Czerwony pieprzyk – czy jest groźny, jak usunąć pieprzyk?
Każdy pieprzyk, który pojawia się na skórze, wymaga kontroli. Czerwony pieprzyk to jedno ze znamion skórnych, które może cię zaniepokoić. Podczas kąpieli, w przymierzalni, na skutek swędzenia, zauważasz czerwony pieprzyk. Co dalej? Iść do lekarza na konsultację, obserwować czy zbagatelizować pieprzyki na ciele? Skąd się biorą te zmiany skórne? Jaki jest symptom tego, że z twoim pieprzykiem jest coś nie tak? Rozmawiamy z dermatolog Agnieszka Kobyłką-Dziki.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Kobyłka-Dziki”
Niebezpieczne znamiona na skórze
„Znamiona barwnikowe, zbudowane z melanocytów i popularnie nazywane „pieprzykami” zaczynają tworzyć się już na etapie wczesnego dzieciństwa i w większości przypadków do okresu dorosłości osiągają swoje ostateczne rozmiary. Znaczna ilość dorosłych ma około 20 znamion na całym ciele. Jako dermatolog, zalecałabym, aby każdy dobrze znał swoje znamiona na ciele. W okresie dorosłości nie pojawia się ich dużo na ciele, dlatego każda zauważona (i w poczuciu pacjenta nowo powstała zmiana barwnikowa) powinna być przyczyną udania się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.
Pieprzyk, który jest z nami dłuższy czas zazwyczaj nie budzi niepokoju, gdy jest symetryczny, mały (< 1 cm), wykazuje jednolite zabarwienie (pigmentację) i ma regularne brzegi. Barwa może mieć w zależności od typu skóry odcień od brązowego po bardzo ciemny” – wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki.
Badanie u dermatologa – jak wygląda?
Zgłaszając się do dermatologa, przy każdej podejrzanej zmianie zostanie wykonane badanie dermatoskopowe, które w pierwszej kolejności oceni, czy mamy do czynienia ze zmianą złożoną z melanocytów. Samo zabarwienie widoczne gołym okiem nie musi świadczyć, że mamy do czynienia z „pieprzykiem”. Czasem jednak nawet przy użyciu dermatoskopu nie można jednoznacznie wykluczyć cech zezłośliwienia – w takich przypadkach zmianę należy wyciąć całkowicie z przeprowadzeniem badania histopatologicznego usuniętej tkanki.
Należy zgłosić się do dermatologa, gdy zauważone znamię jest nowe, inne od pozostałych oraz zmienione, czyli istnieje od dłuższego czasu, ale uległo transformacji widocznej dla oka. Jeśli zmiana w subiektywnym odczuciu jest powodem do zaniepokojenia, dobrze jest udać się na konsultację lekarską.
Swędzenie pieprzyka – co oznacza?
W diagnostyce dermatologicznej jednym z trudniejszych elementów jest prawidłowa ocena znamion barwnikowych, na którą bardzo duży wpływ ma doświadczenie lekarza.
Znamiona melanocytowe nie dają objawów subiektywnych. Jednak w ciągu życia rosną. Wzrostowi temu może towarzyszyć świąd, który sam w sobie nie jest objawem zezłośliwienia. Czerwona lampka powinna się jednak zapalić, gdy nasz „pieprzyk” swędzi lub jest tkliwy. Zapamiętajmy, że swędzące pieprzyki to jeden z sygnałów ostrzegawczych.
Kolejne „lampki ostrzegawcze” to:
- obserwujesz gwałtowną zmianę wielkości „pieprzyka”
- zmiana pojawiła się nagle
- kolor, zabarwienie staje się różnorodne
- obecne są nieregularne granice lub tak owe dopiero się wykształcają
- na zmianie tworzy się nadżerka, nie poprzedzona urazem
- uporczywy świąd znamiona barwnikowego
Popularną, spełniającą pomocniczą funkcję diagnostyczną jest reguła ABCDE, która niestety nie może być stosowana w ocenie zmian guzkowych. Przy jej zastosowaniu nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich podejrzanych zmian. Jednak każdy pacjent powinien ją znać i stosować przy comiesięcznym „samooglądaniu” swojej skóry.
- A – (Asymmetry) Asymetria w kształcie, jedna połowa różna od drugiej
- B – (Border) – Granice nieregularne, ząbkowanie,
- C – (Colour) – Kolor jest niejednorodny, cętkowany, występuje chaotyczny układ
- D – (Diameter) – Rozmiar, zazwyczaj duży
- E – (Elevation) – Uniesienie zmiany
Czerwone pieprzyki na skórze
Pieprzyk to znamię na powierzchni skóry o owalnym kształcie. Jak powstaje pieprzyk? Czynnikami, które decydują o ilości pieprzyków na naszym ciele jest kolor skóry, wiek, predyspozycje genetyczne, a także ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jest skutkiem nagromadzonych komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Znamiona mogą być łagodne lub złośliwe, dlatego ważna jest obserwacja wszelkich zmian na naszym ciele. Jeśli nasze znamię na skórze powiększa się, zmienia się jego zabarwienie lub grubość, a także pojawia się stan zapalny i krwawienie, należy zgłosić się do lekarza, w celu zbadania i weryfikacji.
Jak powstają czerwone pieprzyki? Czerwone pieprzyki są najczęściej niegroźnymi zmianami skórnymi. Jak powstaje czerwony pieprzyk? Rozwija się on w konsekwencji mikro urazu skóry i miejscowego rozszerzenia naczynek krwionośnych. Na powstanie czerwonych pieprzyków na twarzy i ciele narażone są zwłaszcza osoby z cerą naczynkową. Czerwony pieprzyk może powstać zawsze wtedy, gdy naczynka krwionośne narażone są na pękanie – pod wpływem silnych emocji, podczas działania zmian temperatury czy w ciąży.
Jak wygląda czerwony pieprzyk? Najczęściej znamię ma średnicę kilku mm, a odcień waha się od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego. Mogą występować pojedynczo, ale zazwyczaj występują w większym skupisku na danym obszarze skóry. Najczęściej powstają u osób w wieku 40 – 45 lat, choć oczywiście mogą występować u osób młodszych i starszych. Czerwone pieprzyki pojawiają się częściej u kobiet.
Jak usuwa się pieprzyki na ciele?
Niewielka zmiana skórna, która nie zmienia swojego wyglądu i której nie towarzyszą żadne symptomy dodatkowe uznawana jest za bezpieczną. Jeśli jednak problemem jest swędzący pieprzyk, pojawia się czerwona obwódka wokół pieprzyka czy – musi go obejrzeć dermatolog.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak pozbyć się pieprzyków. Wszystko zależy od rodzaju zmiany skórnej. Pieprzyki na twarzy i ciele są usuwane ze względów estetycznych. Czerwone pieprzyki na ciele najczęściej usuwa się chirurgicznie lub takimi metodami medycyny estetycznej jak laseroterapia. Także inne pieprzyki można usunąć w ten sposób. Niekiedy usunięta zmiana skórna musi być poddana badaniu histopatologicznemu, aby dokładnie określić charakter zmiany. To, ile kosztuje usuwanie pieprzyków zależy od rodzaju zabiegu.
Czy można usunąć pieprzyk na własną rękę? Absolutnie nie jest wskazane samodzielne usuwanie pieprzyków. Wynika to z faktu, że wciąż jeszcze nie opracowano skutecznej metody na to, jak usunąć pieprzyki domowym sposobem. Poza tym przed usuwaniem pieprzyka musi obejrzeć go dermatolog.
Zobacz także
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
„Głównymi winowajcami są estrogeny, a w zasadzie ich malejący poziom”. Jak zmienia się skóra w okresie menopauzy, mówi Marlena Majkut-Sobechowicz
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?