Przejdź do treści

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

Zdjęcie: Aiony Haust \ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Seks nie powinien boleć, a jeśli tak jest, to warto znaleźć przyczynę, bo jak każdy ból w ciele, ten też o czymś świadczy. Jeśli podczas ostatniego zbliżenia czułaś szczypanie, napięcie, bolesność albo skurcze, nie jesteś sama. Około 30 procent kobiet przyznaje, że odczuwa ból podczas stosunku pochwowego (według badań opublikowanych na łamach „The Journal of Sexual Medicine”).

Ból może być związany z problemami intymnymi kobiety – między innymi z suchością pochwy czy infekcjami. Jednak bywa też sygnałem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych jak endometrioza. Dlaczego nie można go bagatelizować.

Dowiedz się, co o niektórych przypadkach mówi nasz ekspert – dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii. Poznaj możliwe przyczyny odczuwania bólu podczas stosunku płciowego i sprawdź, co robić, żeby seks znów sprawiał ci radość.

Brak gry wstępnej

Kobiety wolniej się podniecają niż mężczyźni i generalnie potrzebują dłuższej gry wstępnej. Nie u wszystkich tak jest, dlatego najpierw warto ustalić, co działa w twoim przypadku.

Jedna kobieta potrzebuje seksu oralnego, innej wystarczą namiętne pocałunki, jeszcze inna w ramach gry wstępnej lubi wspólnie z partnerem obejrzeć film erotyczny. Coś, co działa na inne kobiety, nie musi się sprawdzać u ciebie. Zrozumienie tego to połowa sukcesu. Gdy będziesz odpowiednio pobudzona i podniecona, krew dopłynie do twoich narządów płciowych, co zwiększy poziom wilgotności w pochwie – rzecz niezbędna do bezbolesnego seksu.

Nie używasz lubrykantu

U niektórych kobiet, nawet gdy są wystarczająco podniecone, nawilżenie pochwy jest za małe, aby penetracja była bezbolesna. – Na suchość pochwy mogą wpływać: nieprawidłowa higiena, infekcje, zaburzenia hormonalne, stres, inne choroby. Suchość potrafią powodować też niektóre leki – szczególnie te, które powodują również suchość śluzówek w jamie ustnej czy w nosie: leki odwadniające, antyalergiczne, antycholinergiczne – stosowane w leczeniu astmy, chorobach płuc czy nietrzymania moczu, a także leki stosowane w leczeniu trądziku – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog. – Uważać też trzeba na leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwcukrzycowe i oczywiście tabletki antykoncepcyjne, które zawierają niskie dawki estrogenów oraz te, które zawierają same progestogeny – dodaje.

Kobieta zmagająca się z niewystarczającym nawilżeniem pochwy może poradzić sobie z tym problemem, używając lubrykantów. Tubkę z intymnym żelem nawilżającym zawsze warto mieć blisko przy łóżku, żeby w kluczowym momencie nie musieć go nerwowo szukać.

Jesteś zestresowana

W ciągu dnia masz wiele rzeczy na głowie, do zrobienia, zapamiętania, ogarnięcia. Działasz w napięciu, które potem przenosisz do sypialni. Jak ważny jest relaks w gotowości i chęci na seks? Nasz ekspert nie ma wątpliwości, że bardzo ważny. – Stres oraz problemy emocjonalne przekładają się u kobiet na libido (pogarsza się oczywiście) oraz możliwość przeżywania orgazmu. Tu ciężko o dobrą rade. Jeśli chcemy mieć udany seks, powinniśmy nauczyć się zostawiać problemy za drzwiami sypialni. Co niestety nie jest łatwe – tłumaczy dr Katarzyna Skórzewska.

Spróbujcie odstresować się, zanim pójdziecie do łóżka. Dobrym pomysłem jest, żeby partnerzy zrobili sobie nawzajem masaż. To może się przy okazji przerodzić w grę wstępną. Na pozbycie się napięcia świetny jest sport. Czy to będzie wyciszająca joga, czy ostry trening boksu tajskiego – twój wybór. U wiele osób sprawdza się też medytacja – pomaga w rozluźnieniu ciała i odstresowaniu umysłu.

Twój partner jest za duży

Nie zdarza się to często, ale jednak – niedopasowanie narządów płciowych może być przyczyną bólu podczas stosunku, to znaczy, że penis twojego partnera jest duży, a ty jesteś drobniutka. W niektórych przypadkach może pomóc lubrykant, ale gdy penis uderza w szyjkę macicy lub powoduje nieprzyjemne rozciągnięcie, pomóc może zmiana pozycji. Spróbujcie takiej, w których to ty jesteś na górze – to daje ci większą kontrolę nad tempem i głębokością penetracji.

Kobieta z kwiatkiem

Masz infekcję intymną

Wiesz, że wiele infekcji narządów płciowych może powodować bolesne współżycie? Są wśród nich nie tylko takie schorzenia jak zwykła grzybica, ale też poważne choroby przenoszone drogą płciową, które wymagają natychmiastowego leczenia. – Jeśli kobieta odczuwa ból podczas stosunku płciowego, może mieć rzęsistkowicę, chlamydiozę, rzeżączkę, kiłę. Rzadziej, ale też się zdarza, że poza dużym dyskomfortem spowodowanym upławami, ból wywołują też infekcje bakteryjne pochwy – wymienia dr n. med. Katarzyna Skórzewska. – Z kolei nasilone bóle brzucha podczas i po stosunku powoduje zapalenie przydatków spowodowane infekcjami bakteryjnymi – dodaje.

Poza chorobami przenoszonymi drogą płciową i infekcjami, bolesne współżycia potrafią się zdarzać, gdy kobieta przechodzi infekcję pęcherza moczowego.

Co robić? Działać oczywiście, czyli skonsultować się z lekarzem ginekologiem i zgłosić na badania.

Masz endometriozę

Wśród wielu charakterystycznych objawów endometriozy, takich jak obfite miesiączki, ból krzyża czy brzucha, często pojawia się też ból odczuwany podczas stosunku płciowego.

– Wtedy raczej mówimy o bólach brzucha, rzadziej pochwy, chyba, że endometrioza dotyczy przegrody odbytniczo-pochwowej. W takim przypadku zrosty towarzyszące endometriozie powodują bóle niekiedy tak silne, że konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skórzewska.

Co w takiej sytuacji zaleca lekarz? – W endometriozie leczenie jest leczeniem przyczynowym. Podawane leki działają na źródło choroby, ale mają skutki uboczne. Mogą nasilać suchość pochwy i powodować dyskomfort podczas współżycia innego rodzaju niż sama endometrioza. I koło się zamyka. To niestety trudny temat – mówi dr Skórzewska.

para w łóżku

Cierpisz na zespół jelita drażliwego

Zastanawiasz się, jak problemy z jelitami mogą przekładać się na seks? Mogą, i to dokuczliwie. – Już podczas banalnej infekcji przewodu pokarmowego z towarzyszącą temu biegunką, kobieta może mieć bolesne stosunki. Wiąże się to także z zaparciami, podczas których twarde masy kałowe wypełniają odbytnicę. Również u kobiet z zespołem jelita drażliwego zbliżenia mogą być bolesne. Jednak to już jest niepokojący objaw i należy o tym powiedzieć lekarzowi – ostrzega nasz ekspert. Bolesne stosunki zdarzają się też, gdy mamy do czynienia z nowotworem jelita grubego i odbytnicy.

Przechodzisz menopauzę

Zmiany zachodzące w okresie menopauzy znacząco mogą wpływać na jakość życia seksualnego kobiety. Zmniejsza się nawilżenie pochwy, dodatkowo te okolice mogą stać się bardziej wrażliwe. Dochodzi do zwężenia ścian pochwy, zmniejsza się ich wiotkość, łatwiej o uszkodzenia mechaniczne podczas zbliżenia. To wszystko powoduje, że stosunek płciowy w tym czasie staje się nieprzyjemny i bolesny. Jak łagodzić objawy i cieszyć się seksem?

– Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków lubrykujących przed współżyciem oraz na stałe (1-2 razy w tygodniu) używanie globulek zawierających kwas hialuronowy. Można pomyśleć też o lokalnej terapii hormonalnej (przede wszystkim z użyciem preparatów zawierających estriol, a także estradiol). Rozwiązaniem jest także ogólnoustrojowa terapia hormonalna menopauzy – radzi dr Katarzyna Skórzewska.

Cierpisz na pochwicę

Dolegliwość ta polega na mimowolnym skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy. Może powodować niemożność odbycia stosunku płciowego – ból podczas wprowadzania penisa do pochwy jest nie do wytrzymania. Pochwica zwykle związana jest ze stanem psychicznym kobiety. Określa się ją jako reakcję obronną organizmu na lęki seksualne. To dysfunkcja seksualna, którą można wyleczyć, dlatego warto zgłosić się po pomoc do lekarza.

Czy zdarza Ci się odczuwać ból w trakcie stosunku?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?