Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki
Tarnowscy lekarze wykonali niezwykłą operację z udziałem robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła w zoperowaniu mieszkanki Koszyc Wielkich, która zmaga się ze zwyrodnieniem kręgosłupa. „Wiedziałam, że jestem w dobrych rękach, stuprocentowo bezpieczna. Nie miałam obaw” – podkreśliła pani Anna.
Robot MazorX pomógł zoperować pacjentkę
Do zabiegu doszło w Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Operacja z wykorzystaniem jedynego w Polsce i jednego z 16 w Europie robota MazorX trwała cztery godziny. Pierwszą pacjentką, której pomogła sztuczna inteligencja, jest pani Anna z Koszyc Wielkich, która zmaga się ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Choroba wiązała się u niej z ograniczeniem poruszania się oraz długotrwałym bólem.
MazorX został stworzony, by bezpiecznie operować pacjentów, u których nie można było wcześniej przeprowadzić zabiegu z powodu zbyt wysokiego ryzyka operacyjnego.
„Robot jest bardzo przydatny w dużych deformacjach kręgosłupa i ich korekcji. To trudne operacje. Robot pozwala je zaplanować i precyzyjnie przeprowadzić poprzez dokładne rozmieszczenie implantów i ich połączenie, co nie zawsze jest możliwe przy operacji bez jego pomocy” – podkreślił prof. Maciejczak, cytowany w informacji małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jak wyjaśnił, chirurg dzięki robotowi w pierwszej kolejności planuje operację w aplikacji komputerowej, na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Następnie umieszcza wirtualnie w kręgach śruby oraz implanty. W ten sposób zaplanowaną operację specjalista może wgrać do komputera robota.
„Robot ustawia ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu, nie pozwoli na to prowadnica” – dodał Maciejczak.
„Nie miałam obaw”
W Polsce w użyciu jest kilka robotów kręgosłupowych. W Klinice Neurochirurgii do tej pory przeprowadzono siedem zabiegów z użyciem sztucznej inteligencji. Jak przyznała pani Anna, jedna z pierwszych pacjentek robota, nie zdawała sobie sprawy, że może być operowana w takim towarzystwie.
„Przed operacją nie wiedziałam o robocie, ale wiedziałam, że jestem w dobrych rękach, stuprocentowo bezpieczna. Nie miałam obaw” – podkreśliła cytowana przez RMF24.
I dodała, że dzięki zabiegowi może swobodnie chodzić, bez konieczności zatrzymywania się czy przytrzymywania ścian. Wcześniej przez zwyrodnienie kręgosłupa odczuwała bóle mięśni wzdłuż nóg aż do stóp.
„Czuję się po operacji bardzo dobrze. Wszystkie bóle, które miałam przedtem w kręgosłupie i w nogach, ustąpiły zupełnie” – mówiła.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Baby boomersi żyją dłużej, ale „będą spędzać więcej lat z niepełnosprawnością”. Niepokojące badanie pokolenia dzisiejszych 50- i 60-latków
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Pacjentka miała ciśnienie 256 na 157 i „tykającą bombę” przy aorcie. Nowatorska operacja uratowała jej życie
się ten artykuł?