Przejdź do treści

Zapalenie spojówek może świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Jest stanowisko WHO

Oko
Zapalenie spojówek może świadczyć o zakażeniu koronawirusem / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do listy symptomów COVID-19 wciąż dołączają kolejne. Poza gorączką i problemami z układem oddechowym o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 mogą świadczyć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, laryngologiczne, a także okulistyczne. WHO potwierdza: zapalenie spojówek może być objawem.

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających narząd wzroku. Jest uciążliwe, powoduje dyskomfort. Zazwyczaj objawia się takimi dolegliwościami jak:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • łzawienie,
  • zaczerwienienie,
  • wrażenie kłucia oczu.

Zapalenie spojówek może być wywołane różnymi czynnikami: infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi, alergiami, przesuszeniem oczu, urazami mechanicznymi lub brakiem snu. Zazwyczaj trwa kilka dni, nierzadko ustępuje samoistnie. Właściwe leczenie, jak stosowanie kropli do oczu z antybiotykiem, może przyczynić się do skrócenia czasu choroby i ograniczenia ryzyka szerzenia się stanu zapalnego.

Chyba, że nie jest to „zwykłe” zapalenie, a objaw poważniejszej choroby zakaźnej, takiej jak COVID-19. Jak bowiem potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia, problemy okulistyczne mogą być symptomem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Sposoby na zmęczone oczy

Zapalenie spojówek objawem koronawirusa

Jako pierwsza o możliwości współwystępowania zapalenia spojówek i COVID-19 donosiła Amerykańska Akademia Okulistyki (American Academy of Ophthalmology). Ponieważ koronawirus jest przenoszony drogą kropelkową, specjaliści ze Stanów informowali, że stan zapalny oczu może być wywołany przez kontakt aerozolu z mikrocząsteczkami wirusa ze spojówką. Dlatego zalecali okulistom szczególną ostrożność podczas badania pacjentów.

Jako objaw choroby COVID-19 zapalenie spojówek zostało uwzględnione również w raporcie WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia symptom ten wystąpił jedynie u 0,8 proc. pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-19. Tym samym jest to najrzadziej występujący objaw koronawirusa spośród wszystkich potwierdzonych przez WHO.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne potwierdza te doniesienia:

„Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2″.

Okuliści zwracają jednocześnie uwagę, że każda infekcja górnych dróg oddechowych może zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że przeszło zakażenie koronawirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej. Jak podaje Polska Akademia Nauk, ciężki przebieg choroby w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2 występuje u ok. 20 proc. zakażonych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. Najczęściej występujące objawy to:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności,
  • trudności w oddychaniu.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby występuje zapalenie płuc, a także może pojawić się zespół ostrej niewydolności oddechowej i niewydolność wielonarządowa.

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, miała do czynienia z kimś zakażonym i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, zgłosiła się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno udawać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590), gdzie można otrzymać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?