Przejdź do treści

Zakażenie koronawirusem może dawać objawy dermatologiczne. „Palce covidowe” to dopiero początek

objawy dermatologicznie w przebiegu COVID
COVID-19 może dawać objawy dermatologiczne/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

COVID-19 jest ogólnoustrojową infekcją wirusową zmieniającą odpowiedź immunologiczną całego organizmu, która może dotyczyć również skóry. Stąd też w przebiegu choroby mogą pojawić się nietypowe wysypki i inne problemy dermatologiczne. Czym są „palce covidowe” i czy powinny niepokoić?

Typowe i nieswoiste objawy COVID-19

Jak podaje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), do najczęstszych objawów COVID-19 należą:

  • suchy kaszel,
  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • duszności.

W przebiegu choroby mogą wystąpić także:

Nie od dziś jednak wiadomo, że zakażenie koronawirusem może dawać również całe mnóstwo nieswoistych symptomów. Począwszy od problemów neurologicznych (nerwowość, stany depresyjne, dezorientacja), a kończąc na schorzeniach dermatologicznych. Jest to związane z faktem, że COVID-19 jest ogólnoustrojową infekcją wirusową zmieniającą odpowiedź immunologiczną całego organizmu. Stąd też w przebiegu choroby mogą pojawić się nietypowe wysypki i inne problemy skórne.

Objawy dermatologiczne towarzyszące COVID-19

Wśród najczęściej pojawiających się schorzeń dermatologicznych towarzyszących COVID-19 eksperci wymieniają:

  • osutkę plamisto-grudkową, czyli zmiany skórne pojawiające się najczęściej w wyniku niepożądanej reakcji polekowej (specjaliści twierdzą, że problem ten może dotykać nawet połowy osób zakażonych koronawirusem);
  • pokrzywkę i bąble pokrzywkowe (szacuje się, że mogą wystąpić w 20 proc. przypadków infekcji SARS-CoV-2);
  • sinicę siateczkowatą, objawiającą się czerwononiebieskimi plamami tworzącymi siateczkę na skórze (schorzenie to może dotyczyć 6 proc. chorych na COVID-19).

Największym problemem okazują się jednak tzw. „palce covidowe”. Jak w rozmowie z PAP tłumaczyła prof. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, „są to sino-czerwone zmiany w końcówkach palców, głównie stóp, ale mogą też wystąpić na palcach rąk”. Mogą im towarzyszyć pęcherze i owrzodzenia. „Covidowe palce” mają związek z powstającymi w przebiegu COVID-19 mikrozakrzepami, dlatego nie powinny ignorowane. Zawsze tego typu objawy należy zgłaszać lekarzom rodzinnym.

Specjaliści w temacie zwracają także uwagę na to, że w przebiegu COVID-19 może dojść do nasilenia występujących już schorzeń dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Po trzech-czterech miesiącach od infekcji może też pojawić się tzw. łysienie telogenowe, które najprawdopodobniej również  jest związane z tworzeniem się mikrozakrzepów w skórze.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?