Zapalenie dróg oddechowych – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenia dróg oddechowych to różne stany zapalne układu oddechowego. Polegają one na przekrwieniu i obrzęku błon śluzowych dróg oddechowych. Zmiany chorobowe w powiększonych gruczołach prowadzą do produkcji nadmiernej ilości śluzu. Nagromadzenie komórek zapalnych może prowadzić do zwężenia, a nawet niedrożności kanałów oddechowych. Rozróżniamy zapalenia ostre i przewlekłe. Stany zapalne najczęściej bywają niegroźne, ale należy zachować ostrożność – możemy mieć do czynienia z zapaleniem oskrzeli lub płuc.
Przyczyny zapalenia dróg oddechowych
Odpowiedzialne za występowanie zakażenia dróg oddechowych mogą być czynniki zakaźne (bakterie lub wirusy) lub fizyczne (zmiany temperatury otoczenia), substancje chemiczne (gazy, aerozole), pasożyty, zanieczyszczenia (papierosy, dym) oraz ciała obce, które dostały się do układu oddechowego.
Objawy zapalenia dróg oddechowych
Zwiększone wydzielanie śluzu drażni zakończenia nerwowe oskrzeli i objawia się samoistnym odruchem męczącego kaszlu, któremu towarzyszy zwykle odpluwanie plwociny. W zależności od rodzaju plwociny mówimy o nieżycie: śluzowym, śluzowo-ropnym, ropnym lub – najniebezpieczniejszym – włóknikowym (chorzy wykrztuszają fragmenty błon wytworzonych w oskrzelach).
Leczenie zapalenia dróg oddechowych
W leczeniu pomocne bywają domowe sposoby. Stosujemy syropy wykrztuśne lub przeciwkaszlowe oraz leki przeciwgorączkowe. Zaleca się także nacieranie klatki piersiowej spirytusem, kamforą lub olejkiem eukaliptusowym. Ulgę przynoszą gorące napoje, szczególnie podgrzane mleko z miodem. Jeżeli w ciągu kilku lub kilkunastu godzin stan nie poprawia się, nie można bagatelizować objawów. Należy skorzystać z porady lekarza, który wykluczy ewentualne zapalenie płuc i zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się antybiotykoterapię.
Profilaktyka zapalenia dróg oddechowych
Profilaktyka opiera się na wzmacnianiu odporności. Organizm potrzebuje przede wszystkim regularnego snu i odpowiedniej ilości odpoczynku. Można stosować środki wzmacniające. Warto prowadzić zdrowy tryb życia. Zaleca się aktywność fizyczną i ograniczenie używek.
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Pani Anna miała zakrzep, a leczyli ją na zapalenie płuc. Pacjentka zmarła, lekarze staną przed sądem
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Joanna Pęksa: „Marzę, by spakować mukowiscydozę do walizki i nie pozwolić, by ograniczała moje możliwości”
się ten artykuł?