Przejdź do treści

Załupek – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiec zsuwaniu się napletka poza żołądź?

Mężczyzna trzyma się za krocze
fot. diy13/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Załupek to termin medyczny określający obrzęk żołędzi i napletka. Z tą nietypową przypadłością borykają się zarówno dorośli mężczyźni, jak i dzieci. Na powstanie załupka wpływa szereg czynników, w tym: stulejka, nadmierna masturbacja lub urazy w okolicach żołędzi. Można się go pozbyć jedynie chirurgicznie.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Obecność załupka u dziecka lub dorosłego doprowadza do niedokrwienia, co może spowodować martwicę żołędzi. Schorzenie trzeba jak najszybciej poddać leczeniu. Konieczna jest wizyta u urologa i zabieg operacyjny przeprowadzany w znieczuleniu. Jego powstawaniu można zapobiec, pilnując, aby napletek wrócił na swoje miejsce po kąpieli, odbytym stosunku lub po wizycie w toalecie.

Jak wygląda załupek?

Załupek, inaczej parafimoza lub zadzierzgnięcie prącia, to schorzenie nabyte występujące wyłącznie u mężczyzn. Dotyka nie tylko osób dorosłych, ale też dzieci. Pojawia się rzadziej niż stulejka, ale może predysponować do jej powstania. Cechą charakterystyczną załupka jest niemożność odprowadzenia napletka na żołądź prącia. W efekcie ulega ona niedokrwieniu, co powoduje obrzęk i ból. Mężczyzna może odczuwać nieprzyjemne pieczenie w okolicy prącia, a jego skóra jest zaczerwieniona lub zasiniona. To efekt utrudnionego przepływu krwi, ponieważ napletek jest zbyt ciasny, aby można go było odprowadzić na swoje miejsce. Długotrwałe niedokrwienie prowadzi do rozwoju stanów zapalnych okolicznych tkanek oraz do martwicy prącia, dlatego załupka należy pozbyć się najszybciej jak to możliwe.

Małe dziecko w kombinezonie siedzi na łóżku i patrzy przed siebie

Przyczyny powstawania załupka

Na powstawanie obrzęku napletka i żołędzi wpływa wiele czynników, ale są one zróżnicowane pod kątem wieku. Załupek u dziecka może się utworzyć na skutek zbyt wczesnego odciągania napletka w wieku niemowlęcym. Jest on również przyczyną stulejki. Jego obecność czasem przebiega bezobjawowo. Maluch może nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych. Przyczyny powstawania załupka u mężczyzn są zupełnie inne. Czynnikiem sprawczym nieprzyjemnej dolegliwości może być niewłaściwa higiena miejsc intymnych, nieodciąganie napletka po oddaniu moczu, częsty seks lub nagminna masturbacja. Schorzenie jest nie tylko bolesne, może też doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, czasem nawet uniemożliwić współżycie. Po obrzezaniu załupek nie występuje.

Czy stulejka i załupek oznaczają to samo?

Przy nadmiarze napletka stulejka i załupek u dziecka bądź dorosłego mogą być ze sobą powiązane, lecz są to dwa odrębne schorzenia. Do powstawania załupka dochodzi w momencie, gdy nie można odprowadzić napletka z powrotem na żołądź, mimo że wcześniej był już sprowadzony. Przy stulejce z kolei występuje zwężenie ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia jego ściągnięcie. U dzieci załupek jest przyczyną stulejki, u mężczyzn dorosłych stanowi powikłanie po niej i może doprowadzić do martwicy prącia.

Zobacz także

Objawy załupka

Charakterystycznym objawem załupka jest pieczenie i ból penisa, ale takie symptomy pojawiają się wyłącznie u dorosłych. Skóra wokół prącia jest czerwona lub wręcz zasiniona. Tworzy się także stan zapalny i obrzęk, który uniemożliwia współżycie. U niektórych panów występuje też ucisk na cewkę moczową, co może objawiać się problemami z oddawaniem moczu i krwawieniem w czasie mikcji. Załupek może doprowadzić do niedokrwienia żołędzi prącia i tym samym do martwicy, dlatego konieczna jest pilna wizyta u urologa i wdrożenie leczenia.

Leczenie załupka

U mężczyzn z załupkiem leczenie domowe jest bezcelowe, ponieważ jedyną metodą na pozbycie się problemu jest zabieg operacyjny. Napletek można odprowadzić ręcznie, ale tylko wtedy, gdy załupek jest w początkowym stadium. Ręczne odprowadzenie napletka może wykonać jedynie doświadczony urolog. Nie można tego robić samodzielnie. Brak umiejętności będzie skutkował pogorszeniem stanu zdrowia. Operacyjne leczenie załupka jest jedyną skuteczną metodą na pozbycie się problemu. Zabieg polega na nacięciu pierścienia skórnego, co pozwala zwolnić zacisk i przywrócić krążenie krwi. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym podczas pobytu na szpitalnym oddziale urologicznym. Nie wymaga zakładania szwów. Po jego wykonaniu zaleca się przeprowadzenie zabiegu obrzezania, który polega na jednoczesnym usunięciu napletka i pierścienia zwężającego. Ma to zapobiec pojawianiu się kolejnych epizodów obrzęku. Leczenie załupka maściami lub innymi dostępnymi środkami jest niewskazane. Można podrażnić w ten sposób skórę lub pogłębić stan zapalny.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?