Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Zapalenie mieszków włosowych to często występujący problem dermatologiczny u kobiet i mężczyzn. Zwykle powstaje na skutek depilacji lub w miejscu, gdzie odzież ociera się o skórę. Jest to stan zapalny wywołany bakteriami, wirusami lub grzybami. Leczenie zapalenia mieszków włosowych polega na stosowaniu antybiotyków, kremów lub specjalnych szamponów.
Mieszki włosowe – czym są?
Mieszki włosowe to zagłębienia w skórze mające postać kanalików, w których znajdują się korzenie włosa. Stanowią także ujście gruczołów łojowych produkujących wydzielinę. Jej funkcją jest ochrona naskórka. Podrażnienie lub uszkodzenie ujścia mieszka włosowego powoduje, że drobnoustroje wnikają do jego wnętrza, a to prowadzi do zakażenia. W wyniku infekcji powstaje zapalenie mieszków włosowych, które objawia się bolesnymi i swędzącymi krostkami w okolicy wyrastającego włosa.
Co to jest zapalenie mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną chorobą skóry, która ma podłoże infekcyjne. To stan zapalny, który rozwinął się w okolicy mieszka włosowego po wtargnięciu do niego chorobotwórczego patogenu. Choroba może wystąpić zarówno u kobiet i mężczyzn. Najczęściej można spotkać zapalenie mieszków włosowych na nogach, na twarzy, pod pachą. Często zdarza się również zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym. Są to wszystko miejsca, które są narażone na ocieranie lub poddawane częstej depilacji.
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Przyczyna zapalenia mieszków włosowych to jego powierzchowne lub głębokie zakażenie, które wywołuje stan zapalny. Najczęściej odpowiadają za nie bakterie, głównie gronkowiec złocisty, który w prawidłowych warunkach występuje fizjologicznie na skórze. Może to być również pałeczka ropy błękitnej, która jest powszechnie obecna w środowisku, a zarazić się nią można najczęściej na basenie.
Zapalenie mieszków włosowych – czynniki ryzyka
Do czynników, które sprzyjają pojawieniu się zapalenia mieszków włosowych, należą:
- noszenie ciasnych ubrań,
- częsta depilacja,
- otyłość,
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
- obniżona odporność,
- cukrzyca,
- stosowanie niektórych leków,
- używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry,
- długa ekspozycja ciała na słońce.
Mężczyźni narażeni są na przewlekłe zapalenie mieszków włosowych na twarzy w miejscach, które są owłosione. Choroba ma długotrwały przebieg. Jest to szczególna postać ropnego zapalenia mieszków włosowych. Określa się ją jako figówkę.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Objawy zapalenia mieszków włosowych to niewielkich rozmiarów krosty lub grudki o żółtym kolorze, które zazwyczaj są przebite włosem. Wokół zmiany widoczna jest czerwona obwódka świadcząca o stanie zapalnym. Po czasie może ona przyjąć postać ropnego pęcherzyka. Wykwity występują pojedynczo lub w grupach. Jeżeli zmiany obejmują głębsze warstwy skóry, pojawia się także tkliwość, ból i świąd. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy u mężczyzn jest zwykle bardzo nasilone, a wykwity mają postać grudek lub guzów.
Miejsca na ciele, w których może dojść do stanu zapalnego, to najczęściej owłosiona skóra, która jest poddawana depilacji lub często ocierana ubraniem. Dlatego zapalenie mieszków włosowych na wargach sromowych, pośladkach, nogach, twarzy i pod pachą występuje najczęściej.
Zapalenie mieszków włosowych na głowie
Zapalenie mieszków włosowych skóry głowy pojawia się zwykle w przebiegu innych chorób dermatologicznych, głównie łojotokowego zapalenia skóry. Często dotyczy także osób, które przez długi czas w ciągu dnia noszą czapkę, czepek lub siatkę kucharską. Z tego powodu skóra głowy jest stale wilgotna i ciepła, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Objawy to krostki i zaczerwienienie wokół włosa, często wypełnione treścią ropną.
W leczeniu schorzenia ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Warto myć włosy codziennie, aby zapobiegać gromadzeniu się łoju, który jest pożywką dla bakterii. Szampon na zapalenie mieszków włosowych na głowie powinien być delikatny, naturalny, pozbawiony chemicznych substancji oraz mieć właściwości przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
Leczenie zapalenia mieszków włosowych powinno być prowadzone pod okiem dermatologa. Terapia polega na stosowaniu antybiotyków miejscowych w postaci maści. W przypadku nasilonych zmian zalecana jest antybiotykoterapia ogólna. Leki na zapalenie mieszków włosowych są dostępne na receptę. Na podrażnioną skórę można stosować także kremy z mocznikiem, które zmiękczą i nawilżą naskórek. Skuteczne są też zioła na zapalenie mieszków włosowych – rumianek i szałwia.
Co na zapalenie mieszków włosowych można stosować w domu? Leczenie domowe zapalenia mieszków włosowych to przede wszystkim odpowiednia higiena i czynności zapobiegające zakażeniom. Do mycia ciała należy stosować delikatne płyny, które zawierają w sobie tylko naturalne składniki. Bielizna powinna być przewiewna, a ubranie niezbyt obcisłe. Aby nie pojawiło się zapalenie mieszków włosowych na nogach po depilacji, należy odkażać przyrządy do golenia lub stosować jednorazowe maszynki.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
Ból głowy na czubku – objaw napięcia, czy coś poważniejszego?
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
się ten artykuł?