Zaburzenia psychiczne: aż jedna czwarta Polaków może mieć z tym problem
Zaburzenia psychiczne – coraz więcej Polaków ma z tym problem. – Ponad 23 proc. z nas ma albo będzie mieć zaburzenia psychiczne w swoim życiu – mówi psychiatra Artur Kochański w rozmowie z „Polska the Times”.
Światowy dzień zdrowia psychicznego
10. października jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. „Z badań wynika, że 23,4 proc. Polaków ma albo będzie mieć zaburzenia psychiczne w swoim życiu. I tu mówimy o poważnych problemach, które wymagają pomocy specjalistycznej” – mówi Artur Kochański w rozmowie z dziennikiem „Polska”.
Zaburzenie psychiczne wśród Polaków: jakie występują najczęściej?
Zdaniem psychiatry najczęstszym zaburzeniem wśród Polaków jest problem z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu. Kolejne są zaburzenia lękowe związane ze stresem, a następnie zaburzenia nastroju, głównie depresja i choroby psychiczne, jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa.
Po pierwsze myślę, że nie umiemy dbać o nasze zdrowie psychiczne. To są głównie zaburzenia emocji. Jeśli nie wiemy jak żyć, co jest ważne dla naszego zdrowia psychicznego, wtedy bardzo łatwo sie narażamy na tego typu problemy. Po drugie, przyczyną są wymagania, jakie stawia nam otoczenie i jakie my sami sobie stawiamy. Po trzecie, Polacy bardzo niezdrowo żyją. Chodzi nie tylko o używanie substancji psychoaktywnych. Gdyby pojechać na zachód Europy to widać, że tam wszystko toczy się po prostu wolniej.
Polska zajmuje trzecie miejsce wśród państw europejskich pod względem wskaźnika samobójstw w ciągu roku. Liczba samobójstw w ubiegłym roku wyniosła 5276.
Liczba osób cierpiących za zaburzenie psychiczne z roku na rok wzrasta. Badania wskazują, że najczęstszą przyczyną jest uzależnienie od środków psychoaktywnych, takich jak: alkohol, narkotyki, dopalacze. Kolejnym czynnikiem, który powoduje zaburzenia natury psychicznej jest stres oraz tryb życia, jaki prowadzimy.
Zaburzenia psychiczne: jak rozpoznać i leczyć?
Instytut Psychiatrii i Neurologii podaje, że na różnego rodzaje chorób psychicznych cierpi ponad 8 mln Polaków, nie wliczając dzieci i młodzieży. Osoby, które nie zdają sobie sprawy z choroby, najczęściej nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. Duża część osób wstydzi się przyznać, że potrzebuje pomocy. Mimo to świadomość społeczeństwa jest lepsza, w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba pacjentów trzykrotnie wzrosła w poradniach psychiatrycznych i szpitalach. Najczęściej pacjenci deklarują, że nie radzą sobie z emocjami lub mają zaburzenia lękowe, najczęściej spowodowane stresem lub pędem życia.
Zawsze powtarzam moim pacjentom, ze nawet jeśli zjedzą wagon pigułek, to ich problemy od tego nie znikną. Oczywiście nie mówię teraz o chorych, którzy wymagają terapii farmakologicznej. Mówię o tych, których objawy spowodowane są przewlekłym stresem i niehigienicznym trybem życia. W ich przypadku przyjmowanie farmaceutyków przypomina leczenie bólu zęba środkami przeciwbólowymi. Pomaga, ale problemu nie rozwiązuje.
Leczenie osób o zdiagnozowanej chorobie może odbyć się za pomocą psychoterapii, środków farmakologicznych lub szpitalnie. Ważnym elementem leczenia jest zrozumienie i wsparcie osób bliskich. Niezbędnym elementem jest również zmiana trybu życia oraz utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.
Czy cierpisz na zaburzenia psychiczne?
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?