Przejdź do treści

Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie podczas dużego stresu to dobry pomysł? „Ma to sens” – wyjaśnia psycholożka

Kobieta w wodzie
Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie podczas dużego stresu to dobry pomysł? "Ma to sens" - wyjaśnia psycholożka/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie jest techniką regulacji intensywnych emocji, którą proponuje terapia dialektyczno-behawioralna. I jest ona całkiem skuteczna” – podkreśliła na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Wojnarowska. Ekspertka wyjaśniła, że w organizmie pojawia się wtedy tzw. odruch nurka, co bywa bardzo pomocne w trudnej sytuacji.

Kiedy emocje sięgają zenitu

Nie możesz się odstresować? Kiedy poziom emocji sięga zenitu, wypróbuj sposób, który często przedstawiany jest na ekranie telewizyjnym. Technikę tę opisała na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Wojnarowska. Ekspertka zwróciła uwagę, że bohaterowie w filmach często w trakcie intensywnego stresu zanurzają twarz w zimnej wodzie. Czy to na pewno działa?

„Z perspektywy fizjologicznej ma to sens, ponieważ kiedy zanurzymy twarz w zimnej wodzie, pojawia się u nas odruch nurka, który wiąże się z tym, że obniża się nasze tętno oraz zwalniają procesy metaboliczne w naszym ciele” – wyjaśniła psycholożka.

Jak dodała Wojnarowska, kiedy uspokaja się układ nerwowy, automatycznie nasz umysł również jest spokojniejszy. Wtedy łatwiej można ochłonąć w trudnej sytuacji.

„Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie jest techniką regulacji intensywnych emocji, którą proponuje terapia dialektyczno-behawioralna. I jest ona całkiem skuteczna” – podkreśliła.

Psycholożka zaznaczyła, by w trudnych sytuacjach, kiedy emocje będą nas ogarniać, zanurzyć twarz w zimnej wodzie na kilkanaście sekund. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu szczególnej ostrożności, by się nie zachłysnąć.

Justyna Arciszewska

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie w Polsce wiedzy na temat uważności oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 130 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?