Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca. Czym jest superfetacja?
Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Sophie Small i jej mąż Jonathan z Wielkiej Brytanii marzyli o powiększeniu rodziny. Dlatego też wiadomość o ciąży bliźniaczej była dla nich radością. Kiedy dziewczynki przyszły na świat, okazało się, że wcale nie są bliźniaczkami. Jak to możliwe?
„Spodziewałam się bliźniaczek, ale jedna była większa od drugiej”
Holly marzy o byciu księżniczką, a Darcy chce zostać motorniczą. Mają różne charaktery, ale obie są niezwykle energiczne, żywiołowe i bardzo pewne siebie. Niedawno rozpoczęły przedszkole. Wszyscy biorą je za bliźniaczki, ale one nimi nie są. Dziewczynki urodzone w sierpniu 2020 roku zostały poczęte w odstępie… 28 dni.
Ich mama, Sophie Small, o swojej ciąży mnogiej dowiedziała się podczas jednego z badań, mającego na celu wyjaśnić jej fatalne samopoczucie. Miała uporczywe mdłości. Była hospitalizowana, wiele godzin spędziła pod kroplówką. Okazało się, że pod sercem nosi nie jedno, ale dwoje dzieci.
Dopiero kiedy przyszły na świat, Small dowiedziała się, że dziewczynki nie pochodzą z ciąży bliźniaczej. Lekarze, którzy dostrzegli różnicę w rozmiarach dzieci, byli zszokowali.
„Spodziewałam się bliźniaczek, ale jedna była większa od drugiej. (…) Nosiłam dwoje dzieci, które były na różnych etapach, ale nic o tym nie wiedzieliśmy. Kiedy się urodziły, różnica wzrostu między nimi wynosiła 35 proc. To jest bardzo dużo. Wtedy personel medyczny zdał sobie sprawę, że dzieci zostały poczęte w odstępie czterech tygodni” – wyznała w rozmowie z brytyjskim Daily Mail.
Rozwiń
W przypadku Sophie Small doszło do superfetacji, czyli zapłodnienia dodatkowego. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko: literatura notuje zaledwie kilka tego typu przypadków na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Kanadzie.
Superfetacja – co to jest?
Superfetacja to tzw. ciąża dodatkowa. Pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych owulujących w następujących po sobie cyklach. To ewenement, bo zwykle jajniki kobiety w ciąży przestają produkować komórki jajowe, co uniemożliwia ponowne zajście w ciążę. Gdy dochodzi do superfetacji, owulacja trwa i kobieta może zajść w ciążę z drugim dzieckiem. Płody rosną w różnym tempie, dlatego różnią się wzrostem i wagą. Rozwijają się w dwóch różnych workach owodniowych i mają oddzielne łożyska. Takie dzieci często rodzą się tego samego dnia, choć nie są bliźniętami.
Źródło: Daily Mail
Zobacz także
„Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce
„Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze
„Czy to moje dziecko?”, „żartujesz?”, „o matko, tylko nie to”. Jak traktować niespodziewane reakcje partnerów na wieść o ciąży? Rozmawiamy z psychologiem i poznajemy historie dziewczyn
Polecamy
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Melania Trump zabiera głos w sprawie aborcji: „Chcę decydować o tym, co zrobię ze swoim ciałem”
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
się ten artykuł?