Przejdź do treści

Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz

Na problemy z dnem miednicy narażone są zwłaszcza kobiety \źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dbać o siebie powinnyśmy kompleksowo. Są jednak elementy w naszym ciele, o których czasem zapominamy. Albo nieświadomie wykonujemy ruchy, które im szkodzą. O jakich nawykach powinnyśmy raz na zawsze zapomnieć, żeby cieszyć się zdrowym i sprawnym dnem miednicy? Wyjaśnia to Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna i autorka profilu na Instagramie @Fizjoterapia Kobieca .

Czego nie lubi dno miednicy?

Dno miednicy (inaczej mięśnie Kegla) składa się z trzech warstw mięśni, które pełnią bardzo ważną rolę w organizmie kobiety, będąc podporą dla narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy i odbytnicy.  Mięśnie te odpowiadają m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy. Wpływają także na poprawną postawę ciała.

Co stanie się, jeśli dojdzie do osłabienia mięśni dna miednicy? To może doprowadzić do obniżenia szyjki macicy i macicy, ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytnicy. A to niedaleka droga do konsekwencji takich jak: niemożność wypróżnienia do końca, uczucie pełności w pochwie czy ból podczas stosunku. Na osłabienie tej partii mięśni narażone są przede wszystkim kobiety, ze względu na ciążę i poród. Dlatego też o dno miednicy należy szczególnie dbać.

Mięśnie Kegla nie lubią pewnych naszych zachowań i nawyków. Opowiada o tym na swoim profilu na Instagramie @Fizjoterapia Kobieca jego autorka, czyli Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. W krótkim nagraniu pokazała zachowania, o których powinniśmy zapomnieć, jeśli chcemy mieć zdrową miednicę. Należą do nich:

  • zgarbiona sylwetka;
  • nieergonomiczne pozycje siedzące w pracy (np. pochylanie się nad biurkiem)
  • zakładanie nogi na nogę;
  • długotrwałe pozycje asymetryczne;
  • zbyt długie siedzenia na sedesie, np. czytanie w WC;
  • pośpiech w toalecie, szczególnie parcie i tzw. pozycja na narciarza.

Żeby dbać o miednicę, powinnyśmy także zrezygnować z noszenia zbyt ciasnych spodni oraz zbyt uciskających ubrań czy gorsetów.

Fizjoterapia Kobieca: co to za profil?

Fizjoterapia Kobieca to profil na Instagramie prowadzony przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje prawie 12 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?