Przejdź do treści

Wylew krwi do mózgu (udar) – czym jest? Jakie są jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Podoba Ci
się ten artykuł?

Wylew jest potocznym określeniem udaru mózgu połączonym z krwotokiem mózgowym.
W porównaniu z innymi odmianami udaru (zawał na tle zakrzepowym, zawał zatorowy) jest najcięższą jego formą.Wylew jest potocznym określeniem udaru mózgu połączonym z krwotokiem mózgowym.
W porównaniu z innymi odmianami udaru (zawał na tle zakrzepowym, zawał zatorowy) jest najcięższą jego formą.

Skutki udaru mózgu

Udar często poprzedzony jest silnym bólem głowy, a jego następstwa mogą obejmować: niedowład masywny, połowiczy lub ograniczony, utratę przytomności, głęboką śpiączkę z zaburzeniami oddechu, prężenie kończyn i drgawki, sztywność karku (świadczącą o podrażnieniu opon mózgowych), zaburzenia mowy – tzw. afazja, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia.

Objawy wylewu krwi do mózgu

Objawy mogą być różne w zależności od tego, która tętnica została zajęta, a co z tego wynika – która część mózgu jest uszkodzona.

Udar mózgu – czynniki ryzyka

Czynnikami, które zwiększają ryzyko udaru, są: zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze, zażywanie narkotyków, przebyty zawał serca, wada serca, arytmia serca, cukrzyca.

Leczenie udaru mózgu

Leczenie udaru odbywa się w warunkach szpitalnych i polega miedzy innymi na podawaniu środków przeciwobrzękowych, regulujących ciśnienie krwi i podtrzymujących krążenie.

W przypadku udaru, którego skutkiem jest uszkodzenie niewielkiego obszaru mózgu, może nastąpić znaczna poprawa, a nawet wycofanie się objawów. Nagłe uszkodzenie dużego naczynia krwionośnego, a co za tym idzie ucisk powstałego skrzepu na okoliczne tkanki i niedotlenienie znacznego obszaru mózgu może prowadzić do zmian nieodwracalnych. Szybka hospitalizacja, odpowiednie leczenie i prawidłowa rehabilitacja pozwalają ograniczyć rozmiar powstałych szkód.
Po przebytym udarze bardzo często następują nawroty – 10 proc. chorych doznaje powtórnego udaru w ciągu roku, a 40 proc. w ciągu pięciu lat od pierwszego udaru.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?