Wysypka podobna do półpaśca – jakie choroby może sygnalizować?
Wysypka podobna do półpaśca może sygnalizować rozmaite choroby, takie jak ospa wietrzna, kontaktowe zapalenie skóry czy liszaj pokrzywkowy… Z czym jeszcze można pomylić półpaśca? Na jakie dodatkowe symptomy należy zwrócić uwagę? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
- Jak objawia się półpasiec? Wysypka i inne symptomy
- Wysypka podobna do półpaśca a ospa wietrzna
- Z czym można pomylić półpasiec? Z kontaktowym zapaleniem skóry
- Wysypka podobna do półpaśca a opryszczka zwykła
- Zmiany skórne podobne do półpaśca a liszaj pokrzywkowy
- Zmiany skórne podobne do półpaśca a egzema
- Zmiany skórne przy półpaścu a łuszczyca
- Wysypka podobna do półpaśca a osutka alergiczna
Jak objawia się półpasiec? Wysypka i inne symptomy
Jak rozpoznać półpasiec? Początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne i występują przy wielu innych chorobach. Są to:
- dreszcze,
- podwyższona temperatura ciała,
- ból gardła,
- ból głowy,
- ogólne osłabienie,
- nadwrażliwość na światło.
Później można zauważyć ból po jednej stronie ciała. Czy półpasiec swędzi? Tak i, co więcej, świądowi towarzyszy mrowienie oraz pieczenie.
W przypadku półpaśca możemy mówić o leżących bardzo blisko siebie pęcherzach, które wypełnione są płynem i występują na jednym obszarze ciała – zazwyczaj na tułowiu, między żebrami. Niekiedy pojawia się również półpasiec na rękach, nogach lub twarzy. Zmiany rozrastają się przez kilka dni, aby później przeobrazić się w krostki, a następnie w strupki. Wysypka mija w tym przypadku po 2-4 tygodniach.
Wysypka podobna do półpaśca a ospa wietrzna
Półpasiec najłatwiej pomylić z ospą wietrzną. Choroby te wywołuje ten sam wirus, jednak różnią się nieco od siebie swoim wyglądem. W przeciwieństwie do półpaśca wysypka charakterystyczna dla ospy pojawia się jednocześnie na różnych partiach ciała. Charakterystyczne dla ospy wietrznej są krosty oraz pęcherzyki, które pękają i przyjmują formę strupków. Następnie, po około 8 dniach odpadają, nie pozostawiając po sobie śladów, chyba że wcześniej doszło do ich drapania. We wczesnym etapie choroby można zauważyć z kolei czerwone plamki, które szybko przekształcają się jednak w wyżej opisane zmiany.
Z czym można pomylić półpasiec? Z kontaktowym zapaleniem skóry
Wysypkę charakterystyczną dla półpaśca można pomylić również z kontaktowym zapaleniem skóry. To choroba, która pojawia się w wyniku styczności z substancjami drażniącymi, np. w kosmetykach, ubraniach czy proszkach do prania. Na początku pojawia się zaczerwienienie naskórka, później natomiast można zauważyć grudki wysiękowe oraz pęcherzyki. Do tego skóra staje się wysuszona, popękana oraz pogrubiała, co nie ma miejsca w przypadku półpaśca. Symptomy tego typu pojawiają się jedynie w tym miejscu, w którym skóra miała kontakt z konkretną substancją.
Wysypka podobna do półpaśca a opryszczka zwykła
Z czym jeszcze można pomylić półpaśca? Na przykład z opryszczką zwykłą. Jest to choroba wywoływana przez wirusy HSV-1 i HSV-2. W miejscu, w którym atakuje on skórę, pojawiają się najpierw takie objawy, jak:
- ból,
- świąd,
- pieczenie,
- mrowienie.
Po 2-3 dniach od tych symptomów można zauważyć grudkę, a później również niewielkie, bolesne pęcherzyki z przezroczystym płynem. Po pewnym czasie pękają i pozostawiają po sobie nadżerki oraz owrzodzenia. Później zmiany się goją, a ślady po nich znikają. Czym różni się opryszczka od półpaśca? Przede wszystkim tym, że opryszczka najczęściej występuje w okolicach ust, a półpasiec na tułowiu.
Zmiany skórne podobne do półpaśca a liszaj pokrzywkowy
Liszaj pokrzywkowy to choroba będąca odmianą pokrzywki. Zmagają się z nią najczęściej dzieci w wyniku reakcji na różnego rodzaju czynniki pokarmowe. Schorzenie objawia się w postaci wielu grudek ze strupkami lub pęcherzykiem na górze. Zwykle można je zaobserwować po bokach brzucha, na pośladkach, twarzy, rękach i nogach. Warto zaznaczyć, że zmiany te powodują swędzenie i są bardzo podobne do tych występujących przy półpaścu.
Zmiany skórne podobne do półpaśca a egzema
Egzema to kolejna choroba, która rozwija się w wyniku styczności z alergenem. Można ją rozpoznać po następujących objawach:
- rumień,
- grudki,
- pęcherzyki,
- swędzenie.
Warto zaznaczyć, że zmiany skórne nierzadko zlewają się ze sobą, ale są dobrze odgraniczone od obszarów, których choroba nie objęła swoim zasięgiem. U dorosłych występują one na karku, w okolicach kolan i łokci, a także na szyi, dłoniach, jak i stopach. Z kolei u dzieci pojawiają się na skórze twarzy, a przede wszystkim na czole oraz policzkach. Egzema różni się od półpaśca tym, że objawia się m.in. suchą skórą.
Zmiany skórne przy półpaścu a łuszczyca
Łuszczyca to choroba, która w początkowej fazie objawia się tzw. wykwitem pierwotnym. Jest to grudka o czerwonobrunatnym zabarwieniu, której powierzchnia wyraźnie się złuszcza. Pierwsze symptomy łuszczycy obejmują małe grudki, występujące na sporych obszarach skóry. Później, w niektórych przypadkach, mają one formę dużych grudek, których średnica może wynosić nawet kilka centymetrów. Pokrywają je zwykle srebrzyste łuski, czyli tzw. blaszki łuszczycowe, które często łączą się ze sobą w większe ogniska. Tego rodzaju blaszki nie występują przy półpaścu. Ze względu na objawy, łuszczycę można podzielić na kilka rodzajów:
- łuszczyca krostkowa – w tej postaci łuszczycy widoczne są stany zapalne, rumień oraz drobne krostki, które czasem wypełnione są ropą,
- łuszczyca zadawniona – w tym przypadku zmiany skórne pokrywa gruba łuska,
- łuszczyca grudkowa – wyróżnia się tym, że dominują w niej grudki,
- łuszczyca plackowata – objawia się dużymi, połączonymi ze sobą zmianami łuszczycowymi.
Wysypka podobna do półpaśca a osutka alergiczna
Osutka alergiczna powstaje w wyniku reakcji alergicznej. Często określa się ją również mianem wysypki alergicznej. Wypryski przyjmują tutaj formę czerwonych krostek bądź zaczerwienionych grudek. Czasem dochodzi do ich otwarcia i pęknięcia, w wyniku czego zawarta w nich wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Objawom tym towarzyszą pieczenie oraz swędzenie. Zazwyczaj wystąpienie osutki alergicznej związane jest z przyjmowaniem leków uczulających lub amoksycyliny. Wysypka alergiczna często przekształca się w atopowe zapalenie skóry, co nie dzieje się w przypadku półpaśca.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279624/ [dostęp 04.04.2023].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441824/ [dostęp 04.04.2023].
- Patil A., Goldust M., Wollina U., Herpes zoster: A Review of Clinical Manifestations and Management, Viruses 2022, s. 192.
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
się ten artykuł?