Przejdź do treści

Wrastające paznokcie powodują silne dolegliwości bólowe

Wrastające paznokcie – jak poradzić sobie z problemem domowymi sposobami? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wrastające paznokcie to częsty problem, który diagnozowany jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Schorzenie to jest nie tylko problemem natury estetycznej, choć z pewnością nie dodaje ono uroku stopom. Wiąże się ono także z dolegliwościami bólowymi, powstawaniem stanów zapalnych, a nieleczone – z zakażeniami bakteryjnymi. Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jak przeciwdziałać i leczyć to schorzenie? 

Czym są i jak wyglądają wrastające paznokcie? 

Wrastający paznokieć (z łac. unguis incarnatus) to schorzenie, które najczęściej ma charakter przewlekły i dotyczy dużego palca u stóp, czyli tzw. palucha. U rąk problem ten pojawia się sporadycznie. Objawia się patologicznym zagięciem lub wbijaniem płytki paznokciowej w wał okołopaznokciowy, co wywołuje nie tylko dolegliwości bólowe o różnym nasileniu, ale też powstanie stanu zapalnego. Wrastanie paznokci na ogół przebiega w trzech stadiach: 

  • pierwsze stadium obejmuje pojawienie się stanu zapalnego i obrzęku w obrębie wału okołopaznokciowego oraz dolegliwości bólowych, 
  • w drugim stadium pojawia się dodatkowo objaw w postaci przerwania ciągłości skóry i trudności w gojeniu rany, a także powstanie ziarniny, 
  • w trzecim stadium dochodzi do stwardnienia wału okołopaznokciowego, a wokół wrastającego paznokcia pojawia się ropa jako efekt zakażeń bakteryjnych. 

Wrastający paznokieć jako jednostka chorobowa została oznaczona kodem L06.0 w ICD-10.

Najczęściej diagnozowanym stanem, bez względu na typ wrastania, jest wrastanie dalszej bocznej części paznokcia w wał boczny spowodowane głównie nieprawidłowym jego skracaniem. Podstawowymi błędami popełnianymi przy skracaniu paznokci są przede wszystkim zaokrąglenie bocznych brzegów paznokcia oraz wycinanie klinowe bocznych brzegów paznokcia. Zaokrąglanie bocznych brzegów może być przyczyną nadmiernego wysklepiania paznokcia, natomiast klinowe wycinanie może powodować wbijanie się niczym gwóźdź ostrej części odrastającego paznokcia. Do czynników zwiększających możliwość rozwoju choroby należą m.in.: noszenie zwężanego obuwia, szczególnie na obcasach, obcisłych skarpet i rajstop, nadmierna potliwość stóp i cukrzyca.

Paweł P. Antończak i in., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze
Paznokcie

Przyczyny wrastania paznokci 

Wrastanie paznokci może być wynikiem zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zalicza się do nich m.in.: 

  • czynniki genetyczne i wrodzone anomalie paznokciowe, 
  • zmiany ortopedyczne, np. deformacje palucha, 
  • zaburzenia procesów mikrokrążenia, które towarzyszą niektórym chorobom, 
  • niewłaściwą techniką obcinania paznokci, tj. zbyt głębokie wycinanie krawędzi paznokcia, obcinanie paznokci w zaokrąglony kształt, 
  • noszenie ciasnego lub zwężanego obuwia, 
  • urazy mechaniczne, 
  • nadwagę.

Gdzie leczyć wrastające paznokcie? 

Bez względu na to, co jest przyczyną wrastania paznokci, niezwykle ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie leczenia. Zbagatelizowanie schorzenia może bowiem doprowadzić do rozwoju zakażenia i trudnych do opanowania powikłań. Należy także pamiętać, że samo leczenie wrastających paznokci nie jest łatwe i stąd często dochodzi do nawrotów. Możesz skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu, ale specjalistą w leczeniu jest podolog. W razie poważnych zmian można także skonsultować się z chirurgiem.

Dlaczego łamią się paznokcie?

Jak leczyć wrastające paznokcie? 

Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia wrastających paznokci wymienić można: 

  • klamry na wrastające paznokcie na brzegi zmienionego chorobowo paznokcia zakłada się specjalne klamry ortonyksyjne, które wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu, w wyniki czego zmniejsza się prawdopodobieństwo wrastania; 
  • plastry na wrastające paznokcie – technika ta nazywana jest także taśmowaniem i polega na naklejeniu dwóch plastrów lub taśmy na skórę wokół paznokcia w celu odciągnięcia wału okołopaznokciowego na zewnątrz; 
  • rurki na wrastające paznokcie – metoda polega na zabezpieczeniu brzegu wrastającego paznokcia sterylną rurką ochronną, która wykonana jest z tworzywa sztucznego i odseparowuje paznokieć od wału okołopaznokciowego; 
  • farmakoterapię i maści z antybiotykiem na wrastające paznokcie, które łagodzą stany zapalne i działają przeciwbakteryjnie; 
  • kostkę Arkady – zabieg z jej użyciem polega na umieszczeniu dotkniętego schorzeniem palca w specjalnym korpusie, którego zadaniem jest wydobycie paznokcia z wałów okołopaznokciowych i naprowadzenie go na właściwy tor wzrostu; 
  • chirurgiczne leczenie wrastających paznokci – sprowadza się ono do usuwania wału okołopaznokciowego lub jego części, a w razie konieczności całego wrastającego paznokcia.

Farmakoterapia jest często wykorzystywaną metodą leczenia wrastającego paznokcia. Zanokcica może być powikłaniem wrastających paznokci, jednak w dotychczasowych badaniach jednoznacznie wykazano, że antybiotyki stosowane ogólnoustrojowo są nieskuteczne. Z tego powodu nie należy wdrażać antybiotykoterapii systemowej. W leczeniu farmakologicznym wrastających paznokci antybiotyki powinny być stosowane miejscowo.

Paweł P. Antończak i in., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze
kobiece dłonie

Domowe sposoby na wrastający paznokieć 

Czy istnieją domowe sposoby, które pozwolą uporać się z problemem wrastających paznokci? Przede wszystkim ważna jest profilaktyka. Paznokcie u stóp obcinaj zatem krótko, ale niezbyt głęboko i zawsze na prosto, nie zaokrąglając na bokach. Ważne jest także unikanie ciasnych rajstop lub skarpet, a przede wszystkim wąskiego obuwia. 

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki wrastania paznokci, np. zaczerwienie wałów okołopaznokciowych lub dolegliwości bólowe, skonsultuj się koniecznie ze specjalistą. Możesz jednak też zastosować kilka naturalnych metod, wśród których najpopularniejszą jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub szarego mydła. Czynność taką warto powtarzać kilka razy dziennie.  

Niektórzy zalecają, aby następnie natłuścić intensywnie zmienionego chorobowo palca oliwką lub wazeliną i zabandażować go delikatnie. Dzięki temu płytka paznokcia stanie się bardziej plastyczna i będzie mniej ingerować w wał okołopaznokciowy. Inni z kolei zalecają schłodzenie palca po moczeniu za pomocą np. kostek lodu i wycięcie wrastającego paznokcia. Koniecznie należy wówczas pamiętać o tym, aby użyte cążki były czyste, a najlepiej wysterylizowane. Po wycięciu paznokcia, palec należy dodatkowo zdezynfekować. 

Wrastający paznokieć u dziecka 

Z problemem wrastających paznokci zetknąć można się także u dzieci. Wynika to przede wszystkim z niechęci do obcinania paznokci przez najmłodszych, co skutkuje często nieprawidłowościami w wykonaniu tego zabiegu lub nieregularnym obcinaniem. Problemem jest także zbyt małe lub niewłaściwie dobrane obuwie, a także częste urazy mechaniczne. Jak się okazuje, wrastające paznokcie diagnozowane są nawet u noworodków. Przyczyną zmian jest w tym wypadku na ogół zbyt duża wiotkość płytki paznokcia, która na szczęście z czasem ulega stwardnieniu. 

 

Bibliografia: 

  1. Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Gancarczyk A., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegląd Dermatologiczny 2015, 102. 
  2. Artkop J., Kolczyńska E., Kowalska S., Deformacje i defekty płytki paznokciowej stóp, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, Wydział Nauk o Zdrowiu, Zakład Kosmetologii.  
  3. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Jasik K., Kostka Arkady jako innowacyjna metoda korekcji wrastających paznokci, Kosmetologia Estetyczna 2017, 1, vol. 6. 
  4. Kucmin J., Wiecheć M., Wrastający paznokieć palucha stopy – problem estetyczny, kosmetyczny czy fizjoterapeutyczny?, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja.  
  5. Załęska-Żyłka I., Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus, Problemy Higieny i Epidemiologii 2009, 90 (1).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?