Wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS. „Warto poznać lepiej to zaburzenie!” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska
„Kolor morski ma wiele odcieni – tak jak choroba, której jest symbolem. We wrześniu nosimy turkusowe paznokcie, sukienki, bluzki, aby zwiększyć świadomość choroby i wspierać osoby zmagające się z PCOS – zespołem policystycznych jajników” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska, specjalistka ginekologii i endokrynologii.
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników
PCOS (ang. polycystic ovarian syndrome) to zespół policystycznych jajników. To właśnie wrzesień jest miesiącem świadomości tej choroby, więc warto zrobić wszystko, by jak najwięcej osób się o niej dowiedziało.
„PCOS jest najczęściej występującym zaburzeniem hormonalnym u osób w wieku rozrodczym” – wyjaśnia w swoim poście na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska.
Ekspertka dodaje, że według statystyk, co 10 kobieta ma przynajmniej 2 z 3 objawów PCOS (tzw. kryteria rotterdamskie).
Mowa o:
- zaburzeniach miesiączkowania spowodowanych brakiem owulacji;
- nadmiernej produkcji androgenów, głównie testosteronu;
- powiększonych jajnikach, w których widoczne są liczne, drobne pęcherzyki jajnikowe ułożone na obwodzie, wyglądem przypominające sznur pereł.
Przyczyny pojawienia się PCOS
„Mimo, że PCOS po raz pierwszy został opisany 85 lat temu przez Steina i Leventhala, a od tego czasu opublikowano ponad 30 tys. artykułów naukowych na ten temat, to nadal nie znamy przyczyny jego powstawania” – wyjaśnia dr Skórzewska.
I dodaje, że częstsze rodzinne występowanie może wskazywać na wpływ genetyki na rozwój tego zaburzenia.
Jak wyjaśnia dr Skórzewska w swoim poście na Instagramie, kobiety z nasilonym przebiegiem choroby mają:
- istotne zaburzenia miesiączkowania,
- problemy z zajściem w ciążę;
- nadmiar androgenów skutkujący występowaniem objawów androgenizacji, tj. trądzik, hirsutyzm, łysienie androgenowe;
- otyłość uogólnioną i centralną;
- insulinooporność,
- większą szansę rozwinięcia się cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego niż kobiety z łagodniejszym przebiegiem PCOS.
„Jako, że wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS, warto poznać lepiej to zaburzenie” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska.
Dr Katarzyna Skórzewska
Dr Katarzyna Skórzewska to lekarka, specjalistka ginekologii i endokrynologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w szpitalach klinicznych: im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza i im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.
Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Autorka wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Ewa Lubert ostrzega kobiety: „Miałam mięśniaka wielkości 11 cm. 95 proc. lekarzy chciało usunąć mi macicę”
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
Florence Pugh o zamrożeniu jajeczek: „Dowiedziałam się w wieku 27 lat, że muszę zrobić to szybko”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
się ten artykuł?