Przejdź do treści

Zaparcia, wzdęcia, nudności mogą świadczyć o raku jajnika

kobieta w jeansach i rózowej bluzce, z odkrytym brzuchem, trzyma kartkę z narysowanym układem rozrodczym (jajniki, szyjka macicy)
Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rak jajnika należy do najbardziej podstępnych nowotworów. Ujawnia się bardzo późno, najczęściej w zaawansowanym stopniu rozwoju. Może się objawiać w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są kobiety po menopauzie oraz takie, której jeszcze nie rodziły. Wczesne objawy zazwyczaj nie występują, jeśli są, manifestują się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego lub całego obszaru jamy brzusznej.

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Wiele sławnych osób m.in. Serena Williams czy January Jones, namawiają kobiety do profilaktycznych badań. Instagramerzy, zajmujący się medycyną, w ostatnich dniach także wzbogacili Internet o wiedzę z zakresu raka piersi. Dr Wojciech Falecki na Instagramie przypomniał o raku piersi, ale nawiązał przy okazji do równie trudnego do wykrycia raka jajnika.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Objawy raka jajnika

Objawy raka jajnika pojawiają się w zaawansowanym etapie choroby, przez co kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Dopiero gdy wymiar guza wynosi 11-15 cm, pojawiają się nasilone dolegliwości w postaci bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, często występuje wodobrzusze. W swoim poście Falecki opisuje objawy, jakie powinny nas zaniepokoić znacznie wcześniej, gdyż mogą pomóc we wczesnym wykryciu nowotworu jajnika.

Zalicza się do nich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub też całego obszaru jamy brzusznej, tj. wzdęcia, niestrawność, zaparcia, odbijanie, czkawka, uczucie pełności w jamie brzusznej, występujące nawet po lekkich posiłkach, powolna utrata apetytu, nietrzymanie lub częste oddawanie moczu. Rak jajnika rzadziej daje objawy ze strony narządu rodnego, takie jak nieprawidłowe krwawienia czy uczucie ucisku w miednicy. Objawy te niekoniecznie muszą być uważane za specyficzne, jednak mogą się pojawiać na długo przed wystąpieniem objawów zaawansowanego raka jajnika.

Kto jest narażony na raka jajnika?

W Polsce każdego roku nowotwór jajnika wykrywa się u około 3500 kobiet, jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Liczba zachorowań stale rośnie. Najwięcej przypadków raka jajnika występuje u kobiet po menopauzie, między 50-70 rokiem życia. 15 proc. zachorowań zdarza się u kobiet przed 50. rokiem życia. Narażone są kobiety z uwarunkowaniami genetycznymi, zmagające się z endometriozą, które nie rodziły, nie karmiły piersią oraz nie stosowały hormonalnej antykoncepcji.

Wykrywanie raka jajnika

Rak jajnika jest trudny do wykrycia, jednak nie jesteśmy bez szans. Przede wszystkim należy badać się profilaktycznie u ginekologa raz w roku, osoby w grupie ryzyka powinny to robić dwa razy w roku. Pomimo, że nie istnieją skuteczne metody badania, które wykryłyby wczesne, bezobjawowe zmiany nowotworu jajnika, to najskuteczniejszym wydaje się USG przezpochwowe. Ginekolog, poinformowany o wcześniej wymienionych dolegliwościach, powinien wykazywać dużą czujność onkologiczną. Z tego wynika postulat ścisłej współpracy między ginekologami a gastroenterologami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?