Przejdź do treści

Wodniak jajowodu to problem, jeśli chcesz zajść w ciążę

Kobieta trzyma się z bólu za brzuch. Tekst dotyczy wodniaków jajowodu - Hello Zdrowie
Wodniak jajowodu to bolesna przypadłość / fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wodniak jajowodu może być poważnym problemem, jeśli starasz się o dziecko. Wówczas, a także w przypadku bolesnych dolegliwości, warto zdecydować się na jego operacyjne usunięcie. W tym artykule opisujemy, na czym polega omawiana przypadłość, a także wskazujemy jej objawy i przyczyny oraz opisujemy formy leczenia.  

Czym jest wodniak jajowodu? 

Jajowody to cienkie, parzyste przewody, które łączą jajniki z rogami macicy. Ich głównym celem jest doprowadzanie zapłodnionego jajeczka do macicy, są one więc niezwykle istotne w procesie zapładniania. Mają około 12-15 cm długości oraz – w naturalnych warunkach – maksymalnie 4 mm grubości. 

Wodniak jajowodu to zazwyczaj powikłanie po stanie zapalnym, który miał miejsce w miednicy mniejszej. W efekcie dochodzi do powstawania zrostów, a więc również do zablokowania odpływu płynu z jajowodu oraz zaburzenia jego drożności. Jajowód staje się wówczas znacznie grubszy i wyraźnie obrzęknięty (z czasem staje się podobny do balona), a sam płyn surowiczy może docierać nawet do macicy i wywoływać kolejne stany zapalne. Ciekawostką jest to, że wodniak jajowodu czasem wchłania się samoistnie. 

Wodniak jajowodu – objawy 

Wodniak jajowodu często nie daje żadnych symptomów. Równie dobrze może jednak dać o sobie znać. Wówczas kobiety doświadczają następujących problemów: 

  • wodniste, nagle pojawiające się upławy, 
  • ostry stan zapalny, 
  • gorączka, 
  • bóle brzucha (szczególnie w obrębie podbrzusza), 
  • mdłości, 
  • wymioty. 

Jeśli wiec zastanawiasz się, czy wodniak jajowodu boli, odpowiedź brzmi: może tak być, ale nie musi. Warto dodać, że jeżeli pojawiają się już pewne dolegliwości, są one na tyle silne, iż uniemożliwiają wykonywanie różnych, codziennych aktywności. 

Żeński układ rozrodczy i jego anatomia oraz fizjologia

Przyczyny wodniaka jajowodu 

Wodniak jajowodu często stanowi efekt stanów przewlekłych i ostrych stanów zapalnych, np. zapalenia przydatków. Może on również powstać na skutek:  

  • infekcji intymnych, 
  • zapalenia miednicy mniejszej, 
  • zakażeń wewnętrznych, 
  • łyżeczkowania jamy macicy, 
  • blizny po wcześniejszej operacji jajowodów, 
  • endometriozy. 

Wodniak jajowodu – leczenie i diagnostyka 

Zazwyczaj wodniaka jajowodu leczy się operacyjnie, zwłaszcza jeżeli boli. W większości wypadków zabieg wykonuje się techniką laparoskopową, a więc z wykorzystaniem laparoskopu. Wówczas pacjentka szybciej wraca do zdrowia niż w przypadku metody tradycyjnej. W przebiegu operacji wycina jajowód lub jajowody, które objęte są chorobą. Po procedurze zostawia się na około 10 godzin cewnik w pęcherzu moczowym, ponieważ pacjentka musi leżeć. 

Warto dodać, że wodniaka jajowodu nie da się leczyć farmakologicznie czy naturalnie, a najczęściej wykrywa się go przez USG transwaginalne – nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ przypadłość uwidacznia się jedynie między 12. a 15. dniem cyklu. Czasem też pomocna w diagnozie okazuje się histerosalpingografia. 

Wodniak jajowodu a ciąża 

Wodniak jajowodu jest niebezpieczny, ponieważ minimalizuje szansę na zajście w ciążę. Znajdujący się w nim płyn surowiczy niekorzystnie oddziałuje na zarodek, zmniejsza też receptywność endometrium – to wszystko przekłada się na to, że ciąża nie może się rozwijać. Co więcej, plemnikom trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej. A nawet jeśli to się uda, utrudniony jest również transport zapłodnionej komórki do jamy macicy. Czasem wodniak jajowodu doprowadza do komplikacji w ciąży i przyczynia się np. Do rozwoju ciąży pozamacicznej. 

 

Bibliografia: 

  1. Li T., Lu F., Wu C., Cai Y. L., Yang L., Caib H., Study of hydrosalpinx on endometrial growth and expression of HOXA10mRNA and related factors, Heliyon 2023, 9(6): e17063. 
  2. Palagiano A., Cozzolino M., Ubaldi F. M., Palagiano C., Coccia M. E., Effects of Hydrosalpinx on Endometrial Implantation Failures: Evaluating Salpingectomy in Women Undergoing in vitro fertilization, Revista Brasileira de Ginecologia e Obstetrícia 2021, 43(4): 304-310. 
  3. Parihar M., Mirge A., Hasabe R., Hydrosalpinx Functional Surgery or Salpingectomy? The Importance of Hydrosalpinx Fluid in Assisted Reproductive Technologies, Journal of Gynecological Endoscopy and Surgery 2009, 1(1), s. 12-16. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?