Zawał serca u młodych. „Jest groźniejszy dla kobiet. Wszystko przez objawy, które nie są charakterystyczne” – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog
Zawał serca dotyka coraz młodsze osoby. I to nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Według badań z 2018 roku, rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 90 tys. zawałów. – U kobiet objawy zawału serca są mniej specyficzne. Częściej niż u mężczyzn ból spowodowany zawałem serca umiejscawia się nie za mostkiem, a w innych częściach klatki piersiowej – wyjaśnia prof. Jankowski, kardiolog.
Zawał serca
Zawał serca, inaczej zawał mięśnia sercowego, jest martwicą mięśnia sercowego spowodowaną niedokrwieniem. Jest to skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do mięśnia sercowego, przez blaszkę miażdżycową.
Co zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet?
Dlaczego zawał serca dotyka coraz większej grupy osób młodych? Podstawowe przyczyny to niezdrowa dieta, siedzący tryb życia i narażenie na dym tytoniowy. Znaczenie ma też predyspozycja rodzinna. Ale winne tutaj są nie tylko geny (np. hipercholesterolemia rodzinna), ale także niezdrowe nawyki w rodzinie.
– Gdy rodzice po przyjściu z pracy siadają przed telewizorem i sięgają po tłuste przekąski, to normalne, że większość dzieci przejmie te nawyki. Będzie to widoczne w ich dorosłym życiu – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog.
Co jeszcze zwiększa ryzyko pojawienia się zawału serca? Przepracowanie i stres. A jak wiadomo, większość z nas pracuje ponad swoje możliwości. W efekcie nie mamy czasu na regularną aktywność fizyczną. Siłownia i basen? Niekoniecznie. Po nadgodzinach wiele 30-latek marzy tylko o łóżku.
Dlaczego zawał serca jest groźniejszy u kobiet?
– Z powodu częstszego występowania nietypowych dla zawału serca, niecharakterystycznych objawów, kobiety później dzwonią po karetkę pogotowia. Gdy pomoc nadchodzi, często jest już za późno, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom serca – wyjaśnia prof. Jankowski.
Objawy zawału serca
Co powinno nas zaniepokoić?
– W Polsce zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Jego objawem nie zawsze jest ucisk, pieczenie lub rozpieranie za mostkiem, który promieniuje np. do lewego ramienia. Ból zawałowy często promieniuje też do żuchwy, gardła, barku. Kobiety czasem skarżą się także na duszność czy ogólnie, na złe samopoczucie – wymienia kardiolog.
Inne objawy zawału serca to: bóle pleców, bóle brzucha, rzadziej wymioty lub inne dolegliwości ze strony żołądka. Pacjentki często skarżą się także na obfite pocenie się, zbyt szybką bądź zbyt wolną pracę serca, niedociśnienie oraz lęk. Pomimo tego, wiele kobiet „przechodzi zawał” w domu, często przy przygotowywaniu obiadu, opiece nad dziećmi czy sprzątaniu. Uważają, że ten promieniujący ból i uczucie duszności to objawy przemęczenia bądź skoków.
Pierwsza pomoc przy zawale serca
Co robić, gdy koleżanka skarży się na duszności i trudny do wytłumaczenia lęk? Zachowaj spokój i zadzwoń po karetkę.
– W niektórych przypadkach, jeżeli jesteśmy pewni, że to zawał serca, pacjentce bądź pacjentowi podajemy aspirynę. Tabletka zahamuje procesy zlepiania się płytek krwi – dodaje prof. Jankowski.
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
Podstępna, okrutna, wciąż bagatelizowana choroba. Czas ujarzmić endometriozę!
się ten artykuł?