Przejdź do treści

Wydmuchiwanie nosa – jak robić to prawidłowo?

kobieta w czapce i szaliku wydmuchuje nos w chusteczkę
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydmuchiwanie nosa to z pozoru prosta czynność. Bierzemy chusteczkę i dmuchamy. Należy jednak uważać, aby nie robić tego ze zbyt dużą siłą, bo może się to skończyć obrażeniami. Jak robić to prawidłowo i co może się wydarzyć z powodu nieumiejętnego smarkania?

Wydmuchiwanie nosa – co może się stać?

W literaturze medycznej udokumentowano przypadki, gdzie podczas wydmuchiwania nosa z dużą siłą dochodziło do pęknięcia przełyku i silnych bólów głowy wywoływanych przez powietrze, która trafiło do czaszki. Natomiast mało prawdopodobne jest, aby doszło do przebicia błony bębenkowej lub złamania oczodołu, jak informuje „Men’s Health”.

Szybkie i silne wydmuchiwanie nosa może doprowadzić do pęknięcia naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest krwotok z nosa. Może zaistnieć sytuacja, gdzie śluz cofnie się do zatok zamiast wyjść na zewnątrz. Nieprawidłowe oczyszczanie nosa może być również przyczyną rozwinięcia się zapalenia ucha.

Wstrzymywanie gazów - jakie są skutki?

Wydmuchiwanie nosa – jak robić to prawidłowo?

Biorąc pod uwagę ryzyko, eksperci sugerują, aby wydmuchiwać nos na spokojnie, bez wkładania całej siły w pozbywanie się uciążliwego śluzu. Czasami odnosimy wrażenie, że mocniejsze dmuchnięcie lepiej  i szybciej oczyści nos, ale jest to błędne myślenie. Oczyszczanie pojedynczo nozdrzy może pomóc w ograniczeniu ciśnienia potencjalnie wywołującego powikłania, a zastosowanie odpowiednich metod leczenia, może zmniejszyć częstotliwość korzystania z chusteczki. Alternatywą jest również płukanie nosa solą fizjologiczną, która pozbędzie się śluzu z kanałów nosowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?