„Wszystko jest ciemne. Bez tonu, bez obrazu, nic nie ma sensu…” Tenisistka o próbie samobójczej. Wstrząsające wyznanie
Jelena Dokić, australijska tenisistka, za pośrednictwem mediów społecznościowych opowiedziała o swojej walce z depresją. Pod koniec kwietnia chciała popełnić samobójstwo. – „Uciekłam znad krawędzi, nawet nie wiem, jak to się stało. Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”- wyznała. Wierzy, że jej otwartość w mówieniu o chorobie pomoże innym.
„Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”
Jelena Dokić, gwiazda światowego tenisa, nigdy nie ukrywała, że walczy z depresją. O swoim trudnym dzieciństwie i problemach psychicznych opowiadała w wywiadach do niemieckich magazynów.
Teraz wyznała swoim fanom, że była krok od śmierci. Wstrząsającą relację umieściła na Instagramie:
„28 kwietnia 2022 r. prawie wyskoczyłam z balkonu na 26. piętrze i odebrałam sobie życie. Nigdy nie zapomnę tego dnia”.
Co wtedy czuła?
„Wszystko jest rozmazane. Wszystko jest ciemne. Bez tonu, bez obrazu, nic nie ma sensu… Tylko łzy, smutek, depresja, niepokój i ból”- przywołała tamten stan.
Tenisistka poinformowała fanów, że ostatnie sześć miesięcy było dla niej bardzo trudne.
„Ciągle płaczę. Uczucia smutku i bólu po prostu nie znikają, a moje życie zostało zdruzgotane. Obwiniam się, uważam, że nie jestem warta miłości i się boję” – wyznała. – Uciekłam znad krawędzi, nawet nie wiem, jak mi to się stało. Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”.
Dlaczego zdecydowała się o tym opowiedzieć? Stwierdziła, że zawsze była otwarta i szczera wobec swoich fanów. Ale to nie był jedyny powód.
„Głęboko wierzę w moc dzielenia się naszymi historiami, aby pomóc sobie nawzajem przejść przez różne rzeczy. Wiedz, że nie jesteś sam” – dodała.
Na wpis Dokić zareagowała m.in. Daria Abramowicz, psycholożka pracująca na co dzień z Igą Świątek .
Rozwiń„Za każdym razem, gdy ktoś decyduje się podzielić swoją historią i zachęcić innych do szukania pomocy, to wiele znaczy. I wymaga dużo odwagi” – napisała Abramowicz.- Nigdy nie ma złego czasu na szukanie pomocy. Pamiętaj, że każdy inaczej doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym”.
Dokić zapewniła fanów, że wróci silniejsza niż kiedykolwiek. Australijka zachorowała na depresję, jeszcze zanim zakończyła sportową karierę. W wywiadzie dla „Die Welt” ujawniła, że ojciec stosował wobec niej przemoc, co odcisnęło na niej głębokie piętno.
„To, przez co przeszłam, było bardzo trudne. Nie tak łatwo wymazać z pamięci pewne historie. Ojciec traktował mnie okropnie, odkąd miałam sześć lat. Nazywał mnie ku*** i suką, a to bardzo boli. Tracisz pewność siebie, czujesz się bezwartościowa”- mówiła w 2018 roku w rozmowie z magazynem „Bild”.
Po latach sportsmenka postanowiła pogodzić się z ojcem i wybaczyć mu zachowania z przeszłości. Kiedy zakończyła karierę, zaczęła mieć problem z utrzymaniem wag, co, jak sama twierdziła, było także powodem jej frustracji.
Pomoc dla osób w depresji
Nie bój się wybrać się do specjalisty. Do wyboru masz psychologa, psychoterapeutę, centrum wsparcia, telefony zaufania oraz ośrodki kryzysowe. Pomoc znajdziesz w następujących placówkach:
– Poradnie Zdrowia Psychicznego,
– Centra Zdrowia Psychicznego,
– Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
– Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),
– Szpitale psychiatryczne.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnej pomocy.
Zobacz także
„Moje dziecko przyznało się, że ma myśli samobójcze. Szukałam psychiatry, ale nie znalazłam, wszędzie kolejki są wielomiesięczne”
„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
„Kiedy śmierć jawi się jako jedyna opcja”. Dowiedz się, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym
Polecamy
Największy spadek liczby samobójstw od 10 lat. „Ogromny sukces zaangażowanych w pracę z osobami w kryzysie”
Katarzyna Bosacka o terapii u psychiatry: „To był ten moment, po którym już było lepiej”
Co siódmy medyk w Polsce z myślami samobójczymi. „Wymaga się od nas bycia ze stali”
Szwedzki chatbot Alba diagnozuje depresję. Jest szybszy niż lekarz. Ma pomóc skrócić kolejki do specjalistów
się ten artykuł?