Zastrzyki insulinowe odejdą w zapomnienie? Naukowcy opracowali 'pigułkę na cukrzycę’
Badanie naukowców z University of British Columbia daje nadzieję milionom cukrzyków na poprawienie komfortu ich życia. Specjaliści opracowali pigułkę, która mogłaby dostarczać insulinę tak samo skutecznie jak zastrzyk. I choć przed nimi jeszcze długa droga do wprowadzenia nowego leku na rynek, jeśli odniosą sukces, może to oznaczać koniec codziennych iniekcji insuliny dla wielu chorych.
Przełom dla cukrzyków
Badanie ekspertów z University of British Columbia zostało opublikowane w Scientific Reports. Jak wyjaśnili naukowcy, wyniki testów na szczurach wykazały, że insulina z tabletek doustnych jest wchłaniana w taki sam sposób jak insulina wstrzykiwana. Dodali także, że lek nie pozostawiał insuliny w żołądku szczurów, która w 100 proc. trafia prosto do wątroby. To duży postęp, ponieważ w poprzednich próbach opracowania leku do picia większość insuliny gromadziła się w żołądku.
„Te ekscytujące wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze, aby opracować formułę insuliny, która nie będzie już musiała być wstrzykiwana przed każdym posiłkiem, poprawiając jakość życia, a także zdrowie psychiczne ponad dziewięciu milionów chorych na cukrzycę typu 1 na całym świecie” – tłumaczył główny autor badania prof. Anubhav Pratap-Singh.
Inspiracją do powstania pigułki insulinowej był ojciec prof. Pratapa-Singha chorujący na cukrzycę, która jest siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Mężczyzna od 15 lat zmuszony jest wstrzykiwać sobie insulinę od trzech do czterech razy dziennie.
Koniec z zastrzykami insulinowymi
Dzięki nowatorskiej pigułce życie milionów diabetyków może zmienić się na lepsze. Zamiast iniekcji chorzy będą mogli korzystać z tabletki, którą przyjmuje się doustnie. Pigułka nie jest jednak przeznaczona do połykania, ale umieszcza się ją między dziąsłem a policzkiem. Tam przez cienką wyściółkę wewnętrznej strony policzka insulina zostaje przetransportowana przez błonę śluzową, co zapobiega jej rozkładowi, zanim trafi do wątroby.
„Utrzymywanie jej w okolicy policzkowej pozwala nam dostarczać insulinę przez okres od 40 do 45 minut poprzez mechanizm powolnego uwalniania. Oznacza to, że skuteczność jest znacznie przedłużona” – tłumaczył Pratap-Singha.
Autorzy badania mają nadzieję, że ich odkrycie sprawdzi się u diabetyków i nie tylko poprawi komfort ich życia, ale obniży również koszty jednej dawki insuliny. Naukowcy podkreślają, że odstawienie zastrzyków insulinowych pozwoli także na zmniejszenie ilości odpadów, takich jak igły czy strzykawki. Ponadto tabletki można łatwiej przechowywać i transportować niż insulinę wstrzykiwaną, którą należy magazynować w lodówce. Zanim jednak tabletka trafi na rynek, musi przejść testy na ludziach.
Cukrzyca – co to za choroba?
Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się hipoglikemią, czyli zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi (wynosi on mniej niż 70 mg/dl). Jest ona efektem zaburzonego działania lub wydzielania insuliny (hormonu wytwarzanego przez trzustkę). To z kolei doprowadza do zaburzenia przemiany materii węglowodanów, białek oraz lipidów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), jednak prowadzą do tego różne mechanizmy.
W zależności od tego, co odpowiada za podwyższone stężenie glukozy, można wyróżnić kilka typów cukrzycy – typ 1 i 2, cukrzycę ciężarnych, cukrzycę wtórną, a także wymykające się wymienionym definicjom rodzaje cukrzycy – LADA i MODY.
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
U Roksany Węgiel-Mglej zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. „Zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło”
Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1. Początek nowej ery w walce z chorobami autoimmunologicznymi?
się ten artykuł?