Przejdź do treści

Zastygasz na wieść o wydarzeniach w Ukrainie? „Zwróć uwagę na swój oddech” – apeluje Katarzyna Kucewicz

Kobieta
Zastygasz na wieść o wydarzeniach w Ukrainie? "Zwróć uwagę na swój oddech" - apeluje Katarzyna Kucewicz/ Pexels, fot. Darya Sannikova
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ostatnich dniach czujesz lęk, a słuchając nowych informacji o tym, co dzieje się w Ukrainie, wręcz zastygasz? Zwróć uwagę na to, jak oddychasz. „Prawidłowe techniki oddychania mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i kondycji psychicznej” – zauważa Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie.

„Zwróć uwagę na oddech”

„Naturalną reakcją naszego organizmu dzisiaj w obliczu silnego napięcia jest wstrzymywanie oddechu. Być może czasami tak jak ja zastygacie przed telewizorem, praktycznie nie oddychając. Jak się jednak okazuje, prawidłowe techniki oddychania mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i kondycji psychicznej”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Kucewicz. Psycholożka i psychoterapeutka podkreśla, jak dużą moc ma prawidłowy oddech i podkreśla, że jego regulacja to jeden ze sposobów radzenia sobie z lękiem. Ekspertka apeluje więc, by w szczególności teraz, kiedy oczy wszystkich skierowane są na wojnę w Ukrainie, zwrócić uwagę na to, jak oddychamy.

„Medytacja oddechowa może ci pomóc opanować nerwy, może ci pomóc wrócić do pracy, kiedy nagle zaczynasz odchodzić myślami w stronę pełnych lęku wyobrażeń. Świadomy oddech poprawia jakość pracy serca oraz wzmacnia układ nerwowy. Regularne stosowanie medytacji oddechowych wzmacnia wytrzymałość na stres oraz poprawia nasz stan zdrowia” – wyjaśnia.

I zaznacza, że sama nie była fanką technik oddechowych czy praktyki maindfulness. To się jednak zmieniło, kiedy spróbowała ukoić nerwy i „pooddychać medytacyjnie”.

„Mój dobry kolega, który jest kardiologiem i psychoterapeutą, pokazał mi takie 3 sposoby. Mówi – oddech pozwala naprawdę wrócić do siebie z odjazdu w stronę lęków, niepewności, trwogi i rozbicia. Bardzo pomocne. Sprawdziłam. No działa. Działa kurczę nieźle” – dodaje.

Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Techniki oddychania

W jaki sposób oddychać, by zrelaksować się i opanować lęk? Prawidłowy oddech wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale na całe ciało. Wystarczą już 2 minuty spokojnego, głębokiego oddechu, by złagodzić wewnętrzne napięcia i stres. Kucewicz wymienia w swoim wpisie 3 ważne techniki, które warto zastosować: oddech głęboko wyciszający, oddech pozwalający być tu i teraz, oddech wzmacniający każdego dnia. I wyjaśnia, w jaki sposób je zastosować.

„Oddech głęboko wyciszający: 1. Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i zrelaksuj się chwilę, 2. Nabierz powietrza przez nos odliczając od 1 do 4, 3. Wstrzymaj oddech, licząc w myślach od 1 do 7 4. Zrób powolny wydech ustami licząc do 8 ( lub do 9, a nawet 10).

Oddech pozwalający być tu i teraz: 1. Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy, poczuj, że twoje ciało jest zrelaksowane 2. Cala swoją uwagę skoncentruj na oddechu i wrażeniach wokół nosa jakie towarzyszą ci gdy oddychasz (uczucie ciepła, zimna). 3. Oddychaj spokojnie i swobodnie, tak jak zawsze. 4. W myślach policz jak długo trwa twój wdech. 5. Spróbuj wyrównać wdech i wydech, niech będą podobnej długości 6. Oddychaj tak przez kilka minut.

Oddech wzmacniający cię każdego dnia: 1. Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i odpręż się. 2. Oddychaj naturalnie, po swojemu. 3. Wyobraź sobie, że bierzesz głęboki wdech, tak jakbyś całe swoje wnętrze chciał wypełnić powietrzem. 4. Postaraj się by wdech trwal 4 sekundy a wydech 5 lub dłużej (7-8) w zależności od Twoich preferencji. 5. Powtarzaj przez ok. 10 min codziennie” – tłumaczy ekspertka.

Katarzyna Kucewicz

Katarzyna Kucewicz – kim jest?

Katarzyna Kucewicz jest psycholożką, pedagożką, psychoterapeutką i terapeutką zaburzeń seksualnych. Współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Propagatorka psychologii i psychoterapii. Na Instagramie prowadzi swój cykl rozmów „Nocne Rozmowy Terapeutów”. Współautorka książki „Pięknie odmienni”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?