Kiedy dochodzi do zatrucia czadem i co zrobić w takim przypadku?
Czad niekiedy nazywany jest cichym zabójcą i w takim określeniu nie ma wiele przesady. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym obserwuje się nawet siedmiokrotny wzrost liczby przypadków zatrucia tym związkiem. Kiedy najczęściej dochodzi do zatrucia czadem? Jak pomóc osobie, która nawdychała się tlenku węgla?
Dlaczego i kiedy dochodzi do zatrucia czadem?
Czad, zwany inaczej tlenkiem węgla (CO), to bezbarwny i bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania gazu, ale też węgla, koksu lub nafty. Do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy korzystamy z różnych źródeł ogrzewania. Niesprawna wentylacja pomieszczeń prowadzi do wzrostu stężenia CO w powietrzu i jego nieświadomego wdychania. Potencjalnych źródeł zatrucia czadem jest jednak znacznie więcej. Zalicza się do nich:
- dymy pożarowe,
- kuchnie gazowe i piece węglowe,
- grille węglowe,
- dym tytoniowy,
- włączone silniki pojazdów mechanicznych.
Ze względu na niemożność wykrycia czadu organoleptycznie, o zatrucie jest bardzo łatwo. Wystarczy chwila nieuwagi podczas naprawiania samochodu przy włączonym silniku albo ogrzewanie pomieszczenia z niesprawną wentylacją, aby do organizmu dostała się ilość tlenku węgla, powodująca zaburzenia funkcjonowania organizmu, a nawet utratę przytomności.
Jakie są skutki zatrucia czadem?
Wysoka toksyczność czadu jest związana z jego bardzo wysokim powinowactwem do hemoglobiny. Łączy się on z nią ponad 250 razy efektywniej niż tlen. W wyniku takiego połączenia powstaje karboksyhemoglobina, niezdolna do przenoszenia tlenu. W ten sposób szybko dochodzi do hipoksji, czyli niedotlenienia organizmu, a ostatecznie „uduszenia się” tkanek. Tlenek węgla łączy się także z całym szeregiem innych enzymów (m.in. mioglobiną i oksydazą cytochromową), upośledzając w ten sposób funkcjonowanie komórek.
Skutki zatrucia czadem zależą od wielu czynników, w tym stężenia gazu w powietrzu oraz intensywności aktywności oddechowej i czasu ekspozycji na truciznę. Przyjmuje się, że już 0,1% stężenia tlenku węgla stanowi zagrożenie dla życia. Przy szesnastokrotnie większym poziomie zgon następuje w ciągu dwóch godzin. Warto pamiętać, że na działanie CO szczególnie narażone są dzieci (ze względu na szybszy metabolizm), osoby cierpiące na chorobę alkoholową, ale też pacjenci borykający się z chorobami układu oddechowego oraz krążenia.
Jakie są objawy zatrucia czadem?
Ze względu na wysoką toksyczność, bardzo ważne jest rozpoznanie objawów zatrucia czadem możliwie jak najszybciej. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- chwiejność emocjonalną,
- dezorientację.
Wydłużona ekspozycja na czad może prowadzić do omdlenia, a także wywołać objawy padaczkowe oraz zaburzenia psychiczne. Wśród innych symptomów wymienia się m.in. ryzyko zawału mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, a nawet uszkodzenie słuchu. Niestety, nie wszystkie zmiany w organizmie okazują się odwracalne.
Pierwsza pomoc i leczenie zatrucia czadem
Pierwsza pomoc osobie, u której doszło do zatrucia czadem, powinna być przeprowadzona możliwie jak najszybciej. Przede wszystkim należy zabrać poszkodowanego z zagrożonego obszaru, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Następnie trzeba bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe. W oczekiwaniu na przyjazd lekarza warto przewietrzyć pomieszczenia oraz odciąć dopływ gazu.
Leczenie zatrucia czadem z reguły rozpoczyna się od podania ofierze tlenu normobarycznego 100%, który znacząco skraca okres półtrwania karboksyhemoglobiny (z 240-300 minut do 40-80 minut). Terapię normobaryczną prowadzi się do czasu, aż stężenie karboksyhemoglobiny spadnie poniżej 5%. Aby określić straty w organizmie poszkodowanego, wykonuje się m.in.:
- oznaczenie stężenia poziomu elektrolitów,
- oznaczenie stężenia kreatyniny,
- markery uszkodzenia mięśnia sercowego.
Warto pamiętać, że możliwym powikłaniem przy zatruciu czadem jest opóźnione uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, które może objawiać się problemami z pamięcią i koncentracją po pewnym czasie od wypadku. W razie wątpliwości należy w takiej sytuacji niezwłocznie skontaktować się z neurologiem.
Jak uniknąć zatrucia czadem?
Aby uniknąć zatrucia czadem, trzeba bezwzględnie przestrzegać bezpieczeństwa korzystania z urządzeń grzewczych, a także regularnie zlecać przeglądy i naprawy ewentualnych uszkodzeń. Ważne jest wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Dobrym pomysłem może okazać się też zakup czujnika czadu.
To niewielkie urządzenie wyposażone w ogniwo elektrochemiczne, które w czasie rzeczywistym kontroluje skład powietrza. W momencie wykrycia obecności czadu elektroda wyzwala reakcję chemiczną pociągającą za sobą przepływ prądu. Impuls elektryczny uruchamia sygnalizację dźwiękową lub optyczną czujnika.
Bibliografia:
- Kubicka M., i in., Zatrucie czadem – przypadki, patofizjologia, postępowanie, Journal of Education, Health and Sport 2023, 43(1): 221-231.
- Sowa M. i in., Zatrucie tlenkiem węgla – drogi narażenia, obraz kliniczny, metody leczenia; Journal of Education, Health and Sport 2015, 5(4): 345-354.
- Zwierzyńska E. i in., Zatrucie tlenkiem węgla — problemy diagnostyczne, Polski Przegląd Neurologiczny 2014, tom 10, nr 3.
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
się ten artykuł?