Zasłaniaj oczy i gardło przed pyłem znad Sahary. Wpływa na nasze zdrowie podobnie jak smog
Pył saharyjski napłynął do Polski we wtorek i utrzyma się co najmniej do piątku. Osiada dosłownie wszędzie – na domach, ulicach, chodnikach, samochodach. Eksperci alarmują, że wdychanie pyłu może być groźne szczególnie dla alergików i astmatyków.
Zjawisko pyłu saharyjskiego występuje w Polsce niemal każdego roku wiosną i latem. Komunikat w sprawie obecności pyłu w naszym kraju wydał IMGW, powołując się na prognozy Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie. Wynika z niego, że masy powietrza wypełnione pyłem z afrykańskiej pustyni kierują do nas z południa dwa układy: rozległy wyż znad Europy Wschodniej i rozległy niż znad Europy Zachodniej.
Kontynuując wątek z dnia wczorajszego zachęcamy zerknąć na dołączoną animację. Znakomicie na niej widać jak pył znad Polski (kolor różowy) przemieszczał się w kierunku północno-zachodnim i rano dotarł nad Morze Północne i Norweskie!!! Dziś z podobnymi warunkami atmosferycznymi muszą się niestety zmierzyć mieszkańcy Podlasia i Suwalszczyzny. Zdjęcia satelitarne wykorzystane w animacji to wspomniana już wcześniej kompozycja barwna RGB Dust dedykowana detekcji pyłu (źródło Eumetsat).
Gepostet von Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB am Mittwoch, 24. April 2019
Unoszone przez silny wiatr na wysokość 2-3 km nad ziemią drobinki piasku powodują zamiecie pyłowe, czego efektem są żółtawe i pomarańczowe odcienie nieba, widoczne w rejonach, nad którymi pojawił się pył.
– Przez jakiś czas będziemy mieć teraz większe zmętnienie atmosfery. Będziemy mieli do czynienia z czymś, co potocznie jest nazywane smogiem, czyli pyłem w powietrzu. To jednak smog o charakterze naturalnym – mówił prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z PAP.
Skutki wdychania pyłu znad Sahary
Wraz z pyłem z południa do Polski napłynęło gorące i suche powietrze, przez co niektóre osoby mogą odczuwać problemy z oddychaniem. Eksperci ostrzegają, że pył znad Sahary jest szczególnie uciążliwy dla alergików i astmatyków. Może u nich dojść do poważnych powikłań w postaci zaostrzenia astmy i alergii.
Zaleca się, by w razie wystąpienia takich objawów jak: napadowy kaszel, duszność czy świszczący oddech, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie zwiększenie dawki leków przeciwastmatycznych.
Pył znad Sahary może wywołać nie tylko zapalenie spojówek, ale również podrażnienie śluzówek nosa, gardła, a nawet krtani, co może prowadzić do uciążliwej chrypki, łzawienia oczu, kataru a nawet zapalenia zatok.
Pył saharyjski – jakie środki ochronne warto zastosować?
Alergicy powinni przede wszystkim na bieżąco sprawdzać komunikaty pyłkowe, ponieważ wraz z pyłem znad afrykańskiej pustyni do Polski może dotrzeć silnie alergizujący pyłek roślin z ościennych państw. U uczulonych na alergeny brzozy mogą wystąpić objawy astmy sezonowej.
Skoro pył saharyjski jest naturalnym smogiem, to wychodząc na zewnątrz, warto zabrać ze sobą maskę antysmogową. Tego typu akcesorium ma za zadanie chronić przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. Za sprawą specjalnych wymiennych filtrów zanieczyszczenia nie przedostają się do płuc. Jego skuteczność według specjalistów może osiągać nawet 99 proc., o ile zakupiona maska jest odpowiednia.
Jakość masek filtrujących można ocenić na postawie obowiązkowych oznaczeń, które znajdują się na opakowaniu. Podstawową informacją jest „CE”, czyli deklaracja producenta, że maska spełnia wymogi formalno-prawne. Następnie oznaczenia: FFP1, FFP2, FFP3 wskazują nam stopień filtra, od najmniejszego do największego.
Ponadto profilaktycznie warto wypłukiwać pył ze spojówek przy pomocy sztucznych łez, nos czyścić wodą morską, a po powrocie do domu przepłukać gardło i wziąć kąpiel, bo saharyjski pył może również zaostrzyć alergie skórne.
Zobacz także
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
„Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy”
„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
Polecamy
Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych. „Wyniki wskazują na pilną potrzebę działań”
Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików
Co to są alergeny i jakie są ich rodzaje? Poznaj wielką ósemkę
Dlaczego kichamy? Poznaj mniej i bardziej znane przyczyny kichania
się ten artykuł?