Przejdź do treści

Bolące żyły na rękach – zakrzepica czy nadciśnienie?

dłonie
bolące żyły na rękach/unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wystające i bolące żyły na rękach to problem nie tylko natury estetycznej. Ból żyły w zgięciu ręki lub na grzbietach dłoni może być objawem choroby. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych to choroba polegająca na rozwoju stanu zapalnego w obrębie ściany żyły i w efekcie tworzeniu się zakrzepów, czyli skrzeplin. Bolące żyły na rękach mogą towarzyszyć także nadciśnieniu czy obrzękom. Co oznacza ból żył w ręce?

Bolące żyły na rękach – to może być zakrzepica żył głębokich

Ból i poszerzenie żył na nogach od razu kojarzą się z zakrzepową chorobą żylną. Okazuje się, że także bolące żyły na rękach mogą być objawem choroby zakrzepowejZakrzepica może się rozwinąć zarówno w żyłach zmienionych żylakowato, jak i dotąd zdrowych. Najczęściej atakuje kończyny dolne (zwłaszcza u kobiet) u ludzi otyłych i osób po 45. roku życia. Okazuje się jednak, że zakrzepica nie musi kojarzyć się wyłącznie z żylakami na nogach – może dotyczyć także żył kończyn górnych.

Główną przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest zwolnienie przepływu krwi. Może to być skutkiem:

  • długotrwałego leżenia w łóżku
  • odwodnienia organizm
  • cukrzycy
  • otyłości
  • chorób serca i tętnic
  • urazu
  • rozległych złamań
  • chorób zakaźnych.

W przypadku kończyn górnych najczęstszą przyczyną zakrzepicy żył głębokich, prowadzącej do pojawienia się bolących żył na rękach jest ucisk struktur kostnych na żyłę. Problem ten dotyczy zazwyczaj żyły podobojczykowej, która może być uciskana przez nieprawidłowo zbudowany obojczyk, zbyt długie żebro lub żebro dodatkowe. Zaburzenie przepływu krwi, polegające na jego spowolnieniu i powstawaniu zakrzepów może powodować ból ręki.

Ból i pieczenie żył – objawy zakrzepicy żył głębokich

Bolące żyły na rękach w przebiegu zakrzepicy żył głębokich pojawiają się przede wszystkim po dłuższym unieruchomieniu ręki lub jej przeciążeniu. Boląca żyła na ręce to nie jedyny objaw – zaobserwować można także obrzęk i zasinienie ręki. Może pojawić się ból całej ręki, a także osłabienie siły kończyny górnej. Największe niebezpieczeństwo dotyczy oderwania się skrzepliny i zawędrowania do serca i płuc, co może prowadzić do zawału serca lub zatorowości płucnej.

Bolące żyły na rękach – zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

Zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych najczęściej występuje w żyłach zmienionych żylakowato. Jest to stan zapalny żył przebiegający z obecnością skrzepliny w świetle naczynia. Objawy ogólne sprowadzają się zwykle do podwyższonej temperatury ciała, a miejscowe objawy zapalenia żył w ręce obejmują bolące żyły na rękach, stwardnienie żyły, zaczerwienienie i bolesność tkanek otaczających zmienioną chorobową żyłę oraz obrzęk. Może pojawić się pieczenie żył w rękach.

Nadciśnienie przyczyną bolących żył na rękach

Wypukłe, bolące żyły mogą występować w przebiegu nadciśnienia. Dlaczego bolą żyły na rękach przy podwyższonym ciśnieniu krwi? Krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, które są rozciągane i może temu towarzyszyć ból. Wówczas występują bolące żyły na grzbietach dłoni, pojawia się uczucie rozpierania żył. Zaobserwować można ponadto ogólne objawy nadciśnienia – bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, szumy uszne, rozdrażnienie, kłopoty ze snem.

Jak sobie radzić z bolącymi żyłami na rękach?

Jeśli boląca żyła na ręce jest efektem zakrzepicy żył – konieczne jest wizyta u flebologa lub chirurga naczyniowego, który wdroży odpowiednie leczenie. Konieczne może być leczenie trombolityczne, sprowadzające się do zażywania heparyny drobnocząsteczkowej. Konieczne może być także leczenie przezcewnikowe – podanie leku rozpuszczającego skrzep i usunięcie skrzepliny przy pomocy cewnika. Można stosować także kompresjoterapię, czyli opaski uciskowe. Gdy bolące żyły na rękach są konsekwencją nadciśnienia – konieczne jest stosowanie leków hipotensyjnych.

W celu zapobiegania bólowi żył warto zadbać o optymalne nawodnienie organizmu, gdyż sprzyja to sprawnemu przepływowi krwi przez żyły. Dobrze jest regularnie gimnastykować kończyny górne i unikać ich przeciążenia czy długotrwałego unieruchomienia w jednej pozycji. I jeszcze jedno – dobrze jest rzucić palenie, gdyż papierosy nasilają procesy zakrzepowe. Ważne jest także dbanie o prawidłową masę ciała.

Bibliografia:

Janczak D., Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych; Medycyna po dyplomie, vol. 20, nr 1, grudzień 2011

Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej pod red. A. Szczeklika i P. Gajewskiego; Medycyna Praktyczna 2010

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?