Zaciskanie zębów – w nocy i w dzień. Objawy, leczenie
Zaciskanie zębów to szkodliwy nawyk, który często jest bagatelizowany. Jeśli zdarza się to sporadycznie, to nie jest to duże zagrożenie. Jednak przy notorycznym zaciskaniu skutki uboczne mogą być nieodwracalne. Jak sobie z tym poradzić?
Zaciskanie zębów to czynność, którą wykonujemy nieświadomie. Z powodu stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego czy bólu. Może to by również wina choroby nazywanej bruksizmem, gdzie oprócz zaciskania zębów występuje również zgrzytanie nimi.
Zaciskanie zębów – objawy
Długotrwałe zaciskanie zębów w nocy i w dzień może powodować bolesne zmiany w zębach, których leczenie jest utrudnione, a czasami nieodwracalne. Wyróżnia się takie objawy jak:
- pękanie szkliwa – są to rysy wzdłuż zębów widoczne w dobrym świetle, powodują nadwrażliwość na zmianę temperatur, mogą być też przyczyną kruszenia się pękniętego zęba oraz odsłonięciem szyjek zębów,
- przerost mięśni w dolnej części policzków – twarz staje się kwadratowa, ciągłe zaciskanie może spowodować rozrost tych partii mięśni, czego wynikiem jest zmiana kształtu twarzy,
- przykurcz mięśni – powoduje ograniczenie otwarcia ust (normalnie to szerokość około trzech środkowych wyprostowanych palców u ręki), doprowadza to do zaburzeń pracy stawów skroniowo-żuchowowych, a ból tych mięśni może promieniować do zębów, uszu i oczu.
Jak sobie radzić z zaciskaniem zębów?
Przy problemie zaciskania zębów, ważna jest samokontrola. Nie powinna być trudna, jeżeli do zaciskania zębów dochodzi w ciągu dnia. Wówczas należy pamiętać, że pomiędzy dolną a górną szczęką powinien być zachowany odstęp 2-3 mm, język powinien dotykać podniebienia, aby żuchwa była rozluźniona oraz wargi powinny stykać się ze sobą, co ułatwi wentylację nosem.
W przypadku problemu zaciskania zębów w nocy, warto zaopatrzyć się w szynę relaksacyjną, która uniemożliwia zaciskanie oraz zgrzytanie zębów, dzięki czemu chroni je przed ścieraniem i innymi niepożądanymi efektami.
Zaciskanie zębów – przyczyny
Przyczyny zaciskania zębów to:
- wady zgryzu,
- braki w uzębieniu,
- nieprawidłowe wypełnienia zębów,
- nieodpowiednio wyrżnięte zęby mądrości,
- stres i ciągłe napięcie emocjonalne.
Opracowano na podstawie twojezdrowie.rmf24.pl
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?