Wskazania do zabiegu konizacji szyjki macicy, jego przebieg i rekonwalescencja
Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem chirurgiczno-ginekologicznym, podczas którego wycinany jest fragment szyjki macicy. Głównym wskazaniem do jego wykonania są nieprawidłowości w badaniu cytologicznym. Wycięty fragment poddawany jest badaniu histopatologicznemu.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Konizacja szyjki macicy jest krótkim, ginekologicznym zabiegiem, przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa conus, które oznacza ‘stożek’. Procedura stosowana jest w celu zarówno leczniczym, jak i diagnostycznym. Wyniki badania histopatologicznego wyciętego stożka szyjki macicy pozwalają ocenić, czy nieprawidłowości w cytologii są objawem toczącego się procesu nowotworowego w szyjce macicy.
Konizacja szyjki macicy – wskazania
Głównym wskazaniem do konizacji szyjki macicy są nieprawidłowości w badaniu cytologicznym, świadczące o toczącym się procesie chorobowym lub stanie zapalnym. Kolejnymi wskazaniami są: niepokojący obraz w wyniku badania kolposkopowego, dysplazja nabłonka płaskiego CIN1 oraz CIN2, czyli patologiczne zmiany komórkowe małego stopnia w szyjce macicy. Jeśli zmiana przedrakowa zostanie usunięta odpowiednio wcześnie poprzez konizację, może to znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotu lub rozwoju dysplazji szyjki macicy. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia konizacji są krwawienie menstruacyjne oraz toczący się stan zapalny macicy.
Konizacja szyjki macicy – przebieg
Konizacja szyjki macicy wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego przed zabiegiem lekarz anestezjolog powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad lekarski. Następnie kobieta wprowadzana jest w narkozę drogą dożylną lub dolędźwiowo. Wybór leku znieczulającego jest dostosowany do wieku i stanu ogólnego. Procedura zazwyczaj wykonywana jest w sali zabiegowej na fotelu ginekologicznym pod kontrolą anestezjologa. Wycięty fragment odsyłany jest do badania histopatologicznego. Następnie ginekolog wykonuje wyłyżeczkowanie jamy macicy. Jeśli podczas zabiegu dojdzie do uszkodzenia tkanek i krwawienia, konieczne może okazać się założenie szwów, które po kilku dniach samoistnie się rozpuszczą. Cała procedura zazwyczaj trwa około 30 minut. Po kilku godzinach obserwacji, jeśli nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w stanie ogólnym, pacjentka wypisywana jest do domu.
Konizacja szyjki macicy – rekonwalescencja
Rekonwalescencja po konizacji szyjki macicy, w tym gojenie się ran, wynosi około 3–4 tygodni. Regeneracja nabłonka zazwyczaj przebiega prawidłowo. Ważne, aby przestrzegać zasad higieny okolic intymnych, nie stosować tamponów, gdyż predysponują do stanu zapalnego, oraz przez miesiąc powstrzymać się od współżycia seksualnego. Po zabiegu niekiedy występuje lekki ból skurczowy podbrzusza, który mija po mniej więcej 24 godzinach. Zalecany jest odpoczynek przez pierwsze 2 dni. Wystąpienie plamienia, lekkiego krwawienia czy upławów nie powinno budzić niepokoju do 3 tygodni po zabiegu. Niekiedy lekarz prowadzący zaleca stosowanie globulek dopochwowych oraz spożywanie produktów lekkostrawnych, by uniknąć zaparć. Wizyta kontrolna ma miejsce po 2 tygodniach od zabiegu. Wówczas lekarz sprawdza gojenie się ran. Ciąża po konizacji szyjki macicy jest jak najbardziej możliwa, nie stwierdzono trudności w poczęciu dziecka. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pojawi się obfite krwawienie z dróg rodnych.
Zobacz także
Co to jest elektrokonizacja szyjki macicy?
Elektrokonizacja szyjki macicy (LEEP – loop electrosurgical excision procedure) to usunięcie fragmentu szyjki macicy za pomocą pętli elektrochirurgicznej z prądem o niskim napięciu. W odróżnieniu od standardowej konizacji, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Bardzo ważne jest, aby pacjentka przed zabiegiem poinformowała lekarza o występujących chorobach przewlekłych, zwłaszcza układu krążenia, i o ewentualnej obecności rozrusznika serca. Konieczne jest odstawienie leków zawierających kwas acetylosalicylowy na minimum 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Elektrokonizacja jest mniej inwazyjną oraz tańszą metodą niż standardowa konizacja chirurgiczna. Nie wymaga zaplecza anestezjologicznego. Czas trwania zabiegu jest podobny – około 30–40 minut, natomiast jego cena wynosi około 1000 zł. Po zabiegu ze względu na obecność ran istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji oraz krwotoku.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?
się ten artykuł?