Przejdź do treści

Woda w płucach – skąd się bierze u człowieka i jakie daje objawy? Metody leczenia

Woda w płucach - Młoda kobieta odczuwająca ból w klatce piersiowej.
Viacheslav Iakobchuk/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przyczyn pojawienia się wody w płucach może być wiele, zalicza się do nich uszkodzenia naczyń krwionośnych, niektóre z form zapalenia płuc, marskość wątroby oraz urazy klatki piersiowej.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Obecność wody w płucach wymaga natychmiastowej diagnozy przyczyn danej patologii oraz leczenia, ponieważ może być objawem ciężkich chorób, które niosą ze sobą liczne komplikacje, włącznie ze śmiercią.

Skąd bierze się woda w płucach u człowieka?

Wymiana gazu między wdychanym powietrzem i krwią w organizmie człowieka odbywa się poprzez układ oddechowy. Proces wychwytywania tlenu z wdychanego powietrza i uwalniania dwutlenku węgla zachodzi w pęcherzykach płucnych. Ze względu na procesy patologiczne zachodzące w ciele zdarza się, że pęcherzyki wypełniają się płynem. Gromadzenie płynu występuje częściej nie w płucach, a w jamach opłucnych. Aby zapewnić normalny ruch płuc podczas oddychania, w opłucnej zawsze znajduje się niewielka ilość surowiczego płynu. Zwiększenie intensywności wysięku płynu wskazuje na wzrost przepuszczalności naczyń lub naruszenie ich integralności.

Objawy wody w płucach

Miejsce nagromadzenia wysięku oraz ilość płynu wpływają na nasilenie objawów i charakter choroby. Najbardziej oczywistymi objawami wody w płucach są:

  • pojawienie się zadyszki,
  • uczucie braku tchu, które może wystąpić nawet podczas odpoczynku,
  • sporadyczny kaszel z plwociną,
  • uczucie lęku, nerwowość, zawroty głowy, omdlenia,
  • ból w dolnej części klatki piersiowej.

W przypadku braku oczywistych objawów charakterystycznych dla powstawania obrzęku następujące objawy powinny skłonić nas do skonsultowania się z lekarzem:

  • napady duszności występujące podczas snu,
  • siny odcień skóry,
  • duża ilość różowego śluzu podczas kaszlu,
  • napady duszności.

Przyczyny wody w płucach

Uszkodzenie naczyń krwionośnych, które powoduje gromadzenie się płynu w płucach, może być spowodowane różnymi czynnikami. W praktyce medycznej najczęstsze przyczyny powstawania wody w płucach to:

  • niektóre formy zapalenia płuc (gruźlica, zapalenie opłucnej, zapalenie płuc),
  • urazy klatki piersiowej,
  • urazy mózgu,
  • nowotwory złośliwe,
  • zwiększone ciśnienie w tętnicy płucnej spowodowane niewydolnością serca,
  • zaburzenia pracy serca (arytmia, wady),
  • czynnik zakaźny,
  • problemy z wątrobą, w tym ciężka postać marskości wątroby,
  • zatrucie po spożyciu toksycznej substancji.

Zobacz także

Woda w płucach przy raku

Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji, z powodu których płuca wypełniają się płynem, jest rozwój nowotworu. U pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem woda gromadzi się w tkankach płuc lub jamie opłucnej. W onkologii powstawanie obrzęku wskazuje na krytyczne wyczerpanie ciała pacjenta. Często obserwuje się je w późniejszych stadiach choroby, gdy leczenie jest już nieskuteczne. Zwykle też nagromadzenie wody w płucach występuje, kiedy nastąpiły przerzuty do innych organów. Proces ten nie wywołuje bólu u chorego, dlatego często diagnozowany jest zbyt późno. Chory zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwa bardzo silne duszności.

Woda w płucach po zawale

Pacjenci po zawale, poddani operacji serca, są narażeni na ryzyko powikłań w płucach. Czynnikami rozwoju obrzęku mogą być leki na serce, które powodują aktywację leukocytów i endotoksyn. Płyn może gromadzić się w wyniku wzrostu ciśnienia krwi, z powodu naruszenia krążenia krwi lub jako efekt wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych.

Pompowanie płynu z płuc

W celu usunięcia wysięku z okolicy opłucnej, w złożonej postaci choroby stosuje się pompowanie płynu z płuc. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Obszar pod łopatką zostaje nakłuty specjalną igłą, a następnie rozpoczyna się wypompowywanie płynu. W przypadku pacjentów chorych na raka stosuje się metodę wypełniania jamy substancjami przeciwnowotworowymi.

Nakłucie płuca w celu usunięcia wody

Usunąć wodę można także poprzez nakłucie płuca. Technika polega na lokalizacji zgromadzonego wysięku przy użyciu ultradźwięków. Następnie pacjentowi podaje się miejscowy środek znieczulający. Chory przyjmuje pozycję siedzącą, pochylając się do przodu. W obszar między żebrami wprowadzana jest igła, za której pośrednictwem wypompowywany jest płyn z płuc.

Konsekwencje wody w płucach

Rezultatem zalegania płynu w płucach, np. podczas złośliwego zapalenia opłucnej, może być zmniejszenie elastyczności tkanki łącznej wyściełającej powierzchnię płucną, co powoduje zaburzenia wymiany gazowej i niedotlenienie. Niedotlenienie prowadzi do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz niewydolności serca. Występowanie obrzęku zagraża poważnym pogorszeniem stanu ogólnego i wadliwym funkcjonowaniem wszystkich narządów. W najgorszym przypadku istnieje nawet ryzyko śmierci.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?