Zapalenie żołądka – dieta przy uszkodzeniach błony śluzowej
Stan zapalny żołądka określa się mianem nieżytu lub niestrawności powstałej na skutek działania czynników immunologicznych, toksycznych i infekcyjnych. Potocznie nazywa się go uszkodzeniem błony śluzowej, które powoduje pojawienie się u chorego szeregu uporczywych dolegliwości. Kluczowym elementem w leczeniu nieżytu żołądka jest dieta.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Dolegliwości takie jak wymioty, biegunka lub nudności można złagodzić spożywając pokarmy, które nie podrażniają błony śluzowej żołądka. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta lekkostrawna, w której brak posiłków ostrych, kwaśnych lub smażonych. Co zatem wolno jeść, a czego lepiej unikać?
Zapalenie żołądka – co to jest?
Zapalenie żołądka to inaczej uszkodzenie wewnętrznej warstwy jego ściany, które jest skutkiem oddziaływania rozmaitych czynników. Winowajcą tych uszkodzeń, w 90% zdiagnozowanych przypadków, jest bakteria Helicobacter Pylori. Leczenie zakażeń na tle bakteryjnym polega na antybiotykoterapii. Dieta w takich sytuacjach to jedynie terapia wspomagająca.
Stan zapalny błony śluzowej żołądka mogą powodować także czynniki autoimmunologiczne. Etiologia stanów zapalnych o takim podłożu jest nieznana. Nie wiadomo, dlaczego organizm wytwarza przeciwciała, które atakują jego własne tkanki.
Także czynniki toksyczne sprzyjają pojawieniu się dolegliwości żołądkowych. Za te najbardziej drażniące uważa się alkohol, niektóre leki i inne substancje szkodliwe, z którymi człowiek ma bezpośredni kontakt.
Objawy zapalenia żołądka
Do najczęściej występujących objawów zapalenia żołądka zalicza się niestrawność, bóle brzucha i wzmożone odbijanie. Dla niektórych pacjentów posiłek jest koszmarem, ponieważ po jedzeniu odczuwają nadmierną pełność w jamie brzusznej, która uniemożliwia im oddychanie. Z tego powodu wielu chorych odmawia spożywania pokarmów. Długotrwały brak jedzenia skutkuje całkowita utratą apetytu.
Czasami, pomimo niestosowania żadnych diet, chory traci na wadze w bardzo krótkim czasie. Jest to sygnał, że w organizmie może się dziać coś niepokojącego i trzeba się zgłosić do lekarza.
Zobacz także
Zapalenie żołądka – dieta
Dieta na zapalenie żołądka jest kluczowym elementem w leczeniu uszkodzeń błony śluzowej. Sposób żywienia chorego ma ogromny wpływ na dalszy rozwój choroby. Zaniedbane i nieleczone zapalenie żołądka może skutkować poważnymi powikłaniami, dlatego lepiej jest je leczyć w początkowym stadium.
Dieta w stanach zapalnych powinna być lekkostrawna. Spożywane posiłki należy rozłożyć na mniejsze porcje, które chory powinien jeść kilka razy dziennie. Jedzenie trzeba spożywać powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs. Jest to konieczne, żeby uniknąć dalszych uszkodzeń.
Produkty, które są zalecane przy zapaleniu żołądka:
- gotowane warzywa i owoce (ewentualnie pieczone),
- chude mięsa i ryby,
- chude wędliny,
- produkty mleczne niskotłuszczowe,
- chude sery,
- tłuszcze pochodzenia roślinnego: olej rzepakowy, masło, oliwa z oliwek,
- jaja na miękko.
W przewlekłym zapaleniu żołądka dieta lekkostrawna powinna stać się dla chorego stałym nawykiem żywieniowym. Będzie musiał zapomnieć o potrawach smażonych i duszonych z dużą ilością tłuszczu. W jadłospisie osoby z przewlekłym zapaleniem żołądka powinny przeważać potrawy gotowane, duszone bez tłuszczu lub pieczone w folii aluminiowej.
Codzienne menu można wzbogacać przyprawami takimi jak cynamon, koperek i natka pietruszki. Pomocne w złagodzeniu dolegliwości będą napary na bazie surowców roślinnych, np. herbatki z rumianku, które mają działanie przeciwzapalne.
Czego unikać w diecie na zapalenie żołądka?
Osoby z kłopotami żołądkowymi muszą wykluczyć z diety tłuste mięsa, ryby i podroby. Przy zapaleniu żołądka zaleca się także unikanie alkoholu, dużej ilości kawy i mocnej herbaty.
Spożywane produkty nie powinny być zbyt kwaśne, słone lub ostre, ponieważ mają drażniące działanie na żołądek i wzmagają produkcję soków trawiennych. Nadmiar kwasu solnego jest w tym przypadku niewskazany. Z diety na zapalenie żołądka powinny zniknąć produkty wzdymające. Zbyt długo zalegają w żołądku, co skutkuje nasileniem się dolegliwości, a nie ich łagodzeniem.
Jeśli dieta jest niewystarczająca, chory może sięgnąć po leki o działaniu hamującym wydzielanie soku żołądkowego. Preparaty w dawkach terapeutycznych można kupić w aptekach bez recepty. Ich koszt to wydatek rzędu kilkunastu złotych.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?