Zaniepokoiła ją ciemna smuga na paznokciu. Flecistka straciła połowę palca
Zmiana zabarwienia paznokcia od razu zaniepokoiła Elizabeth Misselbrook z Wielkiej Brytanii. Kobieta zaczęła szukać pomocy lekarskiej. Medycy jednak uspokajali ją, twierdząc, że smuga na paznokciu jest niegroźna. Ostatecznie okazało się jednak, że konieczna była amputacja połowy palca.
Straciła część palca
Był wrzesień 2019 roku, kiedy 40-letnia wówczas Elizabeth Misselbrook zauważyła, że na jej paznokciu pojawiła się ciemna smuga. Kobieta postanowiła skonsultować tę niepokojącą zmianę ze swoim lekarzem rodzinnym. Ten skierował ją do dermatologa. Specjalista stwierdził, że Elizabeth nie ma powodów do zmartwienia. Zasugerował jednak, by pojawiła się w gabinecie za trzy miesiące, do kontroli.
Elizabeth wróciła więc do lekarza, który w kwietniu 2020 roku usunął jej paznokieć i wysłał go na badania. Jednak kiedy odrósł, zmiana na nim w postaci ciemniej, pionowej smugi, była jeszcze szersza i bardziej pogłębiona. Lekarz wykonał biopsję. Tym razem diagnoza była druzgocząca: kobieta miała nowotwór. Z pozoru błaha zmiana na palcu okazała się groźnym czerniakiem podpaznokciowym. Czerniak był wtedy w stadium 1A, co znaczy, że był inwazyjny, ale niezbyt duży. Istniało ryzyko, że zaatakuje inne części ciała. Konieczna była amputacja palca. To był dramat dla Elizabeth, która jest flecistką.
„Długo nie mogłam się z tą myślą pogodzić, ponieważ gra na flecie to nie tylko zawód, ale i pasja. Zrozumiałam jednak, że w tym wypadku chodzi o moje zdrowie i życie, które cenię ponad wszystko” – powiedziała Elizabeth w rozmowie z „Daily Mail”.
Kobieta przeszła terapię ręki i czeka na protezę palca. To umożliwi jej powrót do aktywności zawodowej. Podzieliła się swoją historią, żeby uświadamiać innych w kwestii czerniaka podpaznokciowego. Zachęca, aby uważnie przeglądać się swoim palcom i natychmiast reagować w przypadku, kiedy zauważy się niepokojącą zmianę.
RozwińJak rozpoznać czerniaka paznokcia?
Czerniak podpaznokciowy stanowi ok. 0,7–3,5 proc. wszystkich czerniaków, jednak ze względu na niejednokrotny brak wczesnej reakcji pacjenta i późną wykrywalność choroby należy do nowotworów o złym rokowaniu. Tego typu czerniaki mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała i stać się śmiertelne.
Czerniak paznokcia i czerniak podpaznokciowy jest bardzo trudny do rozpoznania. Przypomina krwiak pod paznokciem, dlatego często jest bagatelizowany lub mylony z grzybicą płytki paznokcia. W postawieniu diagnozy niezbędne jest wykonanie badań: dermatoskopowego lub videoskopowego. Czerniak paznokcia (podobnie jak czerniak występujący na stopie) coraz częściej oceniany jest według innych, nowych kryteriów. W celu rozpoznania stosuje się regułę CUBED:
- C (coloured lesion where any part is not skin colour) – znamię o innym niż skóra kolorze;
- U (Uncertain diagnosis) – niepewna diagnoza;
- B (Bleeding lesions on the foot or under the nail, whether the bleeding is direct bleeding or oozing of fluid. This includes chronic „granulation tissue”) – krwawiące znamię, sączące się, w tym chroniczna tkanka ziarninująca;
- E (Enlargement or deterioration of a lesion or ulcer despite therapy) – powiększanie się znamienia lub owrzodzenie pomimo leczenia;
- D (delay in healing of any lesion beyond 2 months) – opóźnienie w gojeniu powyżej dwóch miesięcy;
źródło: akademiaczerniaka.pl, dailymail.co.uk
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?