Wszyscy mieszkańcy tej wioski mają Alzheimera. 65-letnia Patricia: „Tutaj jest prawdziwe życie”
Nieśpiesznie wypita kawa, zakupy, za które nie trzeba płacić, spacer po parku czy zajęcia teatralne… W tej wiosce czas płynie inaczej, swobodniej, bez stresu i zmartwień. Wszystkich jej mieszkańców łączy choroba Alzheimera. Jak wiadomo, choroba ta prowadzi do izolacji społecznej i poczucia wyobcowania. Ale mieszkańcy francuskiej Landais Alzheimer, jakby na przekór, czują się wspólnotą.
Park, teatr i darmowy sklep
Landais Alzheimer to wioska położona w południowo-wschodniej Francji. Wszyscy jej mieszkańcy mają alzheimera. To nie przypadek, ale projekt naukowy prof. Hélène Amievy. Każdy z jednopiętrowych domków mieści ośmiu mieszkańców: dzielą oni kuchnię, salon i jadalnię. Mieszkańców jest 120, ale mieszkają tutaj też pracownicy służby zdrowia oraz wolontariusze. Na tę chorobę nie ma lekarstwa, ale pacjenci otrzymują wsparcie, jakiego potrzebują.
Francis, były rolnik, jeden z mieszkańców, codziennie w sklepie odbiera swoją ulubioną gazetę. Nie płaci za nią, bo tu wszystko jest za darmo. Philippe i Viviane lubią spacerować w pobliskim parku. Zgodnie twierdzą w rozmowie z dziennikarzem bbc.com, że tu właśnie są szczęśliwi. Szczęśliwa również jest Dominique, która w wiosce odwiedza swoją mamę, 89-letnią Mauricette.
„Jestem spokojna, bo wiem, że ona jest spokojna i bezpieczna” – mówi w rozmowie z reportem stacji.
Nie ma sztywnych godzin odwiedzin, goście mogą przyjść wtedy, kiedy chcą. Mieszkańcy nie stresują się, że zapomnieli kluczy albo portfela. Nie czują się samotni, zagubieni, odizolowani od reszty. Czują się wspólnotą. 65-letnia Patricia podkreśla, że tutaj właśnie jest prawdziwe życie.
Tutaj nie ma mowy o izolacji
Wioska jest ściśle monitorowana, a prof. Hélène Amieva mówi, że wczesne wyniki sugerują, że faktycznie pobyt w tym miejscu może wpływać na łagodniejszy przebieg choroby. Naukowczyni chce sprawdzić, czy da się to osiągnąć poprzez jak najdłuższe funkcjonowanie chorego w środowisku zbliżonym do naturalnego.
„To, co zwykle obserwowaliśmy u ludzi, którzy trafiali do specjalistycznych placówek, to przyspieszony spadek funkcji poznawczych, tutaj tego nie widzimy” – zauważa prof. Amieva w rozmowie z bbc.com
Demencja prowadzi do izolacji, lecz tutaj jest inaczej: silne poczucie więzi, interesowanie się innymi, aktywizacja i chęć przyłączenia do działań. Na przykład do teatru, w którym można nie tylko być widzem, ale także aktorem. Naukowcy twierdzą, że ten element społeczny może być kluczem do szczęśliwszego i zdrowszego życia z demencją. Zaobserwowali również drastyczne zmniejszenie poczucia winy i niepokoju u bliskich, którzy są pewni, że „oddali” seniorów w dobre ręce.
Francuski rząd na założenie wioski przeznaczył równowartość ok. 80 mln zł. Resztę pokrywają mieszkańcy: płacą tak samo, jakby płacili za dom opieki.
źródło: bbc.com
Zobacz także
„Zapraszając zwierzęta, dajemy podopiecznym radość i emocje”. O niezwykłej inicjatywie fundacji Horses and Family
„Choroba Alzheimera coraz częściej nazywana jest cukrzycą typu III” – mówi dr n. biol. Joanna Podgórska
„Oddać można książkę do biblioteki. Namawiam, aby mówić: przeprowadziliśmy mamę do domu opieki”. Karolina Jurga o osobach z demencją i ich opiekunach
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Rozpoznanie endometriozy nawet w ciągu 48 h. Dzięki polskim naukowcom szykuje się przełom w diagnostyce tej choroby
HELLO PONIEDZIAŁEK: Polak wymyślił urządzenie, które pomoże osobom z niewydolnością serca. Jest małe, bezpieczne i proste w użyciu
Trzynastoletni chłopiec został wyleczony z glejaka. To pierwszy taki przypadek na świecie
się ten artykuł?