Wodniak jądra – czy powinien spędzać sen z powiek?

Wodniak jądra to choroba, która może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku i jest stosunkowo powszechnym schorzeniem. W większości przypadków wodniak jądra u noworodka, dziecka lub dorosłego nie powoduje poważnych konsekwencji. Sprawdź, jakie są objawy, przyczyny i metody leczenia tego schorzenia.
Objawy i przyczyny wodniaka jądra
Wodniak jądra to problem polegający na gromadzeniu się płynu pomiędzy błoną otrzewną a ścianką jądra. W większości przypadków to schorzenie dotyczy jednego jądra i może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wodniak jądra u niemowlaka jest zawsze wrodzony i zwykle następuje samoistne wchłonięcie substancji. W niektórych sytuacjach konieczny jest jednak zabieg chirurgiczny.
Wodniak jądra u dorosłych ma z kolei charakter nabyty i może być bardziej niebezpieczny, zwłaszcza jeśli gromadzący się płyn ma krwawe zabarwienie. W tych przypadkach najczęstszymi przyczynami pojawienia się wodniaka jądra są zwykle:
- zapalenie lub uraz jądra,
- powikłania po różnych operacjach (takich jak żylaki powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa),
- nowotwór jądra.
Najważniejszym objawem wodniaka jądra jest powiększenie tego narządu, zwykle nie wiąże się to z dolegliwościami bólowymi. Czasami jednak pojawia się znaczny dyskomfort i ból w trakcie chodzenia, co jest szczególnie charakterystyczne po urazie jądra lub też w przypadku nowotworu.
Wodniak jądra u dzieci
Wodniak jądra u noworodka jest wrodzony, a przyczyny takiego schorzenia związane są zwykle z organogenezą. Najczęściej w pierwszym roku życia dziecka następuje samoistne wchłonięcie się wodniaka. Schorzenie to jest całkowicie niegroźne dla maluszka i nie wiąże się z żadnymi problemami w życiu dorosłym.
Wodniak jądra u dorosłego
W przypadku dorosłych mężczyzn wodniak jądra może być symptomem urazów lub zapalenia jąder, powikłań po zabiegach oraz nowotworu. Zwykle jednak wodniak jest problemem niegroźnym i bezbolesnym, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia.
Wodniak jądra – leczenie u dorosłych jest ważne
W przypadku osób dorosłych szczególne znaczenie ma szybkie zgłoszenie się do urologa, ponieważ specjalista ten jest w stanie odpowiednio dopasować leczenie i sprawdzić przyczyny pojawienia się wodniaka. W niektórych przypadkach możliwe jest samoistne wchłonięcie się wodniaka jądra i wtedy nie ma konieczności wykonywania dalszych zabiegów lub wdrażania innych metod leczenia.
Niestety u dorosłych najczęściej konieczna jest operacja lub punkcja, a więc nakłucie wodniaka i usunięcie płynu. Ta ostatnia metoda jest stosowana bardzo rzadko ze względu na wysokie ryzyko infekcji. Operacja z kolei nie jest bardzo poważna, jednak wymaga oszczędnego trybu życia pacjenta przez kolejnych kilka tygodni.
Dobrze pamiętać o tym, że jeżeli wodniak nie jest związany z nowotworem jądra, to nie stanowi poważnego zagrożenia i nie powoduje dalszych konsekwencji. Nie ma też żadnej korelacji między pojawieniem się wodniaka jądra a brakiem płodności lub też późniejszymi problemami zdrowotnymi.
Bibliografia:
- Kowalik K., Narożnicki P., Modrzejewski A., Żylaki powrózka nasiennego – obecne trendy leczenia, Chirurgia Polska 2023.
- Osial N., Nowak E., Nurzyńska-Flak J., Rhabdomyosarcoma w lokalizacji okołojądrowej u chłopca z pourazowym zespołem ostrej moszny – opis przypadku. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2022, 28: 247-249.
- Rębiałkowska-Stankiewicz M., Gajewska M., Mianowski J., Działania profilaktyczne ukierunkowane na nowotwór jądra mężczyzn w wieku 15-40 lat. Promocja kampanii „Odważni wygrywają“ – doświadczenia toruńskie, Pomeranian Journal of Life Sciences 2019, 65.
się ten artykuł?