Zanieczyszczone leki na cukrzycę – badania wciąż trwają. Cukrzycy muszą poczekać
Wykryte zanieczyszczenia popularnych leków, m.in. na cukrzycę i zgagę, rakotwórczymi nitrozoaminami w ubiegłym roku spowodowało duże zamieszanie na rynku farmceutycznym. Ryzyko zdrowotne wystąpienia tej substancji w produktach leczniczych jest w trakcie badań, jednak termin wydania opinii został przesunięty na 1 października.
Analiza ryzyka wystąpienia nitrozoaminów w lekach
Prawie 2 mln cukrzyków, którzy stale przyjmują leki z metforminą, poczuło się zaniepokojonych, kiedy w ubiegłym roku wykryto zanieczyszczenie w popularnych lekach na cukrzycę.
Komitet ds. Produktów Leczniczych stosowanych przez ludzi Europejskiej Agencji Leków bada przyczynę pojawienia się nitrozoaminy o nazwie N-nitrozodimetyloamina (NDMA) w lekach, które zawierają ranitydynę (leki na zgagę i wrzody żołądka) a także w partiach leków zawierających metforminę (leki na cukrzycę). Czekano już na kolejne wyniki badań, jednak etap 1 oceny został przedłużony do 1 października.
MA rekomenduje podmiotom odpowiedzialnym przesyłanie wyników etapu 1 przed 1 października 2020 r., jak tylko zostanie zakończone oszacowanie ryzyka lub w przypadku, gdy zostanie zidentyfikowane ryzyko w produkcie leczniczym – czytamy na stronie GIF.
Nitrozoaminy – czym są?
Przypominamy – nitrozoaminy są substancjami toksycznymi, które wstrzykuje się szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Zanieczyszczenie zostało zlokalizowane w Azji oraz w Niemczech, w lekach produkowanych w Chinach. Prawdopodobnie normy toksycznego środka mogły być przekroczone nawet kilkunastokrotnie. Wady jakościowe w szczególności dotyczą leków na cukrzycę z metforminą oraz leków na zgagę i wrzody żołądka.
Na podstawie badań na zwierzętach, nitrozaminy zostały sklasyfikowane jako prawdopodobne czynniki rakotwórcze (substancje mogące mieć wpływ na wzrost zachorowalności na raka). Są one obecne w niektórych produktach spożywczych (żywność, woda), lecz nie przewiduje się ich niekorzystnego wpływu na zdrowie po spożyciu w niewielkich ilościach. Ryzyko pozostaje na niskim poziomie również w przypadku pacjentów zażywających produkty lecznicze, w których wykryto nitrozaminy
– podaje GIF.
Polecamy
Do aptek trafił sfałszowany Ozempic. Lek jest pilnie wycofywany ze sprzedaży na terenie całego kraju
GIF wycofał popularny płyn do odkażania skóry. Powodem wada jakościowa
GIF wycofał serię popularnej witaminy. Może stanowić poważne zagrożenie dla niemowląt
Wycofano z obrotu popularny syrop. GIF wskazał ważny powód tej decyzji
się ten artykuł?