Przejdź do treści

Zatwardzenie – jakie są sposoby na zaparcia? Zioła, dieta i inne domowe metody

zasmucona młoda kobieta siedząca w toalecie na sedesie
Fot. georgerudy / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaparcia to problem, który pojawia się u wielu osób, choć częściej dotyczy kobiet. Występuje też nierzadko u pacjentów z ograniczoną zdolnością poruszania się i u osób w podeszłym wieku. Może jednak przytrafić się także przy nagłej zmianie diety.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

O uciążliwych zatwardzeniach mówi się w momencie, kiedy dochodzi do zbyt małej ilości wypróżnień (mniej niż dwa razy w tygodniu), a także, gdy pojawiają się trudności w rozpoczęciu codziennego oddawania stolca, co wiąże się z koniecznością nadmiernego parcia. Problemom tym towarzyszy zazwyczaj oddawanie zbyt suchego, zbitego stolca oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Warto wiedzieć, co pomaga na zaparcia, by móc poprawić pracę jelit i zapomnieć o kłopotach z wypróżnianiem.

wielkanocne jedzenie

Zatwardzenie – zioła jako pomoc w walce z zaparciami

Zaparcia z medycznej perspektywy dzielone są na przewlekłe i krótkotrwałe. Przyczynami problemów z wypróżnianiem często bywają nagłe zmiany (na przykład podróże) lub przejściowe dolegliwości. Czasami jednak zaparcia są wynikiem poważnych schorzeń, których nie wolno ignorować. Zwykle sposobem na zaparcia okazuje się poprawa sposobu odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej. Co na zatwardzenie pomaga najlepiej? Bez wątpienia pomocą przy uporczywych zaparciach mogą być dobroczynne zioła, spożywane w formie odwarów i naparów. Warto też sięgać po siemię lniane na zaparcia. Nasionka lnu bogate są bowiem w błonnik (włókno pokarmowe) i lecytynę, dzięki czemu usprawniają perystaltykę jelit. Właściwości przeczyszczające wykazują ponadto: melisa, rumianek, korzeń lukrecji, glistnik, kminek oraz zielona herbata.

Skuteczne domowe sposoby na zaparcia, które dobrze znać

W walce z zaparciami ważną rolę odgrywa dieta. Dobrze zadbać, by w codziennym menu pojawił się błonnik, który nie jest ani wchłaniany, ani trawiony. Jego spożywanie pomaga natomiast wiązać wodę w przewodzie pokarmowym, co pozwala zwiększać objętość mas kałowych, likwidując przy tym niestrawione resztki jedzenia. Osoby, które wcześniej nie jadały pokarmów bogatych w cenny błonnik, powinny jednak pamiętać, by wprowadzać go do swojej diety stopniowo. Dzięki temu układ pokarmowy będzie mógł powoli się do niego przyzwyczaić, co umożliwi uniknąć problemów żołądkowych. Dobrze też zadbać o to, by w codziennej diecie zmniejszyć ilość sprzyjającego zaparciom cukru. Warto wyeliminować z jadłospisu napoje słodzone (w tym kawę i herbatę) i słodycze. Zamiast nich lepiej sięgać po owoce, warzywa, kaszę, musli, brązowy ryż, płatki owsiane oraz pieczywo razowe.

Zobacz także

Owoce – doskonała pomoc na zatwardzenie

Skuteczne sposoby na zaparcia pozwalają szybko zapomnieć o problemie. Przy zatwardzeniach sprawdzają się zazwyczaj owoce. Warto sięgać po surowe i suszone śliwki, zawierające w sobie spore ilości błonnika. Przed spożyciem śliwek dobrze jest wsadzić je na noc do przegotowanej wody, a następnie zjeść rano. W walce z zaparciami sprawdza się także kompot z rozgotowanych śliwek, trzeba jednak pamiętać, by go nie słodzić.

Co na zatwardzenie sprawdza się równie dobrze? Bez wątpienia gruszki, które także mają w sobie błonnik. Przy problemach z zaparciami warto też sięgać po wspomagające trawienie jabłka. W walce z zatwardzeniem skuteczne mogą również okazać się spożywane w niewielkich ilościach figi, daktyle oraz rodzynki, które usprawniają perystaltykę jelit. W sezonie letnim z zatwardzeniem mogą pomóc ponadto truskawki, które regulują pracę układu pokarmowego, a przy tym ułatwiają trawienie.

Co na zaparcia u niemowlaka?

U niemowląt karmionych piersią zaparcia pojawiają się bardzo rzadko. Jeśli już się zdarzają, to zazwyczaj podczas wprowadzania do diety dziecka pierwszych mlecznych produktów. Problem może również wystąpić przy wprowadzaniu tartego jabłka czy marchwi. Kiedy jednak zatwardzenie u niemowlaka się pojawi, należy wiedzieć, jak z nim sobie radzić. Mamy karmiące dzieci piersią, przy zaparciach u malucha, mogą poprawić swoją dietę, wprowadzając do jadłospisu grube kasze, pieczywo razowe i surowe warzywa. Warto wówczas zrezygnować ze spożywania ryżu, białego pieczywa, gotowanych jarzyn oraz ziemniaków.

W przypadku zaparć u nieco starszych niemowlaków należy zadbać o zwiększenie ilości podawanej wody, a także ograniczenie podawania ryżu. Warto także zastąpić kleiki i kaszki produktami kukurydzianymi. Można dodawać do posiłków dwie łyżeczki oliwy z oliwek, co pozwoli ułatwić wypróżnianie. Zaparcia hamują ponadto soki gruszkowe, śliwkowe i jabłkowe, jak również przeciery ze śliwek oraz jabłek. U niemowląt można również wykonywać masaże brzuszka – około trzech, czterech razy dziennie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?