Przejdź do treści

Wpływ testosteronu na wahania nastroju u mężczyzn. Wyjaśnia położna Monika Walec

Mężczyzna
Wpływ testosteronu na wahania nastroju u mężczyzn. Wyjaśnia położna Monika Walec/ Unsplash, fot. Nicolas Jossi
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tylko kobiety przechodzą wahania nastroju spowodowane hormonami. U mężczyzn ma na to wpływ poziom testosteronu. „Jego ilość zmienia się wraz z porą dnia, ale również w ciągu życia, co jest związane z wiekiem i samym trybem życia mężczyzny” – pisze na swoim profilu na Instagramie położna Monika Walec. 

Testosteron a wahania nastroju u mężczyzn

Wahania nastroju spowodowane cyklem hormonalnym najczęściej kojarzone są z kobietami. Jak się jednak okazuje, mężczyzn także dotyka ten problem. Winnym za taki stan rzeczy jest poziom testosteronu – hormonu, który odpowiada za cechy męskie. Temat ten poruszyła położna Monika Walec, autorka profilu na Instagramie „Dyżur Położnej”.

Testosteron jest kojarzony ze skłonnością do agresji i rywalizacji u mężczyzn. Jest to jednak wszechstronny hormon, niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jak wyjaśnia Walec, pierwszy „pik” tego hormonu pojawia się jeszcze w życiu płodowym. Następny w okresie dojrzewania.

Znaczna produkcja testosteronu wpływa na rozwój drugorzędowych cech płciowych, czyli takich, które warunkują męską płeć. Wraz z ich wzrostem pojawia się często mutacja u chłopców, zwiększenie libido, przyspiesza porost włosów – wyjaśnia ekspertka.

Testosteron odpowiada także za niski głos, odpowiednią masę mięśniową, mocne kości. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek przez szpik kostny. Jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniego poziomu libido, erekcji i sprawności seksualnej.

Musimy wspomnieć tu o naszym powszechnym buncie nastoletnim, który jest nieodłącznie związany ze wzrostem naszego słynnego hormonu. Wzrost poziomu testosteronu powoduje znaczy wzrost energii u mężczyzn, podnosi pewność siebie i wzmacnia stanowczość – dodaje Walec.

Poziom testosteronu

Jak zaznacza specjalistka, poziom testosteronu zmienia się wraz z porą dnia. Związane jest to przede wszystkim z wiekiem oraz trybem życia, jaki prowadzi mężczyzna.

Rano jest go najwięcej, więc mężczyzna jest nabuzowany energią, najbardziej efektywny, libido jest wyższe, a im później tym ten poziom spada, co powoduje zwiększenie drażliwości, uczucie zmęczenia, spadek energii i cierpliwości – wyjaśnia.

Walec tłumaczy, że podobnie dzieje się na przestrzeni życia mężczyzny.

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, ograniczenie aktywności fizycznej, wpływa na spadek poziomu testosteronu, więc kiedy mężczyzna się zaniedbuje, automatycznie staje się bardziej drażliwy i wrażliwy.

Wiek również ma wpływ na poziom produkcji testosteronu, ponieważ wraz z upływem czasu, produkcja zwalnia, więc i charakterystyczne zachowania związane ze wzrostem poziomu testosteronu stają się mniej zauważalne – tłumaczy ekspertka.

Warto tutaj dodać, że psychika mężczyzny także nie pozostaje obojętna na poziom testosteronu.

Pozytywny wpływ na psychikę mężczyzny również zwiększa jego produkcję, dlatego o mężczyzn trzeba dbać.

Zauważa się również spadek testosteronu w przypadku diagnozowania depresji u mężczyzn. Nie jest to w żadnym wypadku temat do żartów i wtedy należy podjąć kroki pod czujnym spojrzeniem lekarza i psychologa – dodaje Walec.

Niski poziom testosteronu

Jeśli pojawia się podejrzenie, że stężenie tego hormonu jest za niskie, najpierw warto oczywiście zrobić odpowiednie badania krwi.

W niektórych przypadkach może zostać zlecona przez lekarza kuracja zastępcza testosteronem. Natomiast na co dzień jest kilka rzeczy, które mężczyzna może zrobić, aby naturalnie zwiększyć produkcję testosteronu w organizmie. To ograniczenie spożywania alkoholu, suplementacja witaminy D, dieta bogata w cynk i zdrowe tłuszcze roślinne oraz regularna aktywność fizyczna.

Para leżąca pod kołdrą

Dyżur Położnej

Za profilem Dyżur Położnej stoi położna Monika Walec, która jest również częścią zespołu „Położna dla Ciebie”. Na co dzień specjalistka dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?