Wstajesz w nocy do toalety więcej niż raz? To może być nykturia
Słyszałaś o nykturii? To oddawanie moczu w nocy, które może być objawem poważnych schorzeń. Mówimy o niej, gdy potrzebujemy wstać do toalety więcej niż jeden raz. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, czyli „Pani Fizjotrener” tłumaczy.
Nykturia, czyli chęć oddawania moczu w nocy
O nykturii pisze w swoim najnowszym poście Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako „Pani Fizjotrener”.
„Nykturia występuje u osób z nadreaktywnym pęcherzem, niewydolnością prawokomorową serca, leczących się na nadciśnienie lub chorujących na cukrzycę, zapalenie dolnych dróg moczowych oraz ze słabym dnem miednicy” – tłumaczy ekspertka.
I dodaje, że zanim zdiagnozujemy u siebie nykturię i zaczniemy się martwić, warto przyjrzeć się przyczynom częstego wstawania „na siku”.
Fizjoterapeutka przygotowała listę pytań, na które każda z nas powinna odpowiedzieć:
- Czy wstajesz, bo budzi cię parcie na mocz, czy wstajesz do małego dziecka albo budzi cię chrapanie męża i idziesz do toalety przy okazji?
- Czy zamiast pić wodę przez cały dzień, wypijasz jej dużo przed snem?
- A może wypijasz przed snem piwo albo zieloną herbatę?
- Leczysz się na nadciśnienie?
- Jesteś w końcówce ciąży? W ostatnich kilku tygodniach?
„Jeśli na te pytania odpowiedziałaś tak, to znaczy że nie masz nykturii. Jednak zawsze zachęcam do zrobienia dzienniczka mikcji i odwiedzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego, szczególnie w ciąży!” – dodaje fizjoterapeutka.
Pani Fizjotrener
Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką kobiet. Zajmuje się terapią dna miednicy, blizn, rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil „Pani Fizjotrener” obserwują obecnie niemal 42 tys. osób.
Zobacz także
„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk
„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Wcale nie jest lepiej płakać w mercedesie” – mówi Zuzanna Dzitko, zakupoholiczka
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
się ten artykuł?