Przejdź do treści

„Wszystko jest teraz jaśniejsze”. Andrzej Chyra wyszedł ze strasznego nałogu. Mówi, co pomogło mu najbardziej

Na zdjęciu Andrzej Chyra, aktor filmowy i teatralny- Hellozdrowie
Andrzej Chyra od czterech lat żyje w trzeźwości źródło: MW Media
Podoba Ci
się ten artykuł?

Andrzej Chyra, aktor i reżyser, ma za sobą (i przed sobą!) wiele znakomitych ról. O ile w sferze zawodowej był wielokrotnie nagradzany i doceniany, o tyle jego życie prywatne nie było usłane różami. Artysta przez lata zmagał się z alkoholowym nałogiem. Teraz w szczerej rozmowie z Szymonem Majewskim wyznał, że szczęśliwie udało mu się wyjść na prostą. „Odciąłem te półki, na których stoją flaszki” – powiedział.

„Wykreśliłem ten temat z pamięci”

Bezwzględny Gerard z „Długu” czy równie okrutny Lucjan Bohme z tytułowego „Komornika”: kariera zawodowa Andrzeja Chyry zaczęła się rolami, które mocno wyryły w pamięci widzów. I błyskawicznie nabrała rozpędu. Wybitny aktor wystąpił w ponad 60 filmach i produkcjach telewizyjnych, a także wielokrotnie w rozmaitych spektaklach. Jest też reżyserem operowym. Teraz możemy oglądać go w „Sortowni”, polskim thrillerze medycznym, w którym wciela się w główną rolę, czyli lekarza Jacka Wolińskiego.

Jednak w życiu prywatnym aktora nie zawsze układało się dobrze. Chyra przez wiele lat zmagał się z alkoholizmem. Na szczęście udało mu się wyjść z uzależnienia.

Szczęśliwie porzuciłem to już prawie cztery lata temu. Czuję się świetnie. Wykreśliłem ten temat z pamięci. Odciąłem te półki, na których stoją flaszki. Nie mam z tym problemu. Tak mi to jednak dopiekło w życiu. Udało mi się wyrwać z tego. To jest potwornie trudne (…)” – powiedział w rozmowie z Szymonem Majewskim z Radia ZET.

Dalej przyznał, że w pewnym momencie alkohol przejął nad nim kontrolę do tego stopnia, że „sterował jego mózgiem” i „pozwalał mu wymyślać takie fantastyczne wytłumaczenia, żeby jednak dalej to konsumować”.

Jak się teraz czuje?

Wszystko jest teraz jaśniejsze. Przede wszystkim głowa, mózg, umysł. Jestem w stanie z tobą rozmawiać i wchodzić w dygresje (…)” – zwrócił się do prowadzącego audycję.

W jaki sposób udało mu się wyjść z uzależnienia? Aktor zdecydował się na pobyt w specjalistycznym ośrodku, gdzie przeszedł miesięczny odwyk. Wtedy jego organizm pozbył się toksyn. Dużym wsparciem była też dla niego terapia grupowa.

 „Przychodzisz i możesz albo słuchać, albo mówić. Nie dyskutuje się o tym, co kto mówi. Każdy ma takie swoje wyrzucenie. Jest klepsydra. Trzy czy pięć minut. Tyle masz na opowiedzenie o sobie. W tych opowieściach, w obecności ludzi, którzy mają podobny los, jest coś takiego, co do nas przenika” – relacjonował na antenie Radia Zet.

Andrzej Chyra osiem lat temu pierwszy raz w życiu został tatą. Syn Tadeusz był dla niego wielką motywacją, żeby zerwać z nałogiem.

„To był jeden z głównych motywów odstawienia alkoholu. Jak kończył dwa latka, to nie wyobrażałem sobie, że będzie miał przed oczami wizerunek ojca z przykrym oddechem” – powiedział.

Alkoholizm: wylecz to!

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym. Objawy alkoholizmu obejmują psychiczne i fizyczne symptomy. Nadmierne picie alkoholu obejmuje picie szkodliwe, picie ryzykowne, a przede wszystkim uzależnienie od alkoholu. Spora część społeczeństwa pije alkohol w zbyt dużych ilościach, a skutki są odczuwane nie tylko przez chorego, ale również przez osoby z jego otoczenia.

Nie da się zmusić alkoholika do leczenia, jednak warto uświadamiać mu (na przykładach z jego życia), jak alkohol wpływa na jego zachowanie i sposób funkcjonowania. Warto zaoferować znalezienie dobrego specjalisty lub ośrodka terapii uzależnień, który pomoże wyjść z alkoholizmu.

Najskuteczniejszą formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, która ma na celu uświadomienie choremu problemu, podjęcie decyzji o abstynencji, naukę radzenia sobie z głodem alkoholowym, jak również radzenia sobie z problemami życia codziennego.

Leczenie osób uzależnionych od alkoholu jest bezpłatnenie ma też konieczności ubezpieczenia chorego, nie potrzebuje on również skierowania do podjęcia terapii. Alkoholizm może być leczony w warunkach ambulatoryjnych, jak i w całodobowych placówkach leczenia uzależnień. Wszystko zależy od rodzaju i intensywności leczenia.

W leczeniu uzależnienia od alkoholu często pomocna jest również farmakoterapia. Stanowi ona wsparcie procesu wychodzenia z choroby, a nie alternatywę dla procesu terapii psychologicznej.

Zmagasz się z uzależnieniem lub bliska ci osoba potrzebuje pomocy? Tu otrzymasz wsparcie: Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin tel. 512 943 854; POMARAŃCZOWA LINIA tel. 512 943 854.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?