Wystarczy dodatkowe pięć minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy: to niezależne od możliwości fizycznych
Chcesz mieć prawidłowe ciśnienie krwi? Dodaj do każdego swojego dnia dawkę ruchu. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia, może to być np. wchodzenie po schodach. Naukowcy dowiedli, że zaledwie pięć minut ruchu sprawi, że twoje ciśnienie będzie bliższe prawidłowego.
Pomoże nawet zwykłe chodzenie
Najnowsze badania wykazały, że dodanie zaledwie pięciu minut ćwiczeń do codziennej rutyny, może przyczynić się do skutecznego obniżenia ciśnienia krwi. Badacze z Uniwersytet w Sydney i University College London prześledzili w tym celu aktywność niemal 15 tys. ochotników. Chcieli zbadać związek między codziennym ruchem a ciśnieniem krwi.
Naukowcy podzielili codzienną aktywność uczestników badania na sześć czynności:
- spanie,
- siedzenie,
- powolny chód (poniżej 100 kroków na minutę),
- szybki marsz (powyżej 100 kroków na minutę),
- stanie,
- bardziej energiczne ćwiczenia (takie jak bieganie, jazda na rowerze lub wchodzenie po schodach).
Następnie wykorzystali te dane, aby oszacować, jaki wpływ ma zastąpienie danej czynności inną. Odkryli, że zastąpienie mniej aktywnej czynności pięcioma minutami ćwiczeń może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi. Dowiedli, że już proste czynności podnoszące tętno, takie jak wchodzenie po schodach lub dojazd rowerem do pobliskiego sklepu, pozytywnie wpływają na poziom ciśnienia krwi.
Zastąpienie siedzącego trybu życia ćwiczeniami przez 20-27 minut dziennie może potencjalnie zmniejszyć liczbę chorób sercowo-naczyniowych nawet o 28 procent na poziomie populacji.
Dr Jo Blodgett z University College London, główna autorka badania, podkreśliła rolę ćwiczeń w kontrolowaniu ciśnienia krwi.
„Dobrą wiadomością jest to, że niezależnie od możliwości fizycznych można mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Wyjątkowość naszej zmiennej ćwiczeń polega na tym, że obejmuje ona wszystkie aktywności, od biegania do autobusu po krótką jazdę na rowerze, z których wiele można włączyć do codziennego planu dnia” – podkreśla.
Zachęca jednak do bardziej intensywnej aktywności.
„Dla tych, którzy nie ćwiczą dużo, już samo chodzenie przyniesie pozytywne korzyści dla ciśnienia krwi. Ale jeśli chcesz poprawić jego parametry, największy efekt uzyskasz poprzez ćwiczenia”- przekonuje.
Współautor badania, profesor Emmanuel Stamatakis, dyrektor konsorcjum ProPASS z Centrum Charlesa Perkinsa, zauważył, że choć wysokie ciśnienie krwi jest jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie, to oprócz leczenia, można zaradzić temu problemowi na różne sposoby.
„Odkrycie, że wykonywanie zaledwie pięciu minut dodatkowych ćwiczeń dziennie może wiązać się z mierzalnie niższymi odczytami ciśnienia krwi, podkreśla, jaką moc mogą mieć krótkie serie ruchu o większej intensywności” – stwierdził.
Nadciśnienie: jak się objawia?
Nadciśnienie, czyli podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach tętniczych, jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów na całym świecie. Zmaga się z nim 1,28 miliarda dorosłych osób na całym świecie.
Nadciśnienie mogą zwiastować takie objawy jak:
- bóle głowy – głównie w okolicy potylicy,
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- męczliwość,
- zwiększona potliwość,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca.
Czasem jednak nadciśnienie rozwija się bezobjawowo, dlatego też nazywane jest „cichym zabójcą”.
Oprócz powyższych objawów ważny jest pomiar ciśnienia. Za prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi uznaje się wartości mieszczące się w granicach 100-139/60-89 mmHg. Nadciśnienie stwierdza się przy wartościach powyżej 140/90 mm Hg.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udaru, zawału serca, niewydolności serca, uszkodzenia nerek i wielu innych problemów zdrowotnych.
źródło: sciencedaily.com
Zobacz także
Agata Baranowska: „Nie chodzi o to, żeby się cisnąć i codziennie zmuszać. Da się być aktywnym i mieć z tego zarówno frajdę, jak i korzyści zdrowotne”
„Nie musimy się bać aktywności fizycznej w okresie menopauzy” – zapewnia fizjoterapeutka i terapeutka uroginekologiczna Weronika Fraser
Joanna Gierz: „Zaczęłam się bać każdego ruchu, bo dotarło do mnie, że im więcej się ruszam, tym choroba jest bardziej agresywna”
Polecamy
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
Pacjentka miała ciśnienie 256 na 157 i „tykającą bombę” przy aorcie. Nowatorska operacja uratowała jej życie
się ten artykuł?