Przejdź do treści

Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?

Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?
Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne? Jan Romero/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kurzajki to trudne do usunięcia narośla skórne, które nieleczone potrafią latami utrzymywać się na skórze. Łatwo jest się nimi zarazić na basenie czy w saunie, ponieważ wywołuje je powszechny w wilgotnym środowisku wirus HPV. Wymrażanie kurzajek to jedna z najpopularniejszych metod ich usuwania. Można je wykonać przy użyciu preparatów aptecznych.

Kurzajki – czym są i jak można się nimi zarazić? 

Kurzajki to potoczne określenie brodawek – grudkowych zmian skórnych wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Kurzajki najczęściej pojawiające się na palcach rąk i wałach paznokciowych to brodawki zwykłe (HPV typ 2, 4 i 7), natomiast na części podeszwowej stóp i dolnych powierzchniach palców stopy powstają brodawki podeszwowe i mozaikowe (HPV typ 1 i 2).  

Kurzajka ma postać okrągłej lub nieregularnej grudki o szorstkiej powierzchni. Zazwyczaj jest w kolorze skóry: żółta, popielata, brązowa lub żółtobrązowa. Kurzajką można zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą (podanie ręki, kontakt seksualny), używanie wspólnych przedmiotów (ręczniki, akcesoria kosmetyczne), przebywając w miejscach publicznych takich jak basen i sauna (wilgotna powierzchnia sprzyja rozwojowi wirusów) oraz salonach kosmetycznych (niewysterylizowane narzędzia wielokrotnego użytku).  

Ryzyko zarażenia jest większe u osób z osłabioną odpornością oraz w miejscach przerwania ciągłości naskórka. Kurzajek nie wolno zdrapywać, ponieważ może dojść do autoinfekcji. Można je natomiast leczyć na kilka sposobów: złuszczając martwy naskórek płynami keratolitycznymi, stosując krioterapię, elektrokoagulację, usuwanie chirurgiczne oraz usuwanie laserem.

Wymrażanie kurzajek w domu 

Krioterapia to metoda wymrażania brodawek przy użyciu ciekłego azotu. Jest to łatwo dostępny, prosty i efektywny sposób w walce z kurzajkami. Można ją wykonać zarówno w gabinecie lekarskim, jak i samodzielnie w domu korzystając z preparatów dostępnych w aptece. Preparat do wymrażania kurzajek to pojemnik z aerozolem, na który zakłada się aplikator piankowy, a następnie przykłada go do brodawki i zamraża jej obszar.

Czy wymrażanie kurzajek boli? Powierzchnia poddana zabiegowi może piec, szczypać lub boleć w sposób charakterystyczny dla oparzenia przez kilka godzin od wymrażania. W miejscu aplikacji preparatu powstaje pęcherz, z którego po kilku dniach tworzy się strup. Zamrożona brodawka po około 10-14 dniach odpada odsłaniając zdrowy naskórek, jednak w niektórych przypadkach skóra w tym miejscu może być odbarwiona lub przebarwiona.

Aby uniknąć działań niepożądanych, takich jak blizny, uszkodzenie nerwów czy lokalne obumarcie tkanki, aplikację należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Czas wymrażania jest zależny od położenia i wielkości zmiany: na dłoni wynosi średnio między 10 a 20 sekund, natomiast na stopach między 20 a 40 sekund. Jeśli obok siebie znajduje się kilka brodawek, nie powinno się usuwać ich jednocześnie – po wymrożeniu jednej należy zrobić 2 tygodnie przerwy przed przystąpieniem do wymrażania kolejnej. Wymrażanie kurzajek na stopach może powodować utrudnienia w chodzeniu przez kilka dni.

Czy wymrażanie kurzajek jest skuteczne?

Im wcześniej kurzajka zostanie usunięta, tym mniejsze ryzyko powtórnego zarażenia siebie i innych. Zazwyczaj już jeden zabieg wymrażania jest skuteczny i eliminuje kurzajkę. Nie oznacza to jednak, że nie pojawi się ona więcej w przyszłości. Jeśli kurzajka nie zostanie usunięta za pierwszym razem, procedurę można zastosować kolejny raz po upływie dwóch tygodni. Stare kurzajki oraz te o dużej powierzchni są trudniejsze w usunięcie i z reguły wymagają powtórzenia zabiegu krioterapii. Jeśli  3-4 zabiegi nie dadzą żadnego efektu, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia alternatywnej metody leczenia.

grzybica stop

Wymrażanie kurzajek – przeciwwskazania 

Środków do wymrażania kurzajek nie powinno się stosować u dzieci poniżej 4 roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wymrażanie jest też niewskazane u chorych z cukrzycą, ze względu na gorsze gojenie się ran oraz u osób z zaburzeniami krążenia krwi. Krioterapii nie wolno wykonywać na skórze podrażnionej, ze znamionami, przebarwieniami i zmianami barwnikowymi.

 

Bilbiografia:

  1. Mądry Edyta i wsp., “HPV – wirus o wielu twarzach”, Fam. Med. Prim. Care Rev., vol. 11, no. 3, pp. 702–704, 2009
  2. Goyal Stec Manjari i wsp.,“Treatment of cutaneous warts induced by human papillomaviruses (HPV)”, Post Dermatol Alergol , vol. XXIII, no. 4, pp. 157–160, 2006. 
  3. Centers for Disease Control and Prevention. Human Papillomavirus. https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/hpv.html

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?