Wyczerpanie cieplne czy udar słoneczny? Wyjaśnia lek. Michał Sutkowski
Gdy termometr wskazuje ponad 30 kresek, nasz organizm dotkliwie to odczuwa. Jest nam duszno, jesteśmy bez energii, a wiele z nas dodatkowo zmaga się z bólami głowy. W tych dniach nietrudno o wyczerpanie cieplne czy udar słoneczny.
Mamy upał. W szkołach przypomina się o piciu wody, w biurach klimatyzacja działa na pełnych obrotach, a w mieście w wielu miejscach porozstawiane są kurtyny wodne. I chociaż wysokie temperatury najbardziej odczuwają osoby starsze i dzieci, latem każda z nas powinna jeszcze bardziej o siebie zadbać.
W tych dniach musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach – o regularnym nawadnianiu się, jak najczęstszym przebywaniu w cieniu i stosowaniu kremów z filtrem. Co jednak, jeśli jesteśmy zmuszone spędzić kilka godzin w pełnym słońcu? Uważajmy. Grozi nam udar cieplny albo wyczerpanie cieplne.
Wyczerpanie cieplne
Dolegliwością związaną z przebywaniem w upale jest wyczerpanie cieplne. Dochodzi do niego, gdy organizm się odwadnia. Efektem jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. Osoba niemal natychmiast czuje się bardzo senna i bez energii. Objawem wyczerpania cieplnego jest także nadmierna potliwość, wilgotna i blada skóra, nudności oraz omdlenia.
W tym wypadku lekarza należy wezwać tylko, gdy do wyżej wymienionych symptomów dochodzą silne wymioty. Pierwsza pomoc w tym wypadku wygląda tak jak w przypadku udaru cieplnego – podajemy napoje i chłodzimy organizm.
W czasie upałów mogą wystąpić kurcze cieplne i wyczerpanie cieplne. Nazywamy je często przegrzaniem. Kurcze cieplne występują wskutek niedoborów elektrolitów – potasu, magnezu, sodu. To kurcze łydek, brzucha, górnej partii ciała. By im przeciwdziałać, należy pić duże ilości wody mineralizowanej – wyjaśnia lek. Michał Sutkowski.
Udar słoneczny
Do udaru słonecznego (inaczej: porażenia słonecznego) dochodzi w wyniku silnego nagrzania głowy i karku. Efektem nie jest jednak tylko zaczerwienie czy poparzenie skóry. Kontakt z promieniami silnego słońca skutkuje przekrwieniem mózgu. Osoba z udarem słonecznym zmaga się z silnymi bólami i zawrotami głowy.
Dolegliwość ta pojawia się najczęściej, gdy w powietrzu odczuwamy dużą wilgotność bądź w bezwietrzne dni. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak wysoką temperaturą. Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni? Podczas zbyt długiego opalania lub na skutek wysiłku fizycznego w upalny dzień.
Gdy temperatura ciała przekracza 41 stopni, w komórkach i tkankach zachodzi wiele zmian. Osoba zaczyna odczuwać silne bóle i zawroty głowy, ma gorączkę, dreszcze, odczuwa niepokój. Często dochodzi także do wymiotów.
Co robić, gdy podejrzewasz u kogoś udar cieplny? Jak najszybciej przenieś osobę do chłodnego miejsca. Gdy ma na sobie wiele warstw ubrań – rozbierz ją. Warto także zastosować chłodne okłady – na głowę i klatkę piersiową. Ważne jest również podawanie zimnych płynów do picia – najlepiej wody z odrobiną soli. Nawet, jeśli osoba poczuje się lepiej, zawsze należy zadzwonić po karetkę.
”Udar cieplny (inaczej słoneczny) polega na tym, że wzrasta temperatura wewnętrzna ciała. To może wystąpić w sytuacji, gdy jest duża dawka promieniowania słonecznego, np. gdy ciężko pracujemy na słońcu. Dochodzi też do niego, gdy jest wysoka temperatura, a my mamy bardzo nieprzewiewne ubranie. Z tego powodu nawet górnicy mogą mieć udar cieplny – mimo, że pracują w kopalni i nie widzą słońca. Dochodzi wtedy do przegrzania. Objawami są np. zaburzenia kardiologiczne. Hipertermia (czyli stan podwyższonej temperatury ciała) może bezpośrednio zagrażać życiu”
Polecamy
Zatrzasnęli pacjenta onkologicznego w karetce. Prawie godzinę czekał w upale na pomoc
Którzy turyści są najbardziej narażeni na śmierć z powodu ekstremalnych upałów?
Piorun uderzył w grupę turystów w górach. Trzynaście osób trafiło do szpitali z oparzeniami
Kolejne poparzone dzieci na SORze. Szpital apeluje do rodziców
się ten artykuł?