Zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy i dieta. Co można jeść przy zapaleniu woreczka żółciowego?
Niewłaściwa dieta może stanowić przyczynę ataku kolki żółciowej w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jednocześnie kuracja oparta o niskotłuszczowe posiłki to podstawa w leczeniu tego schorzenia.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej związane jest z powikłaniem kamicy żółciowej, czyli obecnością złogów (powszechnie określanych kamieniami) w pęcherzyku żółciowym. Kamienie mogą również pojawić się w drogach żółciowych (kamica przewodowa). W momencie utrudnienia odpływu żółci może dojść do powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego. Zalegająca żółć podlega pewnym przemianom chemicznym, w związku z czym dochodzi do podrażnienia pęcherzyka żółciowego i rozwoju stanu zapalnego w jego ścianie. Konieczne jest odpowiednie leczenie i dieta. Poza stanem ostrym może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia, a tym samym do pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego i jej zwłóknienia.
Przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego związane jest z obecnością kamieni żółciowych czy błotka, czyli tzw. szlamu żółciowego. Doprowadza to do drażnienia ścian pęcherzyka i powstania przewlekłych zmian zapalnych. Może się zdarzyć, że dojdzie do całkowitego zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka, co doprowadza do niedokrwienia i jego zapalenia. Mówi się wtedy o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Poza kamicą, innymi przyczynami schorzenia są: odwodnienie, zakażenia bakteryjne, urazy czy rozległe zabiegi operacyjne (lecz obejmują one jedynie niewielki odsetek przypadków).
Kamicą pęcherzyka żółciowego dotkniętych jest nawet 20% społeczeństwa. Dużo częściej problem ten dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zdecydowanie przeważa przewlekłe zapalenie pęcherzyka.
Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego
Głównym objawem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest nawracający ból w prawym podżebrzu, promieniujący do pleców. Może jednak się zdarzyć, że ból jest zupełnie niecharakterystyczny czy też objawy są nieswoiste – występują np. w postaci dolegliwości dyspeptycznych takich jak: nudności, wymioty czy zaburzenia wypróżniania, niesmak w ustach.
Chory z przewlekłym zapaleniem pęcherzyka żółciowego narażony jest na nawracające ataki kolki żółciowej, co objawia się gniotącym, nasilonym bólem. Wpływa na nie zła dieta i spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze. Objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą nasilać się w sytuacji stresu, gorączki. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się kolką żółciową trwającą co najmniej 6 godzin. Poza bólem pojawiają się gorączka i dreszcze.
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – rozpoznanie leczenie
W przebiegu kolki żółciowej konieczne jest podanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Można je zażyć już w domu. Gdy jednak nie pomagają, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego. Rozpoznanie opiera się na badaniu fizykalnym i wykazaniu tkliwości brzucha, czasem lekarz jest w stanie wyczuć bolesny pęcherzyk. Wykonuje się badania laboratoryjne i diagnostykę obrazową. W szeroko dostępnym badaniu USG z łatwością można dostrzec złogi żółciowe i pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego. W badaniach obrazowych można z kolei wykazać obecność pęcherzyków powietrza w ścianie pęcherzyka żółciowego (przemawia to za rozpoznaniem zgorzelinowego zapalenia pęcherzyka żółciowego) czy zwapnienia, które dają obraz pęcherzyka porcelanowego.
W leczeniu ostrego zapalenia woreczka żółciowego stosuje się dietę ścisłą, antybiotykoterapię i usunięcie pęcherzyka żółciowego, które może być przeprowadzone metodą laparoskopową lub chirurgią otwartą. Operację wykonuje się po około 5 dniach, po ustąpieniu objawów klinicznych.
Dieta po leczeniu zapalenia pęcherzyka żółciowego
Przestrzeganie odpowiedniej diety jest konieczne po leczeniu zabiegowym. Należy unikać produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze. Konieczne jest, by chory jadł regularne posiłki niewielkiej objętości. Podobnie jak objadanie, również głodzenie się jest absolutnie przeciwwskazane. Potrawy powinny być podawane przede wszystkim w formie duszonej (alternatywnie gotowanej). Niewskazane jest także spożywanie tłustych ryb, mięs, nie można stosować masła, margaryny, majonezu, smalcu. Nadmiar cukru, słodyczy jest absolutnie przeciwwskazany.
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w leczeniu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, gdyż to niewłaściwe odżywianie się może stanowić bodziec do wystąpienia kolki żółciowej. Zakazane są również alkohol i używki.
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?