Zanokcica – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak skutecznie wyleczyć stan zapalny?
Zanokcica to zapalenie toczące się pod wałem paznokcia. Najczęstszą jej przyczyną jest zainfekowanie skaleczenia w tej okolicy, związane zwykle z zabiegami pielęgnacyjnymi rąk (manicure). Objawy to ból, zaczerwienienie i obrzęk. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo i ogólnie. Czasem konieczne jest nacięcie chirurgiczne.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Zuzanna Pujanek”
Zanokcica to choroba występująca dość powszechnie. O zanokcicy paznokci mówimy w przypadku rozwoju stanu zapalnego w obrębie wału paznokcia, czyli skóry i tkanki podskórnej, okalającej przyśrodkową i boczną część paznokcia. Choroba ta może rozwinąć się w jednym lub w kilku palcach. Spotykamy zarówno zanokcicę u dziecka, jak i u dorosłych. Główną przyczyną choroby są bakterie, które wnikają poprzez uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku urazów w czasie prac domowych, wycinania skórek w trakcie manicure lub obgryzania skórek (dotyczy to zwłaszcza dzieci). Objawy obejmują bolesność, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Warto znać domowe sposoby leczenia zanokcicy oraz wiedzieć, jak leczyć zanokcicę i do którego lekarza się zgłosić, aby rozpocząć terapię.
Co to jest zanokcica?
Zanokcica palca lub palców to choroba, która rozwija się z powodu wniknięcia do organizmu bakterii. Głównymi patogenami ją wywołującymi są gronkowiec oraz bakterie gram ujemne. Zanokcicę paznokcia prawidłowo powinniśmy nazywać schorzeniem wału paznokciowego, czasami obejmującego płytkę paznokciową. Jej rozwój w pierwszej kolejności obejmuje skórę i tkankę podskórną tkanek otaczających paznokieć. Schorzenie może dotyczyć zarówno dłoni, jak i stóp i obejmować jeden lub kilka palców.
Wyróżniamy dwie podstawowe postaci choroby: ostrą i przewlekłą. Postać ostra, która obejmuje wały paznokciowe dłoni lub stóp, jest zazwyczaj zakażeniem bakteryjnym, jedynie czasami związanym z zakażeniem wirusem opryszczki zwyczajnej. Mówimy wtedy o zanokcicy opryszczkowej, która pojawia się głównie u dzieci, cierpiących na opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, na skutek obgryzania paznokci i skórek. Zanokcica przewlekła rozwija się przez dłuższy czas, nie ma charakterystycznego, gwałtownego początku. Za tę postać odpowiadają głównie grzyby z gatunku Candida albicans, którym mogą towarzyszyć nadkażenia bakteryjne. Najbardziej charakterystyczną cechą choroby jest brązowe zabarwienie paznokci.
Przyczyny powstawania zanokcicy
Przyczyny powstawania zanokcicy możemy podzielić na miejscowe i ogólne. Przyczyny ogólne znacznie poważniejsze, gdyż związane są z chorobami ogólnoustrojowymi, które mogą mieć groźne skutki dla chorego. Wymienić należy tu schorzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne (np. otyłość) i przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Przyczyny miejscowe obejmują przede wszystkim uszkodzenia naskórka w obrębie wału paznokciowego. Takie urazy powstają przy wycinaniu skórek (manicure) oraz przy pracach domowych czy czynnościach zawodowych związanych z ekspozycją dłoni lub stóp na przeciążenia lub ścieranie powierzchni skórnej. Ponadto u dzieci zanokcica jest często wynikiem obgryzania paznokci i skórek. Rozwojowi zanokcicy sprzyjają także zaniedbania higieniczne związane z dbałością o paznokcie i skórę je otaczającą (wrastające paznokcie), co z kolei często zdarza się u osób starszych z ograniczeniami motorycznymi.
Zobacz także
Objawy sugerujące zanokcicę
Główne objawy zanokcicy to ból, obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego, pojawiające się w miejscu uszkodzenia naskórka. Ponadto mogą tworzyć się pęcherze wypełnione treścią ropną, które po pęknięciu są przyczyną ropnego wycieku. Skóra wału paznokciowego może się łuszczyć, a paznokieć może przybierać sine zabarwienie.
Zanokcica leczenie stanu zapalnego wału paznokciowego
Leczenie zanokcicy palucha i innych lokalizacji zależne jest od przebiegu i czynnika etiologicznego. Jeżeli mamy do czynienia z ostrym przebiegiem pochodzenia bakteryjnego, konieczne jest nacięcie i usunięcie zalegającej treści ropnej. Zawsze po chirurgicznym opracowaniu zanokcicy antybiotyk powinien być stosowany przez minimum 5 dni. Często praktykowane jest także miejscowe leczenie zanokcicy maścią. Najczęściej stosuje się maść ichtiolową lub maści antybiotykowe. Istnieją też zabiegi, które możemy wykonać w warunkach domowych. Przy zanokcicy leczenie domowe polega na ciepłych kąpielach zainfekowanego miejsca z użyciem szarego mydła, które działa przeciwobrzękowo. W przypadku infekcji wirusowej ważne jest szybkie podanie leków przeciwwirusowych, nie należy też nacinać pęcherzy.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Jak objawia się przewlekła migrena. Leczenie migreny przewlekłej
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?