Przejdź do treści

Woda utleniona – jakie ma właściwości, zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce

Woda utleniona – jakie ma właściwości, na co pomaga? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Woda utleniona jest prawie w każdej domowej apteczce i to właśnie po nią najczęściej sięgamy w celu przemycia i zdezynfekowania ran. Jednak nadtlenek wodoru przydaje się w wielu innych, codziennych sytuacjach. Jest pomocny między innymi w leczeniu trądziku pospolitego, zapalenia ucha czy gardła. Dowiedz się, w jaki sposób możesz korzystać z właściwości tego wszechstronnego specyfiku. 

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru – co to takiego? 

Woda utleniona to wodny roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3%. Nadtlenek wodoru wykorzystuje się między innymi w przemyśle, lecznictwie oraz w kosmetyce z uwagi na swoje silne właściwości bakteriobójcze, odkażające, a także wybielające.  

Poza tym, woda utleniona skutecznie hamuje krwawienie i właśnie dlatego, tak często wykorzystuje się ją jako środek do odkażania drobnych ran i otarć.  Działanie antybakteryjne sprawia, że używa się jej czasami również do odkażania wody pitnej. Jednak należy pamiętać, że woda utleniona nie zastąpi standardowego uzdatniania wody pitnej. Z tego sposobu można korzystać wyłącznie w sytuacjach kryzysowych.  

 

ucho kobiety

Woda utleniona – zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce 

W lecznictwie wodę utlenioną wykorzystuje się do: 

  • dezynfekcji ran, 
  • płukania ust (wyeliminowanie bakterii w jamie ustnej), 
  • płukania gardła (pozbycie się dolegliwości bólowych), 
  • płukania nosa lub zatok (razem z solą fizjologiczną), 
  • leczenia trądziku, w tym u osób dorosłych, 
  • leczenia niektórych chorób skóry (egzema, grzybica, łuszczyca), 
  • zmniejszenia dolegliwości bólowych stawów lub kręgosłupa. 

W kosmetyce jest ona stosowana między innymi do: 

  • przygotowania henny – do 1 cm henny należy dodać 5 kropli wody utlenionej. Następnie całość trzeba dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Do henny stosuje się wodę utlenioną o stężeniu 3%. 
  • rozjaśniania włosów – należy zrobić domową płukankę z wody utlenionej i zwykłej w proporcjach 1:1, 
  • zwalczania cellulitu – najpierw trzeba zrobić masaż miejsc dotkniętych pomarańczową skórką. Następnie zaleca się przetarcie ich wacikiem nasączonym wodą utlenioną.  
  • zmniejszania zażółceń i przebarwień na paznokciach – wodę utlenioną trzeba połączyć z sodą oczyszczoną. Następnie taką pastę wybielającą należy nanieść na paznokcie i wcierać w nie przez parę minut. Ostatnim etapem jest spłukanie pasty i osuszenie paznokci. 

Ważne! Do celów kosmetycznych trzeba używać wody utlenionej o niskim stężeniu. Maksymalnie 1,5%.  

Płukanie gardła wodą utlenioną — skuteczny sposób radzenia sobie z infekcjami!

Woda utleniona – pierwsza pomoc w różnych dolegliwościach 

  • Ból gardła – wlej do kieliszka 50 ml lub do ćwierć szklanki wcześniej przegotowanej wody. Następnie dodaj do niej dwie łyżki wody utlenionej. Przepłucz gardło taką płukanką, a ból gardła się zmniejszy. Woda utleniona wykazuje właściwości antybakteryjne. 
  • Afta – afty w jamie ustnej są bardzo bolesną dolegliwością i najczęściej pojawiają się na dziąśle lub na języku. Możesz sięgnąć po preparaty apteczne lub skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Jeżeli chcesz złagodzić ból spowodowany aftą, w litrze wody rozpuść łyżeczkę wody utlenionej. Taki roztwór jest przeznaczony wyłącznie do płukania jamy ustnej. Nie połykaj go! 
  • Katar u dziecka – do 1/2 łyżeczki nadtlenku wodoru dodaj 2-3 kropli wody utlenionej. Gdy maluch będzie w pozycji leżącej, to wpuść mu do noska kilka kropel roztworu. To pomoże dziecku łatwiej oddychać i zasnąć. 
  • Zatkane ucho – połóż się na jednym boku, a do drugiego ucha wpuść dosłownie kilka kropli wody utlenionej. Poczekaj chwilę. Po paru minutach woskowina powinna się rozpuścić. 

 

Woda utleniona na niedoskonałości skórne  

  • Trądzik to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Domowym sposobem na złagodzenie tego rodzaju zmian skórnych jest również woda utleniona. Wystarczy przemywać nią miejsca z niedoskonałościami z uwagi na jej nieocenione właściwości antybakteryjne, dezynfekujące oraz zmniejszające stany zapalne. Na pewno jest o wiele mniej inwazyjna dla organizmu niż preparaty z apteki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na przykład na wątrobę.  
  • Liszaj – tego typu zmiany na twarzy występują przede wszystkim u dzieci pomiędzy 2. a 6. rokiem życia. Są wywoływane przez gronkowce i paciorkowce. Środki odkażające, takie jak woda utleniona stosuje się 4-5 razy dziennie, aby zmniejszyć widoczność zmian na twarzy.  

 

Bibliografia: 

  1. Biegaj, M. (2017). Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna, 6(2), 155-158 https://aestheticcosmetology.com/12-2018/ 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?