Wracasz do domu, a myślami wciąż w pracy? Niedobrze. Wyłącz tryb praca!
Wracasz do domu, a myślami wciąż w pracy? Zastanawiasz się nad e-mailami, bawiąc się z dzieckiem? Wyłącz tryb praca! Psycholog Piotr Zagdański radzi, jak pozbyć się problemu.
W swojej codzienności pełnimy wiele ról. Kim jesteś? Mamą, dzieckiem, pracownikiem, bratem, chrzestną? Każda z ról wymaga czasu i zaangażowania. Nie sposób wszystkie pogodzić jednocześnie, zwłaszcza, gdy myślami wciąż jesteś w pracy. Często towarzyszy temu stres, niepokój, gorsza relacja z bliskimi. Zaniedbujemy ważne role, względem pracy, która w pewnym momencie powinna zostać zakończona.
Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy jesteśmy zmęczeni, wciąż myślimy o pracy i nie potrafimy znaleźć czasu na odpoczynek? Rozmawiamy z psychologiem Piotrem Zagdańskim.
Urszula Gruszka: Co możemy zrobić, jeśli tryb pracy jest uruchomiony przez cały dzień?
Piotr Zagdański: Jest na to proste ćwiczenie. Należy usiąść i zastanowić się nad tym, jakie pełnimy role. Następnie, ile czasu poświęcamy na każdą z nich, a także które chcemy realizować. Jesteśmy pracownikiem, matką, dzieckiem, kochankiem, przyjaciółką. Musimy przeanalizować, ile czasu w ciągu dnia poświęcamy na realizację tych ról, oraz co ważnego chcemy osiągnąć dzięki nim. Jeśli przenosimy myśli o pracy na grunt domowy, w ten sposób zaniedbujemy inne obowiązki.
Jakie są zagrożenia takiej sytuacji?
Ciągłe myślenie o pracy odbywa się często kosztem budowania relacji z bliskimi, np. dzieckiem. Jeśli nie uaktywnimy się, tracimy pewne możliwości rozwoju. To zdecydowanie powinno pomóc nam wyłączyć tryb pracy, ponieważ wiele momentów jest nie do nadrobienia.
Przykładowo, rola pt. „pracownik” kończy się o godzinie 15, więc od tej godziny jestem w innej roli, czy to rodzica, męża, kochanka, brata, przyjaciela. Skupiam się na tym, co mam do wykonania. Ważne jest podzielenie swojego czasu i poważnego potraktowaniu swoich ról. Należy pamiętać o odpowiedzeniu sobie na pytanie: „czego chcę?” i wzięcie odpowiedzialności za role, które wykonujemy.
Organizacja czasu
Niezależnie, jak dużo pełnisz ról w swoim życiu, dobra organizacja czasu jest kluczowa. Narzędziem, który pomoże lepiej zorganizować się jest kalendarz. Swój listę priorytetów, wyraźnie oddziel czas pracy, odpoczynek i sen. Możesz również powiadomić swoich współpracowników o tym, w których godzinach jesteś niedostępny w sprawach zawodowych, to ułatwi lepszą komunikację.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„U osób regularnie grających w STRESmisję poziom kortyzolu się obniża” – mówi psycholożka dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
się ten artykuł?