Jakie są przyczyny wylewu w oku? Czy da się tego uniknąć?
Wylew w oku pojawia się zazwyczaj na skutek pękniętego naczynka. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących w obrębie oka i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Niekiedy może to być jednak oznaka poważnego schorzenia. Kiedy warto udać się do lekarza?
Czym jest wylew w oku?
Wylew w oku, wymiennie nazywany wylewem podspojówkowym, to czerwone plamki na gałce ocznej. Niektórzy porównują to do takiego „siniaka w oku”, który powstaje z powodu przerwania naczyń krwionośnych. Trzeba przy tym pamiętać, że wylew w oku nie wywołuje żadnych dodatkowych dolegliwości, jak np. pieczenie osłabienie widzenia czy wyciek wydzieliny.
Dolegliwość zdarza się dość często i z reguły mija samoistnie. Zdarza się jednak, że wylew w oku może być spowodowany różnymi poważniejszymi problemami, jak np. odwarstwienie siatkówki. Dlatego, jeżeli zauważysz w oku czerwone, krwawe plamki, powinnaś udać się do specjalisty, który to wykluczy.
Przyczyny wylewu w oku
Do wylewu w oku, czyli pęknięcia naczynek w spojówce, dochodzi, gdy zostaną one przerwane bądź uszkodzone. Wtedy do ciała szklistego oka dostaje się krew, dlatego na białku można zobaczyć charakterystyczne, czerwone plamki. Dzieje się to zwykle w nocy. Dolegliwość nie wpływa znacząco na komfort życia, nie boli, czasem może być ewentualnie przyczyną mroczków przed oczami. Do przerwania naczynek może także dojść z powodu:
- urazu oka,
- dostania się do oka ciała obcego.
- źle dobranych soczewek kontaktowych, które podrażniają oko i wywołują uszkodzenia mechaniczne,
- stosowania niektórych leków (szczególnie rozrzedzającego krew kwasu acetylosalicylowego),
- przeciążenia organizmu,
- intensywnego kaszlu,
- zaparć,
- śmiechu.
Czasem przyczyny mogą być bardziej poważne i świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak:
- zaburzenia krążenia,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- nieprawidłowości pracy wątroby,
- nadciśnienie,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca (choroba ta uszkadza znajdujące się w oku naczynka),
- miażdżyca,
- odwarstwienie siatkówki.
Wylew w oku jest częstą dolegliwością, która pojawia się u kobiet w ciąży. Ma to związek z zachodzącymi w tym czasie zmianami hormonalnymi. W przypadku dzieci wylew do oka zazwyczaj jest następstwem bardzo dużej aktywności. Warto jednak wiedzieć, że często trudno jednoznacznie określić, jaka jest przyczyna czerwonych plamek na oku.
Objawy wylewu w oku
Wylew w oku objawia się miejscowym zaczerwienieniem ciała szklistego. Często uważa się, że czerwone kreseczki, tzw. pajączki, to także wylew, jednak jest to przekrwienie oczu. Jeśli ciało szkliste jest całe zaczerwienione, może to być oznaka, że doszło do stanu zapalnego. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Leczenie wylewu w oku
Wylew w oku zazwyczaj ustępuje samoistnie. Czerwone plamki z reguły znikają do dwóch tygodni. Chociaż nie powodują dolegliwości bólowych, to nie są zbyt estetyczne, dlatego wiele osób chce się ich pozbyć szybciej. Wówczas warto zakraplać oko kroplami dostępnymi w aptece, np. ze świetlikiem. Pomóc mogą także chłodne okłady z herbaty czy rumianku.
Często nawracające wylewy do oka mogą być oznaką poważniejszych problemów, dlatego w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u okulisty, który wykona odpowiednie badania. Zdarza się, że krew z pękniętego naczynka mimo upływu czasu nie chce sama się wchłonąć. Wtedy zaleca się wykonanie witrektomii. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu z ciała szklistego oka krwotoku.
Bibliografia:
- Grabska-Liberek I., Podstawy Okulistyki dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych, Termedia, Poznań 2021.
- Grzybowski A., Okulistyka, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
- Maciejewicz P., Okulistyka. Podręcznik dla studentów stomatologii i stażystów, PZWL, Warszawa 2023.
Polecamy
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Czym jest migrena hemiplegiczna? Jak się ją leczy?
się ten artykuł?