Zapalenie sromu – na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Zapalenie sromu to problem dotyczący kobiet w różnym wieku, a nieleczone, może przyczynić się do poważnych powikłań, jak np. zakażenie pęcherza, pochwy czy cewki moczowej. To uciążliwe schorzenie występuje rzadko, ale jeśli już się pojawi, konieczna jest wizyta u lekarza i możliwie szybkie wdrożenie leczenia. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jakie są przyczyny zapalenia sromu?
Wśród najczęstszych przyczyn występowania zapalenia sromu należy wymienić:
- urazy w postaci uszkodzeń śluzówki bądź otarć naskórka,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej,
- choroby takie jak: anemia, cukrzyca, mocznica, żółtaczka czy zapalenie nerek,
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenia bakteryjne, np. gronkowcem, paciorkowcem,
- grzybica pochwy,
- działanie innych mikroorganizmów (bakterii lub wirusów).
Należy pamiętać, że na zapalenie sromu znacznie bardziej narażone są osoby otyłe, chorujące na cukrzycę lub mające problem z nietrzymaniem moczu, kiedy trudniej jest o zachowanie odpowiedniej higieny intymnej.
Czy zapalenie sromu może mieć podłoże alergiczne?
Nie wszystkie kobiety wiedzą, że alergie także mogą się przyczynić do wystąpienia stanu zapalnego w obrębie warg sromowych. Nabłonek skóry sromu jest bardzo delikatny, łatwo więc go podrażnić niewłaściwymi kosmetykami. Składniki chemiczne znajdujące się w żelach, płynach, kremach do depilacji, a nawet w podpaskach, mogą wywołać zapalenie sromu, dlatego staraj się korzystać z naturalnych, nieperfumowanych kosmetyków i zwracaj uwagę na ich skład.
Grzybicze zapalenie sromu
Zdarza się, że stan zapalny sromu wywołują grzyby. Najczęściej są to Candidia albicans, które doskonale rozwijają się w warunkach wewnątrz pochwy i w okolicy sromu, czyli w cieple oraz przy dużej wilgotności. Grzybicze zapalenie sromu można rozpoznać po białych upławach, które widoczne są na ściankach warg sromowych. Jeżeli cierpisz na nawracającą grzybicę, zwróć uwagę na dietę − ogranicz spożywanie słodyczy, a w ich miejsce zacznij jeść naturalny nabiał oraz kiszone warzywa, co zakwasi organizm i uniemożliwi grzybom rozmnażanie się.
Jak objawia się zapalenie warg sromowych?
Pierwszymi objawami zapalenia warg sromowych jest swędzenie oraz pieczenie, naskórek często jest podrażniony i zaczerwieniony. Potem pojawia się silny ból, uczucie szczypania, a także silny dyskomfort podczas ruchu. Niektóre kobiety liczą na to, że dolegliwości same ustąpią, ale ignorowanie tego schorzenia może doprowadzić do rozwoju poważnych infekcji intymnych, takich jak zapalenie pochwy, cewki moczowej bądź pęcherza moczowego. Należy mieć także świadomość, że uszkodzony nabłonek skóry warg sromowych sprawia, że do pochwy może przedostać się dużo więcej mikroorganizmów.
Jak leczyć stan zapalny sromu?
Aby podjąć odpowiednie i skuteczne leczenie, konieczne jest ustalenie przyczyny wystąpienia stanu zapalnego sromu. Jeśli choroba jest następstwem reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki czy detergenty, zazwyczaj wystarczy zastąpić je produktami hipoalergicznymi. Mimo wszystko warto jednak udać się do lekarza, który obejrzy narządy rodne, a także pobierze wymaz z pochwy i postawi diagnozę − jeżeli zapalenie ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych leków sprzedawanych na receptę.
Jak uniknąć zapalenia sromu?
Stanom zapalnym sromu można zapobiegać, a odpowiednią profilaktyką będzie odpowiedzialne dbanie o higienę intymną. Bardzo ważne jest, by nosić czystą bieliznę, najlepiej z dobrej jakości, naturalnych materiałów. Do mycia okolic intymnych używaj dedykowanych płynów lub samej wody. Kobiety, które są szczególnie narażone na zapalenie sromu, mogą też sięgać po nawilżające globulki dopochwowe. Ważna jest także dieta bogata w kiszonki oraz naturalny nabiał − unikaj żywności wysokoprzetworzonej, która może źle wpływać na warunki mikrobiologiczne panujące w twojej pochwie. W miarę możliwości śpij bez bielizny lub w przewiewnych spodniach.
Bibliografia
- M. Sobstyl, J. Tkaczuk-Włach, R. Tarkowski, G. Jakiel, Choroby sromu – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny 2013; 3: 283–288.
- https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/zapalenie-sromu/13805 [dostęp 09.03.2023].
- D. Jenerowicz, W. Silny, Z. Adamski i in., Wybrane dermatozy sromu, Ginekologia Polska 11/2013.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
się ten artykuł?