Zamiast pójść spać, patrzysz w smartfon? To może być tzw. revenge bedtime procrastination
Jeszcze tylko jeden odcinek serialu. Jeszcze tylko chwila na przejrzenie wiadomości. Jeszcze tylko szybki przegląd Facebooka. Czynności, które wykonujemy przed snem, choć powinniśmy już znaleźć się w objęciach Morfeusza, jest znacznie więcej. Odwlekanie tego procesu doczekało się swojego profesjonalnego terminu. To revenge bedtime procrastination. Zjawisko przybliża Anna Cyklińska, psycholożka prowadząca na Instagramie profil @psychoedu_.
„Prokrastynacja jest zachowaniem paradoksalnym”
Higiena snu to jeden ulubionych tematów psychoedukacyjnych Anny Cyklińskiej, psycholożki, która chętnie dzieli się swoją wiedzą na ten temat na Instagramie. Tym razem przybliżyła termin revenge bedtime procrastination. Co to takiego?
„W tłumaczeniu to coś w rodzaju odwetu w formie prokrastynowania pójścia spać. To sytuacja, w której w późnych godzinach wieczornych zamiast pójść spać wpadamy w sidła nowych mediów, scrollując, klikając lub oglądając kolejny odcinek serialu” – wyjaśnia.
Dlaczego opóźniamy moment pójścia spać? Psycholożka tłumaczy, że wynika to z niewystarczającej ilości czasu wolnego w ciągu dnia lub chęci odzyskania kontroli nad tym, jak go spędzamy.
„Prokrastynacja jest zachowaniem paradoksalnym – wyborem przyjemniejszej czynności, ze świadomością przyszłych negatywnych konsekwencji. Czyli, nawet wiedząc, że czeka nas mała ilość niezbyt dobrego snu, wybieramy aktywność, co daje poczucie kontroli nad czasem wolnym i „odstresowania” – opisuje.
Anna Cyklińska podkreśla, że urządzenia emitujące światło opóźniają wydzielanie melatoniny, hormonu powodującego senność. A to nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie następnego dnia.
Rozwiń„W konsekwencji sen jest niższej jakości, rano występuje uczucie niewyspania, rozdrażnienia, trudności z koncentracją” – wylicza.
Anna Cyklińska, czyli Psychoedu
Anna Cyklińska to psycholożka w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Oprócz prowadzenia profilu na Instagramie @psychoedu_, nagrywa także podcast Można Zwariować. Obecnie na Instagramie śledzi ją niemal 80 tys. osób. Treści pisane przez ekspertkę znajdziemy też na stronie twojpsycholog.pl.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Zaklejają sobie usta, żeby lepiej spać. Eksperci zaniepokojeni nowym trendem z TikToka
„Nie macaj bułki w sklepie” – ostrzega prawnik Marcin Kruszewski. Jaka kara grozi za dotykanie gołą ręką pieczywa?
Tiktokerka ostro do rodziców: „Ubierajcie dzieci na plaży! Ruszcie głową!”. Posypały się komentarze
się ten artykuł?