Wodniak jajowodu to problem, jeśli chcesz zajść w ciążę
Wodniak jajowodu może być poważnym problemem, jeśli starasz się o dziecko. Wówczas, a także w przypadku bolesnych dolegliwości, warto zdecydować się na jego operacyjne usunięcie. W tym artykule opisujemy, na czym polega omawiana przypadłość, a także wskazujemy jej objawy i przyczyny oraz opisujemy formy leczenia.
Czym jest wodniak jajowodu?
Jajowody to cienkie, parzyste przewody, które łączą jajniki z rogami macicy. Ich głównym celem jest doprowadzanie zapłodnionego jajeczka do macicy, są one więc niezwykle istotne w procesie zapładniania. Mają około 12-15 cm długości oraz – w naturalnych warunkach – maksymalnie 4 mm grubości.
Wodniak jajowodu to zazwyczaj powikłanie po stanie zapalnym, który miał miejsce w miednicy mniejszej. W efekcie dochodzi do powstawania zrostów, a więc również do zablokowania odpływu płynu z jajowodu oraz zaburzenia jego drożności. Jajowód staje się wówczas znacznie grubszy i wyraźnie obrzęknięty (z czasem staje się podobny do balona), a sam płyn surowiczy może docierać nawet do macicy i wywoływać kolejne stany zapalne. Ciekawostką jest to, że wodniak jajowodu czasem wchłania się samoistnie.
Wodniak jajowodu – objawy
Wodniak jajowodu często nie daje żadnych symptomów. Równie dobrze może jednak dać o sobie znać. Wówczas kobiety doświadczają następujących problemów:
- wodniste, nagle pojawiające się upławy,
- ostry stan zapalny,
- gorączka,
- bóle brzucha (szczególnie w obrębie podbrzusza),
- mdłości,
- wymioty.
Jeśli wiec zastanawiasz się, czy wodniak jajowodu boli, odpowiedź brzmi: może tak być, ale nie musi. Warto dodać, że jeżeli pojawiają się już pewne dolegliwości, są one na tyle silne, iż uniemożliwiają wykonywanie różnych, codziennych aktywności.
Przyczyny wodniaka jajowodu
Wodniak jajowodu często stanowi efekt stanów przewlekłych i ostrych stanów zapalnych, np. zapalenia przydatków. Może on również powstać na skutek:
- infekcji intymnych,
- zapalenia miednicy mniejszej,
- zakażeń wewnętrznych,
- łyżeczkowania jamy macicy,
- blizny po wcześniejszej operacji jajowodów,
- endometriozy.
Wodniak jajowodu – leczenie i diagnostyka
Zazwyczaj wodniaka jajowodu leczy się operacyjnie, zwłaszcza jeżeli boli. W większości wypadków zabieg wykonuje się techniką laparoskopową, a więc z wykorzystaniem laparoskopu. Wówczas pacjentka szybciej wraca do zdrowia niż w przypadku metody tradycyjnej. W przebiegu operacji wycina jajowód lub jajowody, które objęte są chorobą. Po procedurze zostawia się na około 10 godzin cewnik w pęcherzu moczowym, ponieważ pacjentka musi leżeć.
Warto dodać, że wodniaka jajowodu nie da się leczyć farmakologicznie czy naturalnie, a najczęściej wykrywa się go przez USG transwaginalne – nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ przypadłość uwidacznia się jedynie między 12. a 15. dniem cyklu. Czasem też pomocna w diagnozie okazuje się histerosalpingografia.
Wodniak jajowodu a ciąża
Wodniak jajowodu jest niebezpieczny, ponieważ minimalizuje szansę na zajście w ciążę. Znajdujący się w nim płyn surowiczy niekorzystnie oddziałuje na zarodek, zmniejsza też receptywność endometrium – to wszystko przekłada się na to, że ciąża nie może się rozwijać. Co więcej, plemnikom trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej. A nawet jeśli to się uda, utrudniony jest również transport zapłodnionej komórki do jamy macicy. Czasem wodniak jajowodu doprowadza do komplikacji w ciąży i przyczynia się np. Do rozwoju ciąży pozamacicznej.
Bibliografia:
- Li T., Lu F., Wu C., Cai Y. L., Yang L., Caib H., Study of hydrosalpinx on endometrial growth and expression of HOXA10mRNA and related factors, Heliyon 2023, 9(6): e17063.
- Palagiano A., Cozzolino M., Ubaldi F. M., Palagiano C., Coccia M. E., Effects of Hydrosalpinx on Endometrial Implantation Failures: Evaluating Salpingectomy in Women Undergoing in vitro fertilization, Revista Brasileira de Ginecologia e Obstetrícia 2021, 43(4): 304-310.
- Parihar M., Mirge A., Hasabe R., Hydrosalpinx Functional Surgery or Salpingectomy? The Importance of Hydrosalpinx Fluid in Assisted Reproductive Technologies, Journal of Gynecological Endoscopy and Surgery 2009, 1(1), s. 12-16.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Historyczna decyzja. 140 kobiet uzyskało odszkodowanie za powikłania po wszczepieniu siatki ginekologicznej
Teratozoospermia a szansa na ciążę. Czy istnieje taka zależność?
Kryptozoospermia – kiedy liczba plemników w nasieniu spada?
się ten artykuł?