Przejdź do treści

Zatrzymanie krążenie, temperatura ciała 22 st. C. Polscy lekarze ocalili życie pacjenta w głębokiej hipotermii

Pacjent na szpitalnym łóżku- Hello Zdrowie
Hipotermia jest stanem zagrażającym życiu źródło: Facebook @Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Podoba Ci
się ten artykuł?

W głębokiej hipotermii, nieprzytomny i niewykazujący żadnych oznak życia: w takim stanie 42-letni mężczyzna trafił do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Co niesamowite, kilka dni później, w stanie dobrym, został wypisany z placówki. „Dzięki wysiłkowi kilkunastu osób udało nam się uratować życie mężczyźnie” – przekazał dr n. med. Michał Domagała, kierownik anestezjologii i intensywnej terapii.

Serce i płuca nie pracowały

Temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 22 st. C. Był skrajnie wychłodzony, nieprzytomny i doszło u niego do zatrzymania krążenia. W takim stanie był 42-letni mężczyzna, kiedy znaleźli go ratownicy medyczni. Rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie. Pacjent został podłączony do respiratora. Medycy przeprowadzili masaż serca z użyciem systemu do automatycznej kompresji klatki piersiowej.

„Po zbadaniu przez zespół ratownictwa medycznego u pacjenta stwierdzono zatrzymanie krążenia. Ponieważ zgodnie z wytycznymi i aktualną wiedzą medyczną nie można stwierdzić zgonu, dopóki pacjent nie zostanie ogrzany do temperatury powyżej 35 stopni Celsjusza, dlatego zespół podjął decyzję o wdrożeniu przedszpitalnego postępowania, według procedur leczenia hipotermii. Od tego momentu rozpoczęła się dramatyczna walka o życie mężczyzny” – przekazał dr Łukasz Dobaj, kardiolog i specjalista intensywnej terapii w rozmowie z Radiem Kielce.

Najpierw pacjent trafił do Szpitala Powiatowego w Chmielniku, a później został przetransportowany do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Pierwszym zadaniem lekarzy było wyleczenie głębokiej hipotermii.

Jako że pacjent nie wykazywał żadnych oznak życia, podłączono go do ECMO. Urządzenie to jest wykorzystywane w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej, kiedy serce oraz płuca z różnych przyczyn nie są w stanie funkcjonować. Aparatura ECMO ogrzała i natlenowała krew pacjenta, sprawiła, że temperatura jego ciała zaczęła się podnosić.

Już po kilku godzinach stan 42-latka poprawił się. Krążenie powróciło, mężczyzna zaczął samodzielnie oddychać. W następnej dobie został odłączony od ECMO, respiratora oraz wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

Niesamowite jest to, że w półtorej doby pacjent został odłączony od respiratora i był już świadomy. Trafił do nas w środę (20 listopada), a już w sobotę (23 listopada) został przekazany na oddział chorób wewnętrznych” – przekazał dr n. med. Michał Domagała, kierownik anestezjologii i intensywnej terapii w rozmowie z polskieradio24.pl, określając ECMO „Świętym Graalem leczenia hipotermii”.

Serce pacjenta podjęło samodzielną pracę. Ale to nie wszystko. Zwykle zatrzymanie krążenia krwi szybko doprowadza do uszkodzenia mózgu i innych organów z powodu braku tlenu. Przypadek opisywanego pacjenta jest niezwykły.

Nie stwierdziliśmy u niego neurologicznych uszczerbków na zdrowiu. Dzięki wysiłkowi kilkunastu osób udało nam się uratować życie mężczyźnie” – podsumował dr n. med. Michał Domagała.

Pacjent w stanie dobrym opuścił szpital po kilku dniach hospitalizacji.

Kobieta

Hipotermia: co to jest i jak się objawia?

Hipotermia powstaje w wyniku nadmiernej utraty ciepła przez organizm.

Objawy hipotermii zależą od stopnia wychłodzenia:

  • łagodna hipotermia (34-35°C): dreszcze, gęsia skórka, osłabienie, spowolnienie ruchów,
  • umiarkowana hipotermia (29-32°C): ból kończyn, zawroty głowy, dezorientacja, niepokój, zaburzenia mowy, spowolnienie psychoruchowe, ustąpienie dreszczy,
  • głęboka hipotermia (24-28°C): zaburzenia rytmu serca, spowolnienie oddechu, niedotlenienie mózgu, utrata przytomności, sinienie skóry. Wymaga natychmiastowej hospitalizacji,
  • bardzo głęboka hipotermia (<24°C): zatrzymanie krążenia,
  • nieodwracalna hipotermia: śmierć.

Pierwsza pomoc przy podejrzeniu hipotermii

Hipotermia jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może uratować życie! Jeśli podejrzewasz u kogoś hipotermię, pamiętaj, żeby zastosować te kroki:

  1. Przenieść poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia.
  2. Zdjąć z niego mokre ubranie.
  3. Okryć ciepłym kocem.
  4. Podać ciepłe napoje (jeśli poszkodowany jest przytomny i nie ma przeciwwskazań).
  5. Nie stosować: gorących kąpieli, prysznica, nie podawać alkoholu, kawy, papierosów.
  6. W razie utraty przytomności – wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć reanimację.
  7. Jeśli szybki transport do szpitala jest niemożliwy, umieścić poszkodowanego w pobliżu źródła ciepła.
  8. Osoby nieprzytomne ułożyć w pozycji leżącej. UWAGA! Nie rozcierać kończyn. W wyniku wykonywania tej czynności zimna krew może po dojściu do mięśnia sercowego doprowadzić do zatrzymania krążenia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

źródło: radiokielce.pl, polskieradio24.pl, Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?