Przejdź do treści

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn – jak leczyć?

Mężczyzna z zapaleniem pęcherza trzyma się za brzuch
Fot. draganagordic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn leczy się antybiotykami. W profilaktyce nawracających zapaleń, szczególnie u osób w starszym wieku, można stosować leczenie domowe, np. na bazie żurawiny lub witaminy C.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn jest rzadsze niż u kobiet. U mężczyzn istotnymi przyczynami zapalenia pęcherza moczowego są wiek i przerost prostaty. Objawy są podobne, niezależnie od płci. Obejmują przede wszystkim naglące parcie na pęcherz, ból podbrzusza czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Każde zakażenie układu moczowego u mężczyzn, w tym zapalenie pęcherza moczowego, traktowane jest jako powikłane zakażenie. U płci żeńskiej zapalenie pęcherza moczowego wywołane jest najczęściej przez pałeczkę kałową Escherichia coli. U mężczyzn natomiast odsetek zakażeń wywołanych przez tę bakterie jest mniejszy na rzecz innych drobnoustrojów, jak KlebsiellaPseudomonasEnterococcus czy Proteus.

ból nerek

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego częściej spotykane jest u kobiet niż u mężczyzn, przede wszystkim ze względu na warunki anatomiczne. U mężczyzn cewka moczowa jest dłuższa, a jej ujście jest bardziej oddalone od odbytu niż u kobiet, stąd trudniej o przeniesienie bakterii z okolic odbytu w okolice ujścia cewki moczowej. Ponadto wydzielina gruczołu krokowego u mężczyzn ma właściwości antyseptyczne, czyli niszczy drobnoustroje chorobotwórcze. Wśród czynników ryzyka wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn wymienia się:

  •         starszy wiek,
  •         cukrzycę,
  •         brak higieny osobistej,
  •         choroby przewlekłe,
  •         kamicę moczową.

Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka zapaleń pęcherza moczowego, jak i innych postaci zakażeń układu moczowego, szczególnie u młodych chłopców, są wady anatomiczne, jak zastawka cewki tylnej. U starszych mężczyzn do nawracających zapaleń pęcherza moczowego przyczynia się przede wszystkim przerost gruczołu krokowego, co z kolei utrudnia odpływ moczu, sprzyja jego zastojom i w efekcie infekcjom bakteryjnym.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn

Objawy zapalenia pęcherza moczowego niczym nie różnią się u mężczyzn i u kobiet. Zalicza się do nich: pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, częste i naglące parcie na pęcherz oraz kłucie i ból w podbrzuszu. W sytuacji nasilenia się stanu zapalnego może pojawić się dodatkowo krew w moczu na skutek uszkodzenia błony śluzowej pęcherza moczowego i dróg moczowych. Zakażenie pęcherza moczowego może skutkować również zmętnieniem moczu, zintensyfikowaniem się jego zapachu. Niekiedy pojawia się gorączka.

Rozpoznanie zapalenia pęcherza możliwe jest często na podstawie samych objawów klinicznych. Warto jednak zawsze wykonać badanie ogólne moczu i posiew, zanim wdroży się leczenie antybiotykiem. O tyle, o ile u kobiet można z dużym prawdopodobieństwem określić empirycznie czynnik etiologiczny zakażenia, to jednak u mężczyzn istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia innych bakterii niż Escherichia coli. Warto więc wykonać posiew pozwalający na identyfikację bakterii i określenie jej wrażliwości na antybiotyki. To z kolei przyczyni się do skutecznego, celowanego leczenia.

Zobacz także

Jakie badania dodatkowe wykonuje się przy objawach zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn?

Poza badaniem ogólnym moczu i posiewem moczu zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej i miednicy mniejszej, by wykluczyć kamicę układu moczowego, rozrost gruczołu krokowego, zastój moczu, nowotwory układu moczowego czy wady rozwojowe układu moczowego. Wśród badań dodatkowych wymienia się również badania z krwi pozwalające na ocenę funkcji nerek, tomografię komputerową czy cystoskopię (endoskopię pęcherza moczowego).

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn – leczenie

Domowe sposoby leczenia zapalenia pęcherza u mężczyzn jak najbardziej wydają się pomocne, jednak przede wszystkim jako metody wspomagające i profilaktyka nawracających zapaleń. Mowa tu o preparatach ziołowych czy ekstraktach z żurawiny, preparatach na bazie witaminy C. Dostępne są również leki bez recepty o działaniu antybakteryjnym na drogi moczowego. Jednak podstawą leczenia zapalenia pęcherza moczowego powinna być antybiotykoterapia trwająca  7–10 dni. Antybiotykiem pierwszego wyboru są fluorochinolony.

Konieczne jest zachowanie właściwej higieny osobistej, ponieważ mastka gromadząca się pod napletkiem stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Warto po każdym stosunku seksualnym oddać mocz, by wypłukać z cewki moczowej bakterie, które mogły się tam dostać przy zbliżeniu. Szczególnie niebezpieczne są stosunki analne, kiedy bakterie kałowe z łatwością mogą przedostać się do cewki moczowej męskiej, a dalej do kolejnych części układu moczowego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?